Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #5394, Půjčka od bývalé přítelkyně

Půjčka od bývalé přítelkyně, Osobní a rodinné finance

MV

Dobrý den, kamarád z dětství se mi ozval s tím, že si vzal hypotéku na dům a půjčku na rekonstrukci a vozidlo. Dosud řádně splácel. Bohužel od něj odešla družka k novému příteli a požaduje vyplácení částky neadekvátní té, co v době žádosti o hypotéku poskytla. Momentálně se nachází v dost náročném psychickém stavu a čeká ho operace, takže bez pomoci kohokoliv je ve stavu, kdy neví jak z tohoto kolotoče ven a má pochopitelně strach, že o vše přijde. Požádal mě proto, abych se na vás obrátila s tímto dotazem (podotýkám, že je z Moravy). Dům je v jeho vlastnictví, půjčka a hypotéka na něj, družka se v trvalém bydlišti 3 měsíce nezdržuje, je u přítele. Dožaduje se sumy nikoliv 450 000 Kč ale 900 000 Kč s tím, že na sebe v případně nevrácení této částky chce převést zbytek hypotéky a ostatní dluhy mu ponechá. Podotýkám, že tuto částku nemá, protože si bral půjčku na rekonstrukci a další peníze investoval do výstavby domu, jak má toto ošetřeno nevím. Vím jen, že ona objednávala a on platil. V případě, ze má ona tyto účtenky u sebe, které vsak neplatila, nemůže prokázat nic o jejich placení a zároveň nemůže požadovat částku vyšší než kterou do domu prokazatelně investovala. Kamarád má před operací, nebude proto moci v tuto chvíli závazky hradit, bývala přítelkyně ho drtí tak, že on se psychicky hroutí a dostal se do situace z které neví kudy. Zatím má dům, který nechce prodat. Tzn. převést hypotéku na bývalou a žádnou exekuci. Ovšem v případě, že by šel na operaci, má obavy, že již nebude ve formě, kdy bude moci splácet a navíc neví co s bývalou, která si klade vysoké nároky. Děkuji Vám za odpověď, je to sice jeho SMUTNÝ příběh, ale rada bych mu nějak pomohla, než skončí na psychiatrii anebo hůře.

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

kdy přesně ex-přítelkyně půjčila Vašemu kamarádovi oněch 450 000 Kč? Jestliže před více než třemi lety, je dluh promlčen a nelze jej jakkoliv vymáhat. Kdyby půjčka promlčená nebyla, lze požadovat pouze navrácení jistiny a přiměřeného úroku, který určitě nebude ve výši 100% (např. 5% ročně, za 2 roky tedy celkem 496 000 Kč). Navíc věřitel má vždy povinnost se před poskytnutím půjčky přesvědčit, že dlužník má to půjčené peníze splatit (jinak je půjčka od počátku neplatná). 

Jednalo se však vůbec o půjčku nebo spíše dar? Když spolu dva lidé žijí jako rodina (byť nesezdaně) a investují dohromady do společného bydlení, těžko si u toho navzájem půjčují. Rozpočítávat přesně, kdo a kdy platil jaký nákup, oběd nebo dovolenou může být komplikované. Pokud by ale ex-přítelkyně trvala na přesném "vyúčtování vztahu", měla by vymáhanou půjčku s přiměřeným úrokem ponížit o nájemné (evidentně zdarma bydlela v cizí nemovitosti - např. 5 000 Kč měsíčně, tedy za 2 roky 120 000 Kč). 

Tyto rodinné záležitosti jsou obvykle komplikované. Vždy je lepší se rozumně domluvit než věc hnát k soudu. O převodu hypotéky ani nemovitosti na ex-družku však nemůže být řeč. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

EU varovala před drahými nemovitostmi. Kvůli cenám klesá i zájem o státní půjčky

EU varovala před drahými nemovitostmi. Kvůli cenám klesá i zájem o státní půjčky

21.10.2019, Reality, Autor: Adam Sucháček

Pozor, vaše nemovitosti jsou moc drahé. A můžou způsobit problémy se splácením. Zhruba tak zní varování, které dal v září České republice Evropský výbor pro systémová rizika. Podle něj může pomoct posílení pravomocí České národní banky.

Povinnost hlásit snížení úroků 2 měsíce předem? Banky našly cesty, jak ji obejít

Povinnost hlásit snížení úroků 2 měsíce předem? Banky našly cesty, jak ji obejít

18.10.2019, Spoření, Autor: Pavel Strašák

Zvýšit úroky na spořicích účtech mohou banky prakticky okamžitě. Na jejich snížení ale musí klienty upozornit alespoň 2 měsíce předem. A to se jim nelíbí. Objevily proto několik způsobů, jak tuto povinnost obejít.

3 hlavní překážky při poskytnutí rychlé půjčky online

3 hlavní překážky při poskytnutí rychlé půjčky online

17.10.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Získat dnes nebankovní půjčky lze u mnohých poskytovatelů. Vždy ovšem musí žadatel počítat s tím, že se situace neobejde bez jeho lustrování. Ano, jakýkoli poskytovatel si přesně prověří konkrétního žadatele. Není se čemu divit, jednak tak musí činit v rámci povinností uložených Českou národní bankou a jednak sám sebe chrání před potenciálními potížemi, jež mohou v souvislosti s problémovými klienty vzniknout. Jaké jsou tedy 3 hlavní překážky při realizaci půjček?

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

ZV

#7788, Mám šanci získat půjčku?, Půjčka, 21.10.2019

Dobrý den, provádíte půjčky aj ze Slovenska? Žiji tady 3 roky a mám účet v Slovenskej spořitelně, tady sem zamestnana a mám účet ve Fio. Chci přejít k vám, protože s Fio nejsem spokojená a hlavně chci zrušit účet na Slovensku.

Dobrý den, pracujete-li v ČR (máte příjem v korunách) a máte-li zde aspoň přechodný pobyt, s půjčkou nebude problém. Banky vyžadují pracovní smlouvu na dobu neurčitou, nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě a mít čistý registr dlužníků.

M

#7787, Jak zaplatit pokut v zahraničí?, Platba, 21.10.2019

Dobrý den, rád bych zaplatil pokutu udělenou v Polsku, obdržel jsem pouze toto číslo a adresu policejní stanice : 47/1010/0055/0201/6090/0999/0000. Můžete mi prosím poradit, jestli dle těchto informací můžu zaplatit pokutu 100zl převodem z účtu nebo jakým způsobem? Děkuji

Dobrý den, pro uskutečnění zahraniční platby potřebuje znát IBAN a SWIFT/BIC příjemce (mezinárodní formát čísla jeho účtu a kód jeho banky). Kontaktujte instituci, která Vám pokutu udělila, a žádejte tyto údaje.

EK

#7786, Insolvence a nezabavitelné minimum, Exekuce a insolvence, 21.10.2019

Pokračování dotazu č. 7785: Jen se chci ujistit, že jsme se pochopili správně. Děti se mnou nežijí. Mám vyměřenou vyživovací povinnost soudem 2 500 Kč v tom rozdíl, ne? Pokud žijí ve stejné domácnosti, je částka vyšší, pokud je výměr daný jde také o jinou částku, ne? Děkuji

Dobrý den, v dotazu č. 7784 píšete, že jste v insolvenci již od roku 2017. V následujícím dotazu naopak zmiňujete, že teprve zvažujete vstup do insolvence. Co tedy platí? Vyživovací povinnost máte vůči svým dětem nezávisle na tom, jestli s Vámi žijí či nikoliv (až do momentu, kdy se o sebe budou schopny postarat samy). Stanovení výše alimentů vychází z mnoha faktorů, které posuzuje soud (nejde jen o bydliště). 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 7700 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR