Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #6830, Půjčil jsem peníze sestře na ústní dohodu

Půjčil jsem peníze sestře na ústní dohodu, Osobní a rodinné finance

J

Dobrý den, přítel půjčil větší obnos peněz své sestře, kdy si vzal na sebe úvěr s tím, že mu to sestra do půl roku splatí. Sestra samozřejmě peníze nevrátila, pouze splácí úvěr, který je psaný na přítele. Mezi sebou mají pouze ústní dohodu, SMS mezi sebou. Lze tyto peníze nějakým způsobem vymáhat nebo s tím jít k soudu?

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

vymáhání půjčených peněz po příbuzných bez jakékoliv smlouvy o půjčce je poměrně komplikované. Za prvé nejsou formálně sepsané smluvní podmínky půjčky - u soudu to bude slovo proti slovu (sestra může tvrdit, že peníze měla vrátit ne za půl roku ale třeba až za 5 let). Za druhé se dle zákona o spotřebitelském úvěru věřitel vždy před poskytnutím půjčky musí přesvědčit o tom, zda bude dlužník schopen splácet. Vyžádal si Váš přítel od sestry potvrzení o příjmech či zkontroloval její záznamy v registrech dlužníků? Pravděpodobně nikoliv. Jinak by ji nemohl půjčit stejně jako banka, u které si vzal úvěr pro sestru na své jméno.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru

Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru

1.6.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Ani koronavirus nás nezastaví! Přesně to si mohou říct poskytovatelé hypoték na českém trhu. Jen v dubnu uzavřeli víc než 6 700 nových smluv a klientům půjčili téměř 18 miliard korun. Tedy o 3 miliardy víc než loni stejnou dobou.

Pořizujete si investiční zlato? Zkuste investiční mince místo slitků

Pořizujete si investiční zlato? Zkuste investiční mince místo slitků

29.5.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Do čeho investovat v době krize, či pro případ další krize? Opět se jako dobrá investice ukázaly drahé kovy – konkrétně zlaté slitky.

Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?

Akcie klesly o desítky procent. Vyplatí se do nich ještě investovat?

27.5.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

O 20 % a víc. Tak hluboko klesly v posledním půlroce světové akciové trhy. Na vině je pandemie koronaviru COVID-19, opatření jednotlivých států a panika, kterou tato situace vyvolala. Znamená to, že je lepší na investice do akcií zapomenout nebo se na ně naopak zaměřit? Odpověď není zcela jednoznačná…

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

MD

#10300, Insolvence, Exekuce a insolvence, 1.6.2020

Dobrý den, jsem živnostník, podal jsem návrh na insolvenci. Už je to na soudě. Chci se vás zeptat, jestli mi mohou dát exekuci na částku, kterou mně má zaplatit zákazník za veřejnou zakázku. Tu si exekutor najde v registru smluv. Z advokátní kanceláře která mě zastupuje v insolvenčním řízení mi řekli že nemůže, ale přesto se vás na to ptám jak on ví, že jsem v insolvenci. A kdy by se tak stalo, tak jak se můžu bránit? Dále se vás chci zeptat, mám nebankovní úvěr, který pravidelně splácím. Mám ho přestat platit? Co mám napsat té nebankovní společnosti?

Dobrý den, od momentu podání žádosti o oddlužení jste chráněn před výkonem exekuce (pokud by Vám exekutor cokoliv zabavil, musel by to po schválení oddlužení vydat ins. správci). Pokud by byla poškozena vaše práva, můžete se bránit právní cestou (žaloba či opravný prostředek podaný k soudu). Dnem vstupu do insolvence nesmíte dále splácet úvěry, neb by se jednalo o zvýhodňování vybraného věřitele. Nebankovní společnost si musí pohledávku přihlásit do ins. řízení.

J

#10299, Insolvence a náhrada škody, Exekuce a insolvence, 1.6.2020

Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat, jestli můžu požádat o osobní bankrot (insolvenci), když jsem vyšel z výkonu trestu a mám udělenou exekuci na náhradu škody. Děkuji

Dobrý den, o insolvenci požádat můžete, ale v rámci osobního bankrotu nelze prominout dluhy za náhrady škod na zdraví. 

H

#10298, Plátce DPH, Daně, 1.6.2020

Dobrý den, jsem čtvrtletním plátcem DPH. Za rok 2019 jsem přesáhl 1 mil. Kč. Můžu zůstat čtvrtletním plátcem nebo musím být měsíčním? Děkuji

Dobrý den, u DPH se vychází z příjmu za posledních 12 měsíců (nikoliv za fiskální rok).  1) příjmy do 1 mil. Kč: nemusíte být plátce DPH, ale můžete se jím dobrovolně stát 2) příjmy 1-10 mil. Kč: jste čtvrtletním plátcem DPH 3) příjmy nad 10 mil. Kč: jste měsíčním plátcem DPH Až do hranice 10 mil. Kč tak můžete zůstat čtvrtletním plátcem DPH.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 10 200 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR