Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #5171, Půjčka v rodině a insolvence

Půjčka v rodině a insolvence, Osobní a rodinné finance

AR

V roce 2010 jsem půjčila 150 000 Kč partnerovi mého syna a mám o tom doklad včetně ověření podpisu. Peníze měl vrátit v roce 2011. Oba se dostali do insolvence v roce 2013. Přesto partner mého syna dluh stále splácel velmi sporadicky ale splácel. Vzhledem k osobním vazbám na partnera (registrované partnerství) mého syna jsem se nepřihlásila jako věřitel a navíc mi syn sdělil, že to bude jeho partner splácet a on splácel dluh i v době insolvence. V roce 2016 se rozešli a já jsem se bála, že partner syna nebude dluh splácet. Ujistil mě,  že si je toho vědom (emailem) a splácel dluh i nadále. V květnu 2018 mu skončila insolvence a já jsem chtěla, aby když má plný výdělek, splácel víc. Nejdřív mi sdělil, že to půjde až od listopadu 2018 a když jsem naléhala sdělil, že má dluh insolvencí vyrovnaný a nebude mi platit nic (splácel mi 1 000 Kč měsíčně) a že jsem se měla přihlásit jako věřitel. Zbývá mu doplatit asi 43 000 Kč. Mám šanci na navrácení této částky? Děkuji za odpověď

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

pokud Vám dlužník peníze dobrovolně nevrátí, nemáte šanci je jakkoliv získat zpět, neboť tuto pohledávku jste skutečně měla přihlásit do insolvence (nyní je prominuta). I kdybyste však přihlásila dluh do insolvence, pravděpodobně byste získala zpět ještě méně, neboť pro zdárné ukončení insolvence stačí splatit jen 30% dluhů. 

Na půjčování peněz máme banky, které jsou schopny lépe odhadnout míru rizika (a pravděpodobně by Vašemu dlužníkovi peníze vůbec nepůjčily). Půjčky v rámci rodiny navíc dokáží spolehlivě zničit dobré vztahy. Když už půjčujete peníze rodině, počítejte předem s tím, že je možná nedostanete zpět a rovnou na věc pohlížejte spíše jako na dar.  

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Jak vybrat nejvýhodnější spořicí účet: 4 kritéria, na která si musíte dát pozor

Jak vybrat nejvýhodnější spořicí účet: 4 kritéria, na která si musíte dát pozor

15.11.2019, Spoření, Autor: Petr Jermář

Co nejvyšší úrok. To je pro spoustu lidí jediné kritérium, podle kterého vybírají spořicí účet. Jenže aby se opravdu vyplatil, musíte toho sledovat mnohem víc. Podívejte se proto na 4 věci, na které nesmíte pří výběru nejvýhodnějšího spořicího účtu zapomenout.

Prodej českých firem je letos rekordní

Prodej českých firem je letos rekordní

14.11.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Trh s firmami ovlivňuje celá řada faktorů. České republice se ekonomicky již několik let velmi daří. Makroekonomická čísla patří k nejlepším v Evropě. Tento pozitivní vývoj s sebou přináší i jednu z poměrně mála známých skutečností. Roste zájem o prodej, ale i nákup firem. Proč právě nyní dochází k prodejům firem, jak lze cenu firmy zjistit a kdo prodává?

Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí

Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí

13.11.2019, Půjčka, Autor: Jan Budín

Půjčka, u které nepřeplatíte ani korunu. A máte ji neustále po ruce. To jsou nejčastější argumenty bank, proč byste si měli pořídit kreditní kartu. Tyto kousky plastu ale mají kromě řady zajímavých výhod i několik nástrah. Seznamte se proto s jejich plusy a minusy.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

PM

#8030, Dědictví, prodej nemovitosti a daň z příjmu, Daně, 15.11.2019

Dobrý den, jsem spolumajitelkou bytu (je nás celkem 6 majitelů - vlastní a nevlastní sourozenci), který mi darovala moje maminka v loňském roce. Maminka letos zemřela a byt musíme prodat, nikdo ze spolumajitelů nemá na vyplacení ostatních. Budu muset platit daň z příjmu? Maminka v bytě bydlela 30 let a já s bratrem jsme o ní 4 roky pečovali. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, v tomto případě daň z prodeje bytu (daň z příjmu ve výši 15% ze zisku) platit nebudete.

SZ

#8029, Poplatky za SEPA, Platba, 15.11.2019

Kolik zaplatím poplatků, když pošlu do zahraničí (konkrétně do Španělska) přes Geroge z mého účtu 300 EUR a způsob zpoplatnění bude OUR?

Dobrý den, platby v rámci EU v EUR jsou klasifikovány jako tzv. SEPA platby, u kterých není možné zvolit poplatkovou dispozici OUR (pouze SHA - každý platí poplatky své bance). Česká spořitelna si za odchozí SEPA platbu účtuje 220 Kč. Díky nařízení EU budou od prosince SEPA platby zdarma.

K

#8028, Lze přepsat úvěr na někoho jiného?, Půjčka, 15.11.2019

Dobrý den, koupil jsem auto u AAA na úvěr od Home Credit, před 2 měsíci a nevyužiji ho jak jsem myslel-Lze tenhle úvěr přepsat na někoho jiného? Samozřejmě pokud by splňoval podmínky k získání úvěru. Při zpětném prodeji bych toho moc nevyřešil, stejně bych musel doplatit úvěr a pochybuji,  že by si někdo bral úvěr na částku, kterou je daný úvěr. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, úvěr můžete přepsat na někoho jiného pouze se souhlasem poskytovatele úvěru. Taktéž se můžete pokusit úvěr předčasně splatit.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 8000 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR