Půjčka v rodině a insolvence, Osobní a rodinné finance

V roce 2010 jsem půjčila 150 000 Kč partnerovi mého syna a mám o tom doklad včetně ověření podpisu. Peníze měl vrátit v roce 2011. Oba se dostali do insolvence v roce 2013. Přesto partner mého syna dluh stále splácel velmi sporadicky ale splácel. Vzhledem k osobním vazbám na partnera (registrované partnerství) mého syna jsem se nepřihlásila jako věřitel a navíc mi syn sdělil, že to bude jeho partner splácet a on splácel dluh i v době insolvence. V roce 2016 se rozešli a já jsem se bála, že partner syna nebude dluh splácet. Ujistil mě,  že si je toho vědom (emailem) a splácel dluh i nadále. V květnu 2018 mu skončila insolvence a já jsem chtěla, aby když má plný výdělek, splácel víc. Nejdřív mi sdělil, že to půjde až od listopadu 2018 a když jsem naléhala sdělil, že má dluh insolvencí vyrovnaný a nebude mi platit nic (splácel mi 1 000 Kč měsíčně) a že jsem se měla přihlásit jako věřitel. Zbývá mu doplatit asi 43 000 Kč. Mám šanci na navrácení této částky? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

pokud Vám dlužník peníze dobrovolně nevrátí, nemáte šanci je jakkoliv získat zpět, neboť tuto pohledávku jste skutečně měla přihlásit do insolvence (nyní je prominuta). I kdybyste však přihlásila dluh do insolvence, pravděpodobně byste získala zpět ještě méně, neboť pro zdárné ukončení insolvence stačí splatit jen 30% dluhů.

Na půjčování peněz máme banky, které jsou schopny lépe odhadnout míru rizika (a pravděpodobně by Vašemu dlužníkovi peníze vůbec nepůjčily). Půjčky v rámci rodiny navíc dokáží spolehlivě zničit dobré vztahy. Když už půjčujete peníze rodině, počítejte předem s tím, že je možná nedostanete zpět a rovnou na věc pohlížejte spíše jako na dar.