Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #8208, Stará smlouva, nový zákon a fixace

Stará smlouva, nový zákon a fixace, Hypoteční poradna

L

Dobry den, mame hypotéku sjednanou v roce 2011. V te dobe moc neslo zmenit banku v prubehu fixace. Nyní uz to lze u nove sjednanych smluv doplatit bez nejakych vetsich pokut, ale jde to i u tech starych? Respektive u smluv, kde uz je treba novy dodatek o nove fixaci z roku 2019? Jde mi o to, kdyz ted podepisu novou fixaci, zda uz pro mne plati novy zakon, nebo ten stary prave kvuli tomu, ze puvodni smlouva je z roku 2011, i kdyz dodatky jsou nove. Moc dekuji za rychlou radu

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

starší hypotéky u kterých proběhla refixace po 12/2016 se řídí taktéž novým zákonem umožňujícím splatit každý rok bez sankce až 25% (a celkově se výrazně snižují pokuty za mimořádné splátky nad tuto hranici).

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Do čeho investovat v roce 2020? Situace nahrává zlatu i nemovitostem

Do čeho investovat v roce 2020? Situace nahrává zlatu i nemovitostem

24.1.2020, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Rok 2019 byl z pohledu investorů maximálně zajímavý. Díky neustále se měnící situaci měli několik možností, jak vydělat. Ať už vsadili na akcie, komodity nebo třeba na bitcoin. A začátek letošního roku ukazuje, že i v příštích měsících bude situace poměrně bouřlivá.

Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos

Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos

22.1.2020, Spoření, Autor: Petr Jermář

Nejúspěšnější rok za posledních 5 let mají za sebou stavební spořitelny na českém trhu. Minimálně z pohledu nově uzavřených smluv. Poprvé od roku 2014 totiž jejich počet překonal půl milionu. Podle údajů ČTK dosáhl dokonce na 546 000. Naopak poptávka po úvěrech na bydlení loni klesala.

Na refinancování má letos nárok 130 tisíc lidí. Můžou si tak výrazně zkrátit splácení

Na refinancování má letos nárok 130 tisíc lidí. Můžou si tak výrazně zkrátit splácení

20.1.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Zhruba 130 tisíc. Takový je počet lidí, kterým letos končí fixace hypotéky a můžou požádat o refinancování. U něj zpravidla dostanou lepší úrok, než jaký jim nabídne jejich stávající poskytovatel. Za rok díky tomu ušetří tisíce korun.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

L

#8709, Blokace karty, Exekuce a insolvence, 25.1.2020

Dobrý den, může exetukor zablokovat stravenkovou kartu?

Dobrý den, stravenky (i v elektronické formě na kartě) jsou majetkem, který lze obstavit. 

JB

#8708, Pojištění odpovědnosti, Pojištění, 25.1.2020

Dobrý den, jsem už 3,5 roku v insolvenci. Zbýva mi 1,5 roku. Ale potřebuji uzavřít pojištění odpovědnosti (pojistku na blbost). Jsem OSVČ, pracuji jako řidič. Firma pro kterou jezdím chce, abychom si to uzavřeli. Jde o to, způsobím škodu na autě, musim zaplatit škodu z platu a tím pádem bych neměla ani na zaplacení insolvence. Tak se ptám, zda pojišťovna lidem co mají insolvenci uzavře pojistku. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, insolvence není překážkou pro uzavření pojistné smlouvy, např. na odpovědnost v občanském životě nebo na škody způsobené zaměstnavateli. Řidič z povolání by bez takové pojistky neměl vůbec jezdit. 

T

#8707, Insolvence a manželství, Exekuce a insolvence, 25.1.2020

Dobrý den, prosím o radu. Byla mi schválena insolvence, jsem ženatý a manželka mi dala darovací smlouvu na 4 500 Kč. Teď ji přišel dopis z Prahy od soudu, je tam spisová značka stejná na lístku jako já mám na usnesení o povoleni oddlužení. Musí tedy soud informovat i manželku, že jsem v insolvenci? Děkuji

Dobrý den, manželé by do insolvence vždy měli vstupovat společně (nemají-li zúžené SJM), neboť ručí za své dluhy společně a nerozlučně. Pokud jste ženatý, manželka Vám podepsala darovací smlouvu a Vy jste vstoupil do insolvence, nedává to absolutně žádný smysl, neboť exekutoři začnou velmi brzy vaše dluhy vymáhat po vaší manželce (Vy budete chráněn insolvencí, ona nikoliv). O insolvenci zažádejte společně.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 8700 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR