Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #16804, Prodávající nemůže podepsat zástavní smlouvu

Prodávající nemůže podepsat zástavní smlouvu, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, máme od prosince podepsanou hypotéku na koupi domu. Problém ale vznikl, když jsme zjistili, že zástavce není vdova jak uvedl realitní makléř, ale žije v manželství, bohužel na Ukrajině. Realitní zprostředkovatel nám zástavní smlouvy po měsíci vrátil ze strany zástavce nepodepsané a dál se musíme snažit sami. Majitelka prodávané nemovitosti, tedy zástavce, snad v dubnu do ČR přiletí a podepíše, ale pokud její manžel ne, dá se toto řešit nebo na hypotéku můžeme zapomenout? Je pro banku platný úředně ověřený podpis na Ukrajině, pokud bychom tam nějak poštou smlouvy odeslali? Nebo jak máme postupovat? Realitní kancelář jako zprostředkovatel přestala komunikovat a poskytovali nám od začátku mylné informace a vše teď bude těžko řešitelné. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

bez souhlasu/podpisu všech spolumajitelů nemovitosti nelze danou nemovitostí za hypotéku ručit. To měla mít realitka lépe ošetřené - standardně se do smlouvy o zprostředkování prodeje dává povinnost pro prodávajícího poskytnout v těchto záležitostech součinnost. Pokud hypotéku ve stanovené lhůtě nevyčerpáte, bude Vám banka účtovat sankční poplatek (obvykle 2-5% z nevyčerpané částky). Náhradu škody doporučuji případě nárokovat po realitce, která Vás uvedla v omyl, poskytla Vám chybné info a svým neodborným přístupem Vám způsobila škodu.