Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #6104, Rekonstrukce nemovitosti

Rekonstrukce nemovitosti, Reality

Sjednejte si hypotéku online
26.2.2019 Reality

Dobrý den, před dvěma lety jsme si koupili starý RD na hypotéku, který bychom teď rádi zrekonstruovali a nadstavili. Původně jsme vše chtěli řešit hypotékou u stejné banky, nakonec ale zafinancujeme rekonstrukci a nadstavbu vlastními prostředky. Můj dotaz zni - potřebuji povolení banky, která má zástavní právo? Rekonstrukcí a nadstavbou se dle odhadce zvýší hodnota domu z nynějších 3 mil na necelých 10 mil Kč. Děkuji, S pozdravem Jakub

Dobrý den,

k rekonstrukci s využitím vlastních zdrojů (tedy zhodnocení zastavené nemovitosti) se může logicky zdát, že souhlas banky nepotřebujete. Banky obvykle omezují nemovitosti v zástavě pouze zapsaným věcným břemenem "zákaz zcizení", které Vám znemožňuje nemovitost bez souhlasu banky převést na jinou osobu. Podobně banka omezuje zastavení nemovitosti v druhém pořadí jiné bance, která by měla financovat rekonstrukci. Lze tedy pouze využít navýšení úvěru, nebo refinancování hypotéky jinou institucí.

Řada tuzemských bank má ale velmi přísné hypoteční smlouvy a podmínky. Například EQUA Bank uvádí: "Zástavce se dále zavazuje informovat zástavního věřitele o záměru provést stavební úpravy v/na kterékoliv nemovitosti tvořící předmět zajištění s výjimkou stavebních úprav, které dle platných právních předpisů nevyžadují stavební povolení, ani ohlášení stavebního úřadu." I když se to může zdát nelogické, může tedy tato banka za neohlášení záměru rekonstruovat hypotékou zatíženou nemovitost aplikovat sankci.

Doporučuji tedy, abyste si podmínky své banky důkladně pročetli a jednali podle nich.