Přivýdělek při insolvenci, Exekuce a insolvence

Pokračování dotazu č. 4436: Dobrý den, ptala jsem se na toto téma svého insolvenčního správce, a ten mi poskytl tu informaci, že v podstatě jakýkoliv přivýdělek navíc bych mu musela odevzdat ve 100%výši. Zákon prý hovoří jasně. Prý to nelze, jako že bych si z přivýdělku ponechala třeba nějakou část (třeba 50%). Pochopitelně bavím se v tom smyslu, že i tak z plného úvazku pokryji min. 30%, v podstatě bych měla více. Údajně je to možné, ale kdybych měla zaplacených nějakých aspoň 50% či více. Takže to, že bych se se svým IS domluvila na něčem takovém, je v podstatě protizákonné? Nechci se dostat do problémů. V podstatě, co uvádíte, pokud by můj IS přistoupil na to, že bych z přivýdělku odevzdávala jen něco, sám by riskoval i můj insol. správce a porušoval tím zákon nebo jak to je? Něco jiného jako mi uvádíte vy a něco jiného můj IS. :-)

Dobrý den,

tady platí ono známé "2 právníci, 3 názory" :) Insolvenční správce musí v prvé řadě chránit zájmy věřitelů a snažit se pro ně získat co nejvíce peněz. Dlužník se schváleným osobním bankrotem, řádně splácejí, nemůže být z logiky věci motivován k umoření větší části dluhu, pokud by mu z přivýdělku aspoň něco nezůstávalo. Proč by chodil navíc na brigády? Co by z toho měl? Očištěn bude tak jako tak po 5 letech, splatí-li min. 30% dluhu. Za splacené peníze navíc nebude vymazán z registru dlužníků ani nezíská jinou výhodu.

Řešením by bylo schválení Vašeho návrhu na rozdělení dodatečného příjmu věřiteli. Přijde na to, kolik máte věřitelů a kolik by činil zisk 50% z Vašeho přivýdělku. Při více věřitelích a malém dodatečném zisku nemusí být dohoda pro věřitele/insolvenčního správce dostatečně zajímavá. Každý úkon představuje nějaké transakční náklady a zkrátka se to nemusí vyplatit. Toto nechť posoudí právě váš insolvenční správce.