Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #18242, Seniorovi sjednali nevýhodné stavební spoření

Seniorovi sjednali nevýhodné stavební spoření, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
18.6.2022 Spoření

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednání banky. Můj tchán má bohužel nulovou finanční gramotnost. A když šel do České spořitelny změnit pouze výší trvalého příkazu, tak šikovná paní s ním zrovna sepsala Stavební spoření s buřinkou. Je mu 67 let, zarazilo mě, že v dnešní době zaplatil 2 tisíce za sepsání smlouvy, když naopak banky dávají bonusy za uzavření nějaké smlouvy, dále úroková sazba z vkladů je 2,5 %, což mi nepřijde v dnešní době nijak výhodné a úroková sazba z úvěru ze stavebního spoření je 4,5% (tohle bych potřebovala vysvětlit). Myslím, že to chápu, ale budu radši, když mi odpoví odborník. Děkuji. Navíc, na zadání trvalého příkazu je, že v případě úmrtí majitele účtu se má pokračovat v trvalém příkazu. Není toto nezákonné, když jsou peníze nepřeveditelné? Moc se mi to nezdálo i to sjednání. Navíc mi přišlo, že ani nevěděl, co podepsal, že je to na 6 let nebo až naspoří cílovou částku 500 tisíc, kdy už ho tam paní donutila vložit 100 tisíc, jako počáteční vklad, ale banka si vymezuje právo dále vyšší vklady nepřijímat. Takže jsem ho to poslala zrušit ve výpovědní lhůtě třiceti dní s tím, že bude lepší v jeho věku založit si spořící účet, kde nabízejí alespoň 4,5%. Odmítli mu to zrušit s tím, kdo mu to poradil. Může takto banka postupovat? Je neprůbojný, takže odešel bez zrušení. Máme na to čas pouze do 30.6. Smlouva byla podepsaná 1.6. 2022. Mohla bych porosit o Váš názor? Jak na stavební spoření v tomto věku a zmíněný trvalý příkaz po smrti tak na jednání pracovnice banky. Děkuji

Dobrý den,

je to přesně jak píšete - většina stavebních spořitelen poplatky za sjednání neúčtuje, a naopak nabízí bonusy (i ČS účtuje za sjednání online jen 500 Kč). Ukládat jednorázově na stavební spoření 100 000 Kč je extrémně nevýhodné. Peníze se Vám budou úročit 2,5%, zatímco na spořicím účtu byste dostala přes 4% a peníze byste mohla kdykoliv vybrat. To příliš nezachrání ani státní podpora 2 000 Kč/rok.

Na druhou stranu je třeba konstatovat, že na sjednání stavebního spoření seniorovi nic nezákonného není. Podmínky nebyly nejvýhodnější, ale je to stejné, jako kdyby si senior koupil chleba v obchodě A za 100 Kč, zatímco v obchodě B by byl chleba prodáván za 60 Kč. Je-li senior nesvéprávný, lze ho nechat zbavit svéprávnosti soudní cestou a ustanovit mu opatrovníka. Dokud je ale senior svéprávný, má všechna práva a povinnosti ze svéprávnosti vyplývající (má např. voličské právo, pomocí kterého ovlivňuje životy ostatních - byť se třeba neumí kvalifikovaně rozhodnout).

Byla-li sjednána možnost odstoupit od smlouvy bez sankce do 30/6, můžete samozřejmě této možnosti využít.