Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #7299, Sociální dávky a nízký příjem domácnosti

Sociální dávky a nízký příjem domácnosti, Osobní a rodinné finance

Zdravím, v situaci, kdy student pochází z finančně slabé rodiny, kde jeden člen pobírá invalidní důchod, druhý je nezaměstnaný, a tudíž rodina je odkázána především na vyžití si s přídavky na bydlení a tomu podobné, jak postupovat jakožto student, aby si člověk něco přivydělal a nedošlo ke snížení oněch dávek? S tím že sociálka bere například finanční dar od jiného člena rodiny na bankovní účet jakožto výdělek, který následně strhne? Je nějaká možnost jak v takové situaci "nepracovat zadarmo"? Samozřejmě kromě případné "práce na černo", která obnáší rizika. Předem díky za odpovědi a návrhy.

Dobrý den,

sociální dávky pro občany v nouzi (doplatek na bydlení, atd.) jsou vždy kalkulovány na základě příjmu celé domácnosti. Pokud např. rodiče nepracují a začnou pracovat jejich děti sdílející stejnou domácnost, zvýší se tím příjem domácnosti a adekvátně sníží sociální dávky. Práci načerno určitě nedoporučuji, má mnoho negativ (pracovní doba by se nezapočetla pro nároky na důchod, banka by Vám nedala např. hypotéku na bydlení či jiný úvěr, atd.).

Řešením není se snažit obcházet systém, ale přimět nepracující členy k rodiny k nástupu do zaměstnání. V dnešní době nulové nezaměstnanosti není problém si najít dobře placenou práci i s velmi špatnou kvalifikací, zaměstnavatelé berou každého. Vaši rodiče mají zcela unikátní příležitost dostat se jednou provždy za začarovaného kruhu sociálních dávek a nízké životní úrovně - nepromarněte tuto šanci!