Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #14222, Rozdělení RD na bytové jednotky a hypotéka

Rozdělení RD na bytové jednotky a hypotéka, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, máme možnost u manželových rodičů v rodinném domě upravit půdní prostory tak, aby tam vznikl samostatný byt. Jako nejlepší řešení nám vychází z půdy vytvořit samostatnou bytovou jednotku, která by se napsala na manžela - měli bychom k půdnímu bytu práva a do budoucnosti s ním mohli jakkoli nakládat. Rodiče však tvrdí, že jelikož je na celý dům zatím ještě nesplacená hypotéka (bude splacená zhruba za 10 let), nejde dům rozdělit na bytové jednotky. Je to opravdu tak? V případě že ano, je nějaké jiné řešení, jak to právně ošetřit, abychom o peníze, které do přestavby investujeme, v budoucnu nepřišli tzn. abychom byli majitelé půdního bytů a nepřišli o něj např. z důvodu dědictví, zhoršení rodinných vztahů apod.? Vím, že je možné podílové vlastnictví, ale to nám nepřipadá ideální a hledáme jinou možnost. Děkuji předem.

Dobrý den,

pokud rodiče ručí bance rodinným domem, pak banka pravděpodobně nechala do katastru zapsat věcné břemeno "zákaz zcizení". Bez souhlasu banky tak není možné měnit vlastníka nemovitosti. Je-li větší část hypotéky splacena, mohla by banka souhlasit s rozdělením RD na 2 bytové jednotky a s vyjmutím vaší bytové jednotky ze zástavy. Vše je ale třeba probrat s bankou.