Můžu mít spořící účet při zahájení insolvence? Jak to funguje a co se stane s penězi na účtu?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když jsem zahájila insolvenci, mohu mít spořící účet? Už se tady na to někdo ptal a Vy jste odpověděl ano, ale z mých informací mi bylo sděleno, že mi vše vezmou. Takže když mám nějakou určitou splátku měsíčně a budu si odkládat ještě na spořící účet pod mým jménem, nevezmou mi to? Nebo si to mám založit na někoho jiného? Nedokážu odložit moc, ale za pět let to nějakou částku udělá. To samé, když mi na účtu zůstanou nějaké peníze, mohou je použít? Bylo mi řečeno, že vše radši v hotovosti, ale chci mít odloženo, kdyby náhodou. Děkuji za odpověď. Tereza

Dobrý den,

naše odpovědi na toto téma byly v tom smyslu, že spořící účet během insolvence mít můžete (banky Vám ho neodmítnou otevřít). Nicméně stále hrozí riziko, že Vám účet obstaví exekutor. Během insolvence je vykonavatelnost exekucí pozastavena. Exekutor Vám nemůže strhnout peníze z účtu, ale může účet nechat obstavit (blokace trvá až do momentu řádného ukončení insolvence, kdy by Vám byly zbylé dluhy prominuty a exekuce definitivně zastaveny).

Tvořit si rezervy je velmi rozumné. Bohužel tak nyní nemůžete činit bezhotovostně u bank. Určitě peníze neukládejte na cizí účty (exekutor by je nechal zablokovat a takto byste dostala do problémů i své známé).