Půjčka od bývalé přítelkyně, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, kamarád z dětství se mi ozval s tím, že si vzal hypotéku na dům a půjčku na rekonstrukci a vozidlo. Dosud řádně splácel. Bohužel od něj odešla družka k novému příteli a požaduje vyplácení částky neadekvátní té, co v době žádosti o hypotéku poskytla. Momentálně se nachází v dost náročném psychickém stavu a čeká ho operace, takže bez pomoci kohokoliv je ve stavu, kdy neví jak z tohoto kolotoče ven a má pochopitelně strach, že o vše přijde. Požádal mě proto, abych se na vás obrátila s tímto dotazem (podotýkám, že je z Moravy). Dům je v jeho vlastnictví, půjčka a hypotéka na něj, družka se v trvalém bydlišti 3 měsíce nezdržuje, je u přítele. Dožaduje se sumy nikoliv 450 000 Kč ale 900 000 Kč s tím, že na sebe v případně nevrácení této částky chce převést zbytek hypotéky a ostatní dluhy mu ponechá. Podotýkám, že tuto částku nemá, protože si bral půjčku na rekonstrukci a další peníze investoval do výstavby domu, jak má toto ošetřeno nevím. Vím jen, že ona objednávala a on platil. V případě, ze má ona tyto účtenky u sebe, které vsak neplatila, nemůže prokázat nic o jejich placení a zároveň nemůže požadovat částku vyšší než kterou do domu prokazatelně investovala. Kamarád má před operací, nebude proto moci v tuto chvíli závazky hradit, bývala přítelkyně ho drtí tak, že on se psychicky hroutí a dostal se do situace z které neví kudy. Zatím má dům, který nechce prodat. Tzn. převést hypotéku na bývalou a žádnou exekuci. Ovšem v případě, že by šel na operaci, má obavy, že již nebude ve formě, kdy bude moci splácet a navíc neví co s bývalou, která si klade vysoké nároky. Děkuji Vám za odpověď, je to sice jeho SMUTNÝ příběh, ale rada bych mu nějak pomohla, než skončí na psychiatrii anebo hůře.

Dobrý den,

kdy přesně ex-přítelkyně půjčila Vašemu kamarádovi oněch 450 000 Kč? Jestliže před více než třemi lety, je dluh promlčen a nelze jej jakkoliv vymáhat. Kdyby půjčka promlčená nebyla, lze požadovat pouze navrácení jistiny a přiměřeného úroku, který určitě nebude ve výši 100% (např. 5% ročně, za 2 roky tedy celkem 496 000 Kč). Navíc věřitel má vždy povinnost se před poskytnutím půjčky přesvědčit, že dlužník má to půjčené peníze splatit (jinak je půjčka od počátku neplatná).

Jednalo se však vůbec o půjčku nebo spíše dar? Když spolu dva lidé žijí jako rodina (byť nesezdaně) a investují dohromady do společného bydlení, těžko si u toho navzájem půjčují. Rozpočítávat přesně, kdo a kdy platil jaký nákup, oběd nebo dovolenou může být komplikované. Pokud by ale ex-přítelkyně trvala na přesném "vyúčtování vztahu", měla by vymáhanou půjčku s přiměřeným úrokem ponížit o nájemné (evidentně zdarma bydlela v cizí nemovitosti - např. 5 000 Kč měsíčně, tedy za 2 roky 120 000 Kč).

Tyto rodinné záležitosti jsou obvykle komplikované. Vždy je lepší se rozumně domluvit než věc hnát k soudu. O převodu hypotéky ani nemovitosti na ex-družku však nemůže být řeč.