Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #5374, Prodej pozemku v zástavě

Můžeme prodat část pozemku, i když ručíme hypotékou? Jaké jsou možnosti prodeje nebo věcného břemena?

Sjednejte si hypotéku online
31.10.2018 Reality

Dobrý den, s přítelem jsme koupili pozemek za vlastní prostředky. Nyní na pozemku stavíme dům, na který máme hypotéku a ručíme tímto pozemkem. Obec nás nyní oslovila, že kvůli výstavbě nové cesty by od nás potřebovala odkoupit cca 20m2. Můj dotaz je takový: Můžeme prodat obci část pozemku, když tímto pozemkem ručíme? Druhou variantu obec navrhuje takovou, že bychom udělali věcné břemeno. Prosím o odpověď, jaké jsou možnosti. Děkuji

Dobrý den,

s Vaším pozemkem můžete nakládat tak, abyste nesnížila jeho zástavní hodnotu pro banku. Prodej je tedy možný (na hodnotu pozemku nemá vliv). Kupující (obec) jen musí počítat s tím, že na kupované části pozemku bude dále zapsáno zástavní právo ve prospěch banky (k výmazu dojde až po doplacení hypotéky). Naproti tomu zřízení věcného břemene práva cesty by rapidně snížilo hodnotu pozemku a toto řešení by mohlo být pro banku komplikovanější. Resp. až obec na pozemku cestu postaví, stejně to sníží jeho hodnotu blízko k nule. Zároveň 20m2 je tak nepatrná část pozemku, že by s tím banka nemusela mít žádný problém.