Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #10687, Spoření pro seniory

Spoření pro seniory, Spoření

T

Dobry den, mati bude mit dedictvi v hodnote 600 000 CZK, letos ji bylo 71 let. Potrebuje asi 70 000 CZK rocne z dedictvi na osobni potreby, ktery ji duchod nepokryva. Zbyle rozdeleni by melo byt z casti pristupne na zdravotni ucely, peci/sluzbu, az se k tomu dojde. Jak byste poradil rozlozit zbytek mezi sporici ucty, podilovy fond, atd? Je pro ni jeste alternativa stavebniho sporeni aktualni, vzhledem k vyssi vekove kategorii? Momentalne ma konto v Komercni bance. Nevite jestli banky davaji preferncni procenta existujicim zakaznikum? Nemam prehled o sporeni pro seniory, muzete poradit, ktere banky jsou v soucasnosti nejlepsi? Dekuji za odpoved.

Nejlepší způsob, jak uspořit peníze!

Dobrý den, 

žádné speciální spoření pro seniory ani vyšší úroky pro stávající klienty banky nenabízejí. Doporučuji ukládat 1 700 Kč měsíčně na stavební spoření a 1 000 Kč na doplňkové penzijní spoření (u pracujících až 3 000 Kč pro využití max. daňové slevy). Stavební spoření bude možné vybrat po 6 letech, doplňkové penzijní spoření již po 5 letech. 300 000 Kč uložte na spořící účet u Hello Bank s úrokem 1% (možno vybrat kdykoliv). Podílové fondy nedoporučuji, v takto pokročilém věku je zbytečné podstupovat riziko (preferoval bych spíše jistotu na úkor nižšího potenciálního výdělku). 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Lákavý podzim u studentských účtů: slibují odměny až 1 500 korun

Lákavý podzim u studentských účtů: slibují odměny až 1 500 korun

30.9.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Přestože je začátek letošního školního roku kvůli koronavirové pandemii dost specifický, jedno se nemění – banky přichystaly řadu speciálních akcí pro studenty. Za založení účtu tak můžou získat až 1 500 korun. A k tomu další výhody studentských účtů.

Jak se správně pojistit, když pronajímáte byt

Jak se správně pojistit, když pronajímáte byt

28.9.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Pronájem bytu nebo domu znamená na jednu stranu jistý výdělek, na stranu druhou je to vždy určitý risk. Svůj majetek totiž svěřujete lidem, které většinou moc neznáte. Je proto rozumné přemýšlet o kvalitním pojištění.

Hypotéka na koupi a rekonstrukci nemovitosti: jak funguje a na co si dát pozor

Hypotéka na koupi a rekonstrukci nemovitosti: jak funguje a na co si dát pozor

26.9.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Nechcete dávat mnoho milionů korun za nákup novostavby? Řešením je koupit starší dům a opravit ho podle svého. I na to ale potřebujete dost peněz. S jejich získáním vám pomůže hypotéka na koupi a rekonstrukci nemovitosti. Podívejte se, jak funguje.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

L

#11372, Podvod a chargeback, Podvod, 30.9.2020

Dobrý den, pane Strašáku, na internetu jsem našel možnost chargeback. Touto cestou bych se chtěl zeptat na možnost využití chargeback. V loňském roce 13. 6. 2019 jsem se dostal do situace, kdy jsem naletěl podvodnému prodejci auta bohužel až z Řecka. Jednalo se asi o fyzickou osobu ne obchod. Po odeslání peněz na polský účet banky jsem zjistil, že se jedná o podvod. Svou banku jsem ihned kontaktoval aby provedla storno. Bylo mi ale řečeno, že o víkendu na zahraničním oddělení nikdo není, že s tím nikdo nic nedělá, že si mám zavolat v pondělí. V pondělí 17. 6. jsem volal přes George a žádal o storno a taky aby byl zmrazen podvodníkův účet. Bylo mi řečeno, že mohu byt v klidu, že to dobře dopadne. A najednou mi majitel 20. 6. v 11:37 napíše, že peníze přijal na svém účtu. Polská banka na storno od České spořitelny zareagovala až po 14 dnech, což už já jsem věděl, že peníze přijal a vše je ztraceno. Platba byla provedena přes internet v mobilu platební kartou. Vše řešila Policie bez velkých výsledků. Pachatele nenašla. Chci se zeptat, zda je možnost reklamace (vrácení platby). Zda i v mém případě se dá tenhle chargeback využit. Za vaši informaci předem děkuji.

Dobrý den, chargeback je způsob, jak můžete prostřednictvím své banky požádat banku obchodníka o vrácení peněz za provedenou platbu kartou, když ostatní jednání s obchodníkem selžou. Ve Vašem případě se pravděpodobně nejednalo o platbu kartou obchodníkovi ale o standardní platbu na běžný účet nepodnikající fyzické osoby, kde chargeback využít nelze. I pokud by se jednalo o platbu kartou obchodníkovi, žádost o chargeback by po více než roce od uskutečnění transakce byla pravděpodobně neúspěšná. 

Č

#11371, Vkladomat KB, Běžný účet, 30.9.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli jde vkládat peníze přes bankomat KB, když mam účet u jiné banky. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, vkladomatem KB lze vložit hotovost pouze na běžný účet vedený u KB, který je spárovaný s platební kartou, pomocí které peníze do vkladomatu ukládáte.

M

#11370, Insolvence, Exekuce a insolvence, 30.9.2020

Dobrý den, zajímá mě, za jak dlouho plus mínus se z výplaty začne strhávat insolvence. Vím, že každý soud funguje jinak, ale zhruba za jak dlouho po vstoupení do insolvence budu mít srážky ze mzdy. Děkuji moc

Dobrý den, po podání žádosti o oddlužení a předběžném schválení Vám soud přidělí správce a věřitelé dostanou lhůtu (1-2 měsíce) na přihlášení pohledávek. Následně bude správce pohledávky přezkoumávat a ve finále soud rozhodně o povolení oddlužení a jeho způsobu řešení (splátkovým kalendářem a/nebo zpeněžením majetku). V závislosti na kapacitách správců a soudů tyto úkony zaberou cca 4-6 měsíců.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 11 300 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR