Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #21244, Proč máme vysokou inflaci?

Proč ČNB nezavede termínované účty pro fyzické osoby s vysokým úrokem?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
19.4.2023 Spoření

Dobrý den, proč ČNB nezavede termínované účty i pro fyzické osoby, např. měsíční se 7% úrokem, tj. repo sazbou? Tim by stáhla hotovost i inflaci a přestala by podporovat soukromé banky z našich daní.

Dobrý den,

stát má obecně poskytovat občanům jen takové služby, které není schopen zajistit soukromý sektor v dostatečné konkurenci. Proto jsou zcela nesmyslné nápady na státní banku, supermarket či restauraci - v ČR máme přes 20 bank a téměř nekonečné množství supermarketů a restaurací. Proč by tedy stát (třeba prostřednictvím Vámi navrhované ČNB) měl nabízet lidem služby 21. banky? Terminované vklady s úrokem přes 6% Vám nabídnou banky. Nedává tedy smysl, aby stejnou službu poskytoval stát. Každá služba poskytovaná státem je placená z našich daní - proč tedy platit za něco, co na trhu běžně nabízí ostatní banky?

Sazba 7% na stažení hotovosti a zkrocení inflace při současné fiskální politice vlády evidentně nestačí (zkoušíme to již rok a výsledný efekt nikde). Sazba by se tak musela zvýšit A/NEBO by vláda musela snížit deficit státního rozpočtu (zvýšení daní, snížení důchodů a sociálních dávek, propouštění státních zaměstnanců atd.).