Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #5083, Sberbank nebo JT Banka

Sberbank nebo JT Banka, Spoření

JS

Mám dotaz, zda je lépe uložit 500 000 Kč do Sberbank nebo J&T Banky. Termínovaný vklad nebo spořící účet? Díky za informaci

Nejlepší způsob, jak uspořit peníze!

Dobrý den,

volte J&T Banku, která nabízí vyšší úrok. Míra rizika je u obou bank stejná - nulová (vklady jsou ze zákona pojištěny na 100% hodnoty až do cca 2,5 mil. Kč). Spořící účet (u JT s úrokem 0,8% a výpovědní lhůtou 3 měsíce) volte pro krátkodobé uložení peněz. Naopak termínovaný vklad (např. 2 roky za 1,7%) se vyplatí pro střednědobé uložení peněz (pokud Vaše peníze nebudete po dobu 2 let vůbec potřebovat).

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

ČNB zvažuje další zpřísnění pravidel pro hypotéky. Rozhodne vývoj cen nemovitostí

ČNB zvažuje další zpřísnění pravidel pro hypotéky. Rozhodne vývoj cen nemovitostí

9.12.2019, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Zatím ještě podmínky pro poskytování hypoték nezpřísníme. Brzy se to ale může změnit. Takovou zprávu poslala ze svého listopadového zasedání Bankovní rada České národní banky. Podle ní závisí úprava podmínek zejména na tom, jak se bude vyvíjet nadhodnocení cen nemovitostí.

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

6.12.2019, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Zřídit nebo nezřídit? Podobně váhá řada lidí, když přijde řeč na podnikatelský účet. Zejména začínající živnostníci a podnikatelé si nejsou jistí, jestli se jim vyplatí. Účet pro podnikatele totiž dokáže přinést zajímavé výhody. Ale také si je umí nechat dobře zaplatit.

Cestovní pojištění na hory: myslete na úrazy, odpovědnost i své auto

Cestovní pojištění na hory: myslete na úrazy, odpovědnost i své auto

4.12.2019, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Dobré oblečení, lyže nebo snowboard a cestovní pojištění na hory. Tři věci, bez kterých se na zimní dovolené rozhodně neobejdete. A není důležité, jestli plánujete jen prodloužený víkend v Krkonoších nebo dva týdny v Alpách. Pojištění na lyže vám dokáže zachránit spoustu peněz v zahraničí i v České republice.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

TF

#8244, Nesplatitelné exekuce, Exekuce a insolvence, 10.12.2019

Dobry den, muj syn ma nyni jiz jen 16 puvodne ze 17 exekuci, kdysi v souvislosti se svou velkou zavislosti na hrach - automatech. Nyni se jiz snazi na sobe pracovat. Pracuje v gastronomii a ze zakona zamestnavatel castky uhrazuje. Celkove nyni dluzi v exekucich cca 760 000 Kc, vynoruji se ale dalsi veritele, jeho byvala pritelkyne, s niz zil, pry si pujcila na auto, ktere spolu pouzivali, a ona je proto nyni v insolvenci. Teto zene plati muj syn vyzivne na dceru 3 000 Kc a take si plati na ubytovani 5 500 Kc. Je v podmince a je ve sledovani probacniho oddeleni. Velkou castku dluzi i mne. Firma kde je zamestnan,plati synovi pojisteni zdravotni a sociální. Za jakych okolnosti je mozny osobni bankrot? Neni podnikatel. Jakym zpusobem lze zastavit komplexne narustajici penale? On sam ma vuli se z dluhu dostat. Dre jak to jde, ale uz jednou zkolaboval a take mel i epilepticke zachvaty. Situace je komplikovana. Je mozne, ze exekutor by mel vymáhat dluh po nekom jinem? Napr. pracuje li zamestnanec ve firme a neni-li mu hrazeno pojistne, aniz o tom zamestnanec vi, a pojistne je nasledne exekucne vymahano na zamestnanci? Dekuji za veskere dulezite informace. Preji klidny predvanocni cas.

Dobrý den, Vašemu synovi bych doporučil požádat o osobní bankrot. Od 1/6/2019 není nutné splatit během 5 let 30% dluhů jako dříve, ale nově stačí splácet min. 2 200 Kč měsíčně a "projevit snahu". Více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot. Insolvence dává každému šanci na nový začátek. 5 let o "chlebu a vodě" a následně jsou zbylé dluhy prominuty.  Za nehrazené odvody (sociální/zdravotní) by měl být primárně postižen zaměstnavatel, ale zaměstnanec se musí bránit. Neplatí-li zaměstnavatel odvody, pak zdravotní pojišťovna neví, že je zaměstnanec někde zaměstnán a roste mu dluh na zdravotním pojištění. Je třeba vše vysvětlit a bránit se právní cestou. V gastronomii je bohužel zvykem, že většina personálu pracuje načerno. Je na odpovědnosti Vašeho syna případně takovou práci odmítnout (nebo počítat s následky).

P

#8243, Ztracená vkladní knížka, Spoření, 10.12.2019

Dobrý den, předpokládejme, že jsem starší člověk a už mi dobře neslouží paměť. Mám matné tušení, že mám vkladní knížku (snad stále platnou), případně dokonce účet, ale nemohu najít žádný dokument, který by to dokazoval (ani vkladní knížku samotnou, ani výpis z účtu apod.). Je v takovém případě možné dojít do banky, prokázat identitu občanským průkazem a požádat o zjištění všech platných produktů a služeb a obnovit k nim přístup? Děkuji

Dobrý den, ano, toto je možné. Stačí navštívit nejbližší pobočku vaší banky, kde Vám podají informace o Vašich produktech a případně vystaví novou vkladní knížku.

HK

#8242, Prodej akcií, Akcie a investice, 9.12.2019

Pokračování dotazu č. 8239: Ještě jednou zdravím a děkuji moc za odpověď. Jen šlo o to, že vlastníkem akcií byl sportovní klub - ZAPSANÝ SPOLEK- Ten vlastnil rovněž sportovní klub - a.s. Vlastnictví bylo čistě účelové - požadavek FAČR pro kluby hrající vyšší soutěž. V tom máte pravdu, že ani jeden z těchto klubů nebyl a není výdělečný. Jde mi teď o to - dříve by spolky (dříve občanská sdružení) od placení daně osvobozeny - dnes je to prý v novém občanském zákoníku a prodejní cenou? Kdo stanoví rozdíl mezi kupní a prodejní cenou? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, rozdíl mezi prodejní a kupní hodnotou lze stanovit jednoduše. Prodejní hodnota = cena, za kterou jste prodali (a stejně tak s kupní hodnotou). Pokud se jednalo o bezúplatný převod, hodnotu může stanovit znalec.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 8200 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR