Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #5171, Půjčka v rodině a insolvence

Půjčka v rodině a insolvence, Osobní a rodinné finance

AR

V roce 2010 jsem půjčila 150 000 Kč partnerovi mého syna a mám o tom doklad včetně ověření podpisu. Peníze měl vrátit v roce 2011. Oba se dostali do insolvence v roce 2013. Přesto partner mého syna dluh stále splácel velmi sporadicky ale splácel. Vzhledem k osobním vazbám na partnera (registrované partnerství) mého syna jsem se nepřihlásila jako věřitel a navíc mi syn sdělil, že to bude jeho partner splácet a on splácel dluh i v době insolvence. V roce 2016 se rozešli a já jsem se bála, že partner syna nebude dluh splácet. Ujistil mě,  že si je toho vědom (emailem) a splácel dluh i nadále. V květnu 2018 mu skončila insolvence a já jsem chtěla, aby když má plný výdělek, splácel víc. Nejdřív mi sdělil, že to půjde až od listopadu 2018 a když jsem naléhala sdělil, že má dluh insolvencí vyrovnaný a nebude mi platit nic (splácel mi 1 000 Kč měsíčně) a že jsem se měla přihlásit jako věřitel. Zbývá mu doplatit asi 43 000 Kč. Mám šanci na navrácení této částky? Děkuji za odpověď

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

pokud Vám dlužník peníze dobrovolně nevrátí, nemáte šanci je jakkoliv získat zpět, neboť tuto pohledávku jste skutečně měla přihlásit do insolvence (nyní je prominuta). I kdybyste však přihlásila dluh do insolvence, pravděpodobně byste získala zpět ještě méně, neboť pro zdárné ukončení insolvence stačí splatit jen 30% dluhů. 

Na půjčování peněz máme banky, které jsou schopny lépe odhadnout míru rizika (a pravděpodobně by Vašemu dlužníkovi peníze vůbec nepůjčily). Půjčky v rámci rodiny navíc dokáží spolehlivě zničit dobré vztahy. Když už půjčujete peníze rodině, počítejte předem s tím, že je možná nedostanete zpět a rovnou na věc pohlížejte spíše jako na dar.  

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Podání věřitelského insolvenčního návrhu v době koronaviru 2020

Podání věřitelského insolvenčního návrhu v době koronaviru 2020

26.5.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Návrh na zahájení insolvenčního řízení může kromě dlužníka podat i jeho věřitel. Podmínky pro podání věřitelského insolvenčního návrhu jsou mírně odlišné od návrhu dlužníka.

Cestovní pojištění: pojištění storna zájezdu využijete i na dovolené v Česku

Cestovní pojištění: pojištění storna zájezdu využijete i na dovolené v Česku

25.5.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Letošní dovolené budou výjimečné. Kvůli pandemii koronaviru COVID-19 cest do zahraničí zřejmě rapidně ubude a řada lidí dá přednost pobytu v České republice. Pojišťovny proto už nyní avizují, že cestovní pojištění platí i v Česku. A například u pojištění storna zájezdu se to může opravdu vyplatit.

Hypotéky s úrokem pod 2% jsou stále častější. A bude jich přibývat

Hypotéky s úrokem pod 2% jsou stále častější. A bude jich přibývat

20.5.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Zlevňujeme. Takovou zprávu poslalo zájemcům o hypotéku v posledních týdnech hned několik bank na českém trhu. Dá se navíc čekat, že další poskytovatelé se brzy přidají. Tlačí je k tomu aktuální situace.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

JZ

#10210, Insolvence a výplata důchodu, Exekuce a insolvence, 26.5.2020

Dobrý den, pobírám invalidní důchod 3. stupně. V tomto měsíci zaslala ČSSZ můj invalidní důchod na účet manžela a banka bez našeho vědomí celý můj invalidní důchod srazila na nedoplatky jeho úvěru. Má na to právo, když manžel nikdy nedal souhlas k zasílání mého invalidního důchodu na jeho účet? K účtu mám také dispoziční právo.

Dobrý den, váš invalidní důchod nezaslala ČSSZ na účet manžela sama od sebe, musela jste ČSSZ o toto požádat. Dále je třeba si uvědomit, že v manželství ručíte za všechny dluhy společně a nerozlučně. Invalidní důchod nejsou vaše peníze ale společný majetek obou manželů spadající do SJM. Váš příjem tak může být postižen za dluhy manžela. 

B

#10209, Lhůta pro přihlášení pohledávek, Exekuce a insolvence, 26.5.2020

Dobrý den, při insolvenci jsou věřitelé povinni podat své přihlášky vůči dlužníkovi do dvou měsíců. Jak to chápat? Např. usnesení o úpadku je vydáno (zveřejněno) 7.6. ve 13:30. Je termín dvou měsíců do 6.8. 13:30, nebo do 7.8. 13:30 a hraje čas nějakou roli? Děkují za odpověď.

Dobrý den, lhůtu pro přihlášení pohledávek v délce 30-60 dnů stanovuje soud. Nejedená se o automatickou lhůtu, která počítá běžet dnem a hodinou uveřejnění záznamu v insolvenčním rejstříku. Lhůta se stanovuje na celé dny, ne na hodiny.

P

#10208, Insolvence a ošetřovné, Exekuce a insolvence, 26.5.2020

Dobrý den, v měsíci mám 3 týdny odpracovány a 1 týden ošetřovné. Z ošetřovného mi splátku na insolvenci strhne již ČSSZ a přijde mi částka co si mohu ponechat? Jde mi o to, zda musím něco řešit až mi přijde ošetřovné.

Dobrý den, ČSSZ by Vám měla poslat pouze nezabavitelné minimum, ale vše můžete pro klid duše ověřit s ins. správcem.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 10 200 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR