Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #9962, Rekonstrukce nebo stavba nového RD?

Rekonstrukce nebo stavba nového RD?, Reality

Sjednejte si hypotéku online
5.5.2020 Reality

Dobrý den, chci rekonstruovat dům. Stavební firma mi udělala předběžné nacenění od oka a tvrdila, že se to vleze do cca 1,3 mil. Kč. Sjednal jsem si hypo na 2 mil. Kč, abych měl rezervu. Firma mi poslala nacenění, kde v závěru cena rekonstrukce činí cenu novostavby (cca 3 mil. Kč). Je možné změnit účel hypotéky, který byl rekonstrukce na nový účel "nový dům"? je možné navýšit hypo? Jen zkouším možnosti, než se ve vydám do rekonstrukce svépomoci. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

můžete zkusit oslovit více firem, neboť ve stavebnictví je jedinou správnou cestou vedoucí ke korektní ceně oslovení více firem. Při hodnocení nákladů "novostavba" vs "rekonstrukce" taktéž přičtěte body za lepší kvalitu života novostavbě, která je oproti rekonstrukci nesrovnatelná. Rozumně rekonstruovat lze domy postavené v 70-80. letech ještě relativně moderními technologiemi (suché základy v nezámrzné hloubce, cihla, železobetonový strop), kdy vybouráte morálně zastaralý vnitřek a hrubá stavba je dobrým základem pro rekonstrukci. Nicméně cokoliv staršího bude komplikované, finančně nákladné podobně jako novostavba a výsledná kvalita bydlení bude nižší. Přijde na to, co a kde chcete rekonstruovat nebo stavět. Unikátní dům v historickém centru má spíše smysl zachránit, tuctový dům na předměstí spíše ne.

Navýšení hypotéky je možné v případě dostatečného příjmu (na splátky můžete dávat max. 50% příjmu) a zástavy (banka Vám může půjčit max. 90% z hodnoty nemovitosti). Změna účelu hypo bude pravděpodobně zpoplatněna, ale domluva s bankou by měla být možná.