Půjčka mezi kamarády, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
17.11.2020 Půjčka

Dobrý den, napůjčoval jsem si nesmyslné úvěry. Kámoš mi pomohl, na začátku roku půjčil kolem 200 tisíc, vše jsem poplatil a slíbil jsem mu, že to vrátím do konce května, když mi banka poskytne úvěr, jelikož budu bez dluhu od nebankovky. Bohužel se tak nestalo a já mu do dnes vrátil 90 tisíc z výplat. On na mě naléhá, že jsem ho okradl, vyhrožuje atd, každý měsíc splácím. Nemáme smlouvu, on mi vše dával hotové a já mu to posílám na účet. Vyhrožuje, že skončím u Policie atd., že jsem ho okradl. Prosím, co mi muže udělat? A co mohu dělat já? Splácím mu každý měsíc. Děkuji

Dobrý den,

prvotní gesto dobré vůle od kamaráda (půjčit si na své jméno pro druhého 200 000 Kč) bylo velmi obětavé, ale jeho následné chování překračuje nejen slušné meze.

Půjčování peněz je velmi sofistikovanou záležitostí, kterou nelze za žádných okolností doporučit laikům. Na půjčku měla být sepsána řádná smlouva a poskytovatel úvěru (Váš kamarád) měl povinnost se přesvědčit, že budete schopen splácet. Zde vidím pochybení na jeho straně, neboť očekávat, že dostanete u banky půjčku pouhých 5 měsíců po té, co jste se topil v nebankovních závazcích, bylo zcela nereálné. Taktéž nelze očekávat, že byste byl schopen měsíčně splácet více než max. 45% ze svého příjmu.

Obecně:

  • dlužit peníze a nebýt schopen splácet své závazky není trestné (nejednalo-li se o podvod)
  • pokud se poskytovatel úvěru předem nepřesvědčil o vaší schopnosti splácet a např. vašemu příjmu realisticky nepřizpůsobil splátkový kalendář, je chyba na straně věřitele a dlužník může žádat soudní cestou zneplatnění úvěrové smlouvy => v takovém případě má dlužník stále povinnost peníze vrátit, ale splácí "dle svých možností"

  • Určitě nelze hovořit o krádeži ani vyhrožovat vyhazovem ze zaměstnání. Doporučuji Vám dál splácet dle svých možností.