Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #17963, Propadla nám výplata za Unipetrol

Propadla nám výplata za Unipetrol, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%
18.5.2022 Akcie a investice

Dobrý den, v roce 2020 mi zemřel tatínek. Měl nějaké akcie z kuponové privatizace. Akcie byly převedeny v roce 2020 v rámci dědického řízení na mě a sestru a notář nám doporučil navštívit Českou spořitelnu a podat si žádost o vypořádání dědictví, což jsme také ještě ten den udělaly. V ČS s námi sepsali žádost. Z jednání jsme pochopily, že akcie jsou převedeny již na naše jména a „leží někde v depozitu“. Pokud bychom chtěly s nimi nakládat, musely bychom si pak založit majetkový účet, kde by se převedly. Po necelých dvou letech přišla na tatínkové jméno složenka na výplatu protiplnění z O2. Pochopila jsem, že ve spořitelně nám dědictví nepřevedli. Ve věci O2 jsem jednala přímo a požádala o výplatu na naše jména. Začala jsem se ale víc zajímat o to, proč to v ČS nepřevedli. Zjistila jsem také, že v dědickém řízení byla pohledávka za Českou spořitelnou z akcií Unipetrol, a že tyto akcie nejsou již rok obchodovatelné, ale ČS nám tuto pohledávku nevyplatila. Navštívily jsme ČS znovu a tam nám řekli, že nedlouho po první schůzce nám někdo z ústředí volal, a sdělil nám, že máme někde vyplnit formulář. Ani já ani sestra si tuto situaci nepamatujeme, nicméně ČS tvrdí, že se nám dovolali a my jsme nic neudělaly, tak je to naše vina a my jsme o tyto peníze přišly (jednalo se o cca 16 tis. Kč). Je zajímavé, že si to ani jedna nepamatujeme, ale je také možné, že jsme tomuto hovoru nepřikládaly žádný význam, když jsme chvíli před tím byly ve spořitelně, kde jsme o vypořádaní dědictví požádaly. Že nám bude někdo volat nám tehdy nikdo neřekl. Kromě toho by nás nenapadlo, že takovéto důležité záležitosti se vyřizují neznámým telefonátem. Nyní nás ČS odkázala na PPS banku. Hledala jsem na internetu, ale našla jsem pouze PPF banku a zjistila jsem, že PPS znamená Positive Pay Systém, který se zavádí ke zvýšení bezpečnosti zákazníků při platbách šekem. Na vašich stránkách jsem našla dotazy týkající se i dřívějších kuponových akcií, proto se na vás obracím s tímto dotazem a prosím o radu, co bychom měly udělat, abychom peníze z Unipetrolu mohly ještě získat. Dále jsem se chtěla zeptat, zda se dají někde dohledat kuponové akcie, např. mé vlastní, když nemám majetkový účet, a jak zjistit, zda mají ještě nějakou hodnotu. Děkuji mockrát za odpovědi.

Dobrý den,

Česká spořitelna Vám zděděné akcie bez majetkového účtu převést nemohla. Abyste mohla nabýt  akcie (koupí, darem, dědictvím), musíte mít založený majetkový účet (jinak není akcie kam připsat). Akcie z kuponové privatizace, o které jejich majitelé doposud neprojevili zájem, jsou vedeny v tzv. nezařazené evidenci CDCP, kde s nimi nemůžete nakládat (nelze je prodat ani převést na jinou osobu, např. darem).

Vlastnictví akcií z kuponové privatizace si můžete ověřit dotazem na CDCP (požádejte o výpis z nezařazené evidence pro vaše rodné číslo).

Za Unipetrol protiplnění nezískáte - lhůta pro žádost o výplatu peněz skončila v roce 2021. S akciemi je to jako s jiným majetkem (auto, dům, atd.) - musíte se o svůj majetek starat, jinak riskujete ztrátu jeho hodnoty.