Jak efektivně rozložit dedičné peníze pro seniorku? Vyhoví jí běžný účet nebo je lepší spořit na podílových fondech? Co se stavebního spoření týče, je to ještě vhodná volba pro věkovou kategorii 71 let? A jaké banky nabízejí výhodnější podmínky pro stávající klienty?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
14.7.2020 Spoření

Dobry den, mati bude mit dedictvi v hodnote 600 000 CZK, letos ji bylo 71 let. Potrebuje asi 70 000 CZK rocne z dedictvi na osobni potreby, ktery ji duchod nepokryva. Zbyle rozdeleni by melo byt z casti pristupne na zdravotni ucely, peci/sluzbu, az se k tomu dojde. Jak byste poradil rozlozit zbytek mezi sporici ucty, podilovy fond, atd? Je pro ni jeste alternativa stavebniho sporeni aktualni, vzhledem k vyssi vekove kategorii? Momentalne ma konto v Komercni bance. Nevite jestli banky davaji preferncni procenta existujicim zakaznikum? Nemam prehled o sporeni pro seniory, muzete poradit, ktere banky jsou v soucasnosti nejlepsi? Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

žádné speciální spoření pro seniory ani vyšší úroky pro stávající klienty banky nenabízejí. Doporučuji ukládat 1 700 Kč měsíčně na stavební spoření a 1 000 Kč na doplňkové penzijní spoření (u pracujících až 3 000 Kč pro využití max. daňové slevy). Stavební spoření bude možné vybrat po 6 letech, doplňkové penzijní spoření již po 5 letech. 300 000 Kč uložte na spořící účet u Hello Bank s úrokem 1% (možno vybrat kdykoliv). Podílové fondy nedoporučuji, v takto pokročilém věku je zbytečné podstupovat riziko (preferoval bych spíše jistotu na úkor nižšího potenciálního výdělku).