Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #5394, Půjčka od bývalé přítelkyně

Půjčka od bývalé přítelkyně, Osobní a rodinné finance

MV

Dobrý den, kamarád z dětství se mi ozval s tím, že si vzal hypotéku na dům a půjčku na rekonstrukci a vozidlo. Dosud řádně splácel. Bohužel od něj odešla družka k novému příteli a požaduje vyplácení částky neadekvátní té, co v době žádosti o hypotéku poskytla. Momentálně se nachází v dost náročném psychickém stavu a čeká ho operace, takže bez pomoci kohokoliv je ve stavu, kdy neví jak z tohoto kolotoče ven a má pochopitelně strach, že o vše přijde. Požádal mě proto, abych se na vás obrátila s tímto dotazem (podotýkám, že je z Moravy). Dům je v jeho vlastnictví, půjčka a hypotéka na něj, družka se v trvalém bydlišti 3 měsíce nezdržuje, je u přítele. Dožaduje se sumy nikoliv 450 000 Kč ale 900 000 Kč s tím, že na sebe v případně nevrácení této částky chce převést zbytek hypotéky a ostatní dluhy mu ponechá. Podotýkám, že tuto částku nemá, protože si bral půjčku na rekonstrukci a další peníze investoval do výstavby domu, jak má toto ošetřeno nevím. Vím jen, že ona objednávala a on platil. V případě, ze má ona tyto účtenky u sebe, které vsak neplatila, nemůže prokázat nic o jejich placení a zároveň nemůže požadovat částku vyšší než kterou do domu prokazatelně investovala. Kamarád má před operací, nebude proto moci v tuto chvíli závazky hradit, bývala přítelkyně ho drtí tak, že on se psychicky hroutí a dostal se do situace z které neví kudy. Zatím má dům, který nechce prodat. Tzn. převést hypotéku na bývalou a žádnou exekuci. Ovšem v případě, že by šel na operaci, má obavy, že již nebude ve formě, kdy bude moci splácet a navíc neví co s bývalou, která si klade vysoké nároky. Děkuji Vám za odpověď, je to sice jeho SMUTNÝ příběh, ale rada bych mu nějak pomohla, než skončí na psychiatrii anebo hůře.

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

kdy přesně ex-přítelkyně půjčila Vašemu kamarádovi oněch 450 000 Kč? Jestliže před více než třemi lety, je dluh promlčen a nelze jej jakkoliv vymáhat. Kdyby půjčka promlčená nebyla, lze požadovat pouze navrácení jistiny a přiměřeného úroku, který určitě nebude ve výši 100% (např. 5% ročně, za 2 roky tedy celkem 496 000 Kč). Navíc věřitel má vždy povinnost se před poskytnutím půjčky přesvědčit, že dlužník má to půjčené peníze splatit (jinak je půjčka od počátku neplatná). 

Jednalo se však vůbec o půjčku nebo spíše dar? Když spolu dva lidé žijí jako rodina (byť nesezdaně) a investují dohromady do společného bydlení, těžko si u toho navzájem půjčují. Rozpočítávat přesně, kdo a kdy platil jaký nákup, oběd nebo dovolenou může být komplikované. Pokud by ale ex-přítelkyně trvala na přesném "vyúčtování vztahu", měla by vymáhanou půjčku s přiměřeným úrokem ponížit o nájemné (evidentně zdarma bydlela v cizí nemovitosti - např. 5 000 Kč měsíčně, tedy za 2 roky 120 000 Kč). 

Tyto rodinné záležitosti jsou obvykle komplikované. Vždy je lepší se rozumně domluvit než věc hnát k soudu. O převodu hypotéky ani nemovitosti na ex-družku však nemůže být řeč. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

12.7.2019, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Půjčka od státu vs. hypotéky = 0:1. I tak se dá popsat situace na trhu s půjčkami na bydlení. Zájem o úvěry ze Státního fondu rozvoje bydlení letos výrazně klesl. Za půl roku lidé podali míň žádostí než loni za první den tohoto projektu. Státní půjčky totiž nabízejí méně peněz než hypotéky a jejich vyřízení je zbytečně složité.

Předschválená půjčka vypadá lákavě. Ale pozor, ať se nespálíte!

Předschválená půjčka vypadá lákavě. Ale pozor, ať se nespálíte!

9.7.2019, Půjčka, Autor: Jan Budín

Otevřete si internetové bankovnictví, přijde vám výpis z účtu nebo něco řešíte na přepážce banky. A všude vám jako věrnému klientovi nabízejí předschválenou půjčku do 15 minut. A bez dokládání příjmu. I když ji nepotřebujete, je ta možnost často tak lákavá, že vám začne vrtat v hlavě. Jenže když ji využijete, může váš to vyjít zbytečně draho.

Velké porovnání hypoték – červenec 2019

Velké porovnání hypoték – červenec 2019

3.7.2019, Hypotéka, Autor: Petr Jermář

Průměrná úroková sazba hypoték klesá již pátým měsícem, a to navzdory snahám ČNB krotit inflaci zvyšováním ceny peněz. Je květnových 2,80% konečným minimem roku 2019 nebo se vyplatí s novou hypotékou či refixací ještě vyčkat?

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

R

#7069, Kolik mi má zůstat v insolvenci?, Exekuce a insolvence, 17.7.2019

Pokračování dotazu č. 7066: Děkuji za odpověď. 9 055 Kč se mi zadá málo. Mám insolvenci, jsem vdaná, mám dvě děti, nárok na slevu na daně uplatňuje manžel. Mám tedy vyživovací povinnost i já? Nebo jen manžel? Kolik mi tedy má zůstat? Děkuji

Dobrý den, děkuji za doplnění. S platem 14 305 Kč a 2 dětmi (ke kterým máte taktéž vyživovací povinnost) by Vám mělo zůstávat 11 197 Kč.

SP

#7068, Stížnost na nebankovní půjčky, Půjčka, 17.7.2019

Dobrý den, moje 40ti letá dcera si půjčila 9.7. 2019. u Profitcredit 50 000 Kč. Současně má u ČS od 1.2. 2019, tedy půl roku, úvěr zhruba 600 000 Kč. Neporušil Profitcredit povinnost prověřit solventnost žadatele o úvěr? Dcera nemá žádný nemovitý majetek, žije v nájemním bytě za 15 000 Kč a má 3 děti. Peníze jsme obratem vrátili. Chtěl bych si u ČNB na Profitcredit stěžovat! Můžete mi prosím sdělit svůj názor na tuto situaci? Děkuji za odpověď. 

Dobrý den, všichni poskytovatelé úvěrů (bankovní i nebankovní) jsou povinni prověřovat schopnost žadatele půjčené peníze řádně splácet. Navíc musí ověřit, že součet všech splátek úvěrů (stávajících i nových) nepřekročí 45% příjmů dlužníka. Zároveň celková zadluženost nesmí překročit 9ti násobek ročního příjmu dlužníka.  I matka 3 dětí může dosáhnout na dvě půjčky v celkové výši 615 000 Kč, ale je k tomu třeba vyšší příjem. Pokud by nebankovní poskytovatel úvěrů porušil jakékoliv výše zmíněné pravidlo, bylo by možné žádat soud o zrušení úvěrové smlouvy. Máte-li pocit, že k porušení pravidel došlo (přestože byl úvěr nakonec zrušen ve lhůtě 14 dní od sjednání), určitě podejte podnět ČNB.

R

#7067, Mohou na mě exekutoři?, Exekuce a insolvence, 16.7.2019

Dobrý den, můžou na mě ještě exekutoři, když už jsem podal žádost o osobní bankrot?

Dobrý den, během osobního bankrotu je vykonavatelnost exekucí dočasně pozastavena. Exekutor Vám např. může blokovat účet, ale nemůže z něj strhnout peníze (nebo provádět exekuci movitých věcí).

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 7000 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR