Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #7702, Srážky v insolvenci před schválením

Srážky v insolvenci před schválením, Exekuce a insolvence

Dobrý den, jsem v insolvenčním rejstříku od poloviny září. Ještě není ani usnesení o povolení oddlužení. Mám nepřednostní exekuce, které se mi strhávají z platu. Za září mi přišla výplata se srážkou přednostní exekuce (tedy jako v by byla v insolvenci). Do schválení oddlužení by se mi přece měla strhávat dále nepřednostní exekuce a srážky deponovat pro ins. správce, že? Prosím jaký předpis tyto srážky upravuje? Děkuji

Dobrý den,

ano, až do momentu schválení oddlužení by aktuální výše srážek v depozitu měla odpovídat srážkám exekučním (nikoliv insolvenčním). Tato úprava vychází z faktu, že zaměstnavatel není účastníkem insolvenčního řízení a naopak stále musí dbát pokynů exekutora (který ovšem musí jednat s ohledem na probíhající ins. řízení). V praxi se tak zahájení insolvence projeví jako příkaz exekutora zaměstnavateli odkládat dočasně do depozitu exekuční srážky.