Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #14779, Rozchod a hypotéka

Rozchod a hypotéka, Hypoteční poradna

HP

Dobrý den, dovolte mi Vás požádat o vysvětlení, jaké mám možnosti řešení své situace. Rozcházím se se svým přítelem, se kterým mám jedno dítě. Před tím, než jsem bývalého partnera poznala, pořídila jsem si rodinný dům, který jsem financovala z prodeje mého bytu a prostřednictvím menšího hypotečního úvěru vedeného pouze na mě. Po nastěhování jsem partnerovi umožnila přihlásit se k trvalému bydlení v mém domě. Přítel se po celou dobu bydlení podílel pouze na běžných nákladech chodu domácnosti a na některých pracích souvisejících s rekonstrukcí domu. Nájemní smlouvu jsem s ním neuzavřela. Rekonstrukce byla finančně náročná, a proto jsem přistoupila na to, že při posledním refinancování hypotéky (konec roku 2020) budeme dlužníky nového hypotečního úvěru oba dva. Díky výhodě dvou příjmů při prokazování bonity žadatelů jsme si proto vzali hypotéku na 2,5 mil. Kč, kterou jsme kromě refinancování původního úvěru použili na dokončení rekonstrukce domu a umoření úvěru na automobil bývalého partnera (leden 2021). I nadále jsem byla výhradním vlastníkem domu. V souvislosti s rozchodem nyní řešíme „majetkové a úvěrové vypořádání se“ se svým bývalým partnerem. Partner usiluje o to, abych můj dům prodala, umořila společný hypoteční úvěr a zbytek jsme si rozdělili. Předpokládám, že naše dítě zůstane v mé péči, a proto naopak trvám na pouhém jeho vyvázání se z hypotečního úvěru tak, abych ve svém domě mohla být i nadále a byla schopna finančně pokrýt rodinu i finanční závazky. Jsem ochotná oželet i to, že jsme ze společného úvěru umořili také úvěr na jeho automobil. Dovolte mi Vás proto požádat o potvrzení, že bývalý partner v mnou popsané situaci nemůže trvat na tom, abych dům prodala a peníze si de facto rozdělili. Zároveň, srdečně prosím, o informaci, jaké má bývalý partner možnosti? Může si nárokovat například vybavení domácnosti? Co se stane, jestliže banka neumožní jeho vyvázání se ze společného hypotečního úvěru? Pro doplnění ještě uvádím, že partnera v nejbližších dnech chci písemně vyzvat, aby si odhlásil trvalý pobyt z mého domu. Předem děkuji za Vaše stanovisko a přeji příjemný den!

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

požadavek vašeho přítele je zcela absurdní. Na konci roku 2020 se připsal do vaší hypotéky a po pár měsících požaduje prodej nemovitosti a vyplacení poloviny peněz. To je zcela mimo realitu (spíše by to naplňovalo znaky sňatkového podvodu, pokud byste byli sezdáni). Při rozchodu nesezdaných partnerů nemáte SJM, a tedy není oficiálně co vypořádávat. Vše je tak na domluvě partnerů. Pokud by jeden z partnerů nebyl s výsledkem dohody spokojen, mohl by svou nespokojenost řešit soudní cestou (musel by prokázat, že jste mu něco dlužna). Připsání se do vaší hypotéky, ze které navíc použil část peněz na umoření svého úvěru na auto a u které uhradil maximálně pár splátek, nezakládá nárok na vaši nemovitost. 

Na podobné případě existuje několik judikátů. Přítel by mě nárok na část peněz pouze tehdy, pokud by jeho příspěvky na splátky hypotéky výrazně převýšily výši běžného nájmu za dobu, po kterou u Vás zdarma bydlel. Doporučuji náš článek Převod hypotéky.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

20.9.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Naučte děti hospodařit díky kapesnému. Mladším dětem stačí prasátko, pro větší se hodí dětský účet. Poradíme, kdy s kapesným začít a kolik peněz dávat.

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

19.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak pomoci dětem se startem do života? Přece pomocí stavebního spoření. Podobně uvažuje řada lidí. Stavebko totiž přináší ze všech spořicích produktů nejlepší zhodnocení. Má ale svá specifika – a o stavebním spoření pro děti to platí dvojnásob.

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

LH

#15423, Příjem pro hypotéku a nemoc, Hypoteční poradna, 24.9.2021

Dobrý den, moje mzda obvykle činí obvykle kolem 29 tisíc čistého. V srpnu jsem 14 dní marodil a proto bylo moje výplata pouze 25 tisíc cca. Na pásce byla čistá mzda 16 tisíc plus 9 tisíc náhrada za nemocenskou. Nyní mi jde o obvyklý 12ti měsíční průměr mzdy pro hypotéku. Bude se mi tedy z toho srpna do tohoto průměru započítávat pouze částka 16 tisíc, nebo je nějaká šance,že by se do tohoto průměru započítalo i těch 9k náhrady za nemocenskou? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, do ročního průměru v rámci ověřování příjmu pro získání hypotéky se Vám započte celá čistá mzda ve výši 25 000 Kč (včetně náhrad za neodpracovanou dobu z důvodu nemoci).

JF

#15422, Akcie z kuponové privatizace, Akcie a investice, 24.9.2021

Dobrý den, nechá se dohledat, kam jsem dal body v kuponové privatizaci? Děkuji

Dobrý den, požádejte o výpis z tzv. nezařazené evidence dle RČ (za 500 Kč Vám ho vyhotoví Centrální depozitář cenných papírů). Zde naleznete přehled svých akcií z kuponové privatizace.

JS

#15421, Odpočet úroků z hypotéky a pronájem bytu, Hypoteční poradna, 24.9.2021

Dobrý den, rád bych se dotázal, jak je to s daňovým přiznáním a uplatněním slevy z úroků hypotéky. Byt jsem zakoupil 4/2021. Od půlky 9/2021 je byt pronajímám. Lze uplatnit úlevu na dani za zaplacené úroky hypotéky pouze za dobu, kdy nemovitost byla využívaná výhradně k mému bydlení? Pochopitelně chápu, že nelze uplatnit v případě pronájmu nemovitosti.

Dobrý den, ano, odpočet úroků z hypotéky můžete uplatnit za období, kdy byt sloužil k řešení vašich bytových potřeb.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 400 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR