Proč je inflace v ČR vyšší než ve většině států EU?

Zdravím a prosím o vysvětlení, z jakého důvodu je inflace v ČR vyšší než ve většině států EU. Děkuji

Dobrý den,

obecně vysoká inflace byla způsobena covidem/narušením dodavatelsko odběratelských řetězců a v posledních měsících též válkou na Ukrajině. Tyto komplikace vedly k průměrné evropské inflaci 6,5%. Českých dvojnásobných 13% vyrobila předchozí Babišova vláda svým extrémně nezodpovědným chováním a neustálým uplácením voličů (vše od neustálých valorizací důchodů, dávek, dotací a daňových slev až po jízdné zdarma atd.). Do oběhu se tak dostalo velké množství peněz (samozřejmě na dluh). Současná generace tak trpí extrémně vysokou inflací a budoucí generace bude nasekané dluhy splácet řadu let. Nevyhrál nikdo, všichni prohráli (za moc peněz na dluh jsme si toho koupili hrozně málo).