Jak vyřešit situaci s hypotékou a rozvodem, když manžel nechce prodat byt?

Dobry den, s manzelem jsme si brali hypoteku zhruba pred rokem u Hypotecni banky, mame k tomu jeste uver u CMSS. Je to dohromady zhruba 8 000 Kc. Nas vztah prestal fungovat a ja bych chtela odejit nebo rozvod, jenze nas poradce mi tvrdi, ze pokud se s manzelem nedohodneme na prodeji bytu, nebude to mozne. Vim, ze manzel na to nepristoupi a ja nevim jak to vyresit. Muzete mi poradit, jak tuto situaci mam resit? Dekuji

Dobrý den,

rozvést se můžete kdykoliv, v manželství Vás nikdo nedobrovolně držet nemůže. Nicméně úvěry, které jste si s manželem sjednali, jsou dál vaše společné a musíte je splácet (na tom rozvod nic nemění). Komu přesně byt patří - Vám, manželovi, každému polovina nebo SJM? Vlastníte-li byt napůl, pak můžete Vy svou polovinu kdykoliv prodat (nebo požádat soud o vypořádání podílového vlastnictví - soud dá možnost vám oběma druhého vyplatit, a pokud toto nikdo nebude chtít, nařídí se prodej bytu). Máte-li byt v SJM, pak o rozdělení majetku rozhodne rozvodový soud.

Ať už majetek připadne komukoliv, za úvěr stále ručíte oba dva. Získá-li byt jeden z vás, pak můžete banku zkusit požádat o vyvázání druhého z vás, ale tomu banka nemusí vyhovět (přišla by tím dobrovolně o jednoho ručitele, tedy proč by to dělala). Každopádně je nutné, aby případně i jeden z vás měl dostatečný příjem na splácení hypotéky (pokud tomu tak není, banka nikoho z úvěru určitě nevyváže).