Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #8208, Stará smlouva, nový zákon a fixace

Stará smlouva, nový zákon a fixace, Hypoteční poradna

L

Dobry den, mame hypotéku sjednanou v roce 2011. V te dobe moc neslo zmenit banku v prubehu fixace. Nyní uz to lze u nove sjednanych smluv doplatit bez nejakych vetsich pokut, ale jde to i u tech starych? Respektive u smluv, kde uz je treba novy dodatek o nove fixaci z roku 2019? Jde mi o to, kdyz ted podepisu novou fixaci, zda uz pro mne plati novy zakon, nebo ten stary prave kvuli tomu, ze puvodni smlouva je z roku 2011, i kdyz dodatky jsou nove. Moc dekuji za rychlou radu

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

starší hypotéky u kterých proběhla refixace po 12/2016 se řídí taktéž novým zákonem umožňujícím splatit každý rok bez sankce až 25% (a celkově se výrazně snižují pokuty za mimořádné splátky nad tuto hranici).

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

4 důvody, proč se spořicí účet stále vyplatí

4 důvody, proč se spořicí účet stále vyplatí

12.8.2020, Spoření, Autor: Jan Budín

Obrovský propad zažily v posledních měsících úroky na spořicích účtech. Zatímco ještě na začátku března jste dosáhli i na úrok přes 2 %, nyní se musíte většinou spokojit maximálně s polovinou. Opravdu to ale znamená, že už se spořicí účty nevyplatí?

Neručte za své pohledávky celým majetkem

Neručte za své pohledávky celým majetkem

11.8.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Krize ukázala, že se živnostníci nemohou spoléhat na pomoc od státu. Když business začne skřípat, vlastníci firem mají nespornou výhodu.

Desetitisícové poplatky za předčasné splacení hypotéky? Jsou protizákonné, přesto se objevují

Desetitisícové poplatky za předčasné splacení hypotéky? Jsou protizákonné, přesto se objevují

10.8.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Místo pár set korun i několik desítek tisíc. Tolik můžete zaplatit za předčasné splacení hypotéky. Přestože si za něj banky smí podle zákona účtovat pouze nezbytné poplatky, někteří poskytovatelé to nedodržují.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

V

#10977, Kolik mi zůstane v insolvenci?, Exekuce a insolvence, 15.8.2020

Dobrý den, mám požádáno o insolvenci. Přihlášené pohledávky mám za 220 000 Kč. Kolik mi budou strhávat insolvenci, mám-li důchod 17 700 Kč? Žiji sám. Děkuji za odpověď. PS: Pokud se věřitel s pohledávkou ve výši 100 000 Kč nestačil přihlásit do doby stanovené soudem pro přihlášení pohledávek věřitelů, nemůže po mě následně peníze nikdy vymáhat zpětně?

Dobrý den, z čistého příjmu 17 700 Kč Vám bude v insolvenci zůstávat 11 082 Kč. Nepřihlášené pohledávky nebude možné po úspěšně ukončené insolvenci dále vymáhat (dluhy budou prominuty).

S

#10976, Půjčil jsem kamarádovi peníze, on mi je nechce vrátit, Půjčka, 15.8.2020

Dobrý den, půjčil jsem kamarádovi peníze, on mi po messengeru sliboval jak bude splácet a nějak to nechce moc dodržet, poslal jen část peněz a furt slibuje. Mám nějakou možnost to z něj dostat když nemáme uzavřenou smlouvu a vše jsou jen screeny po messengeru? Už mě to nebaví. Pokud je na to nějaká agentura nebo něco, i když nemáme napsanou smlouvu. Děkuji

Dobrý den, v naší bezplatné finanční poradně neustále zdůrazňujeme, že půjčování peněz je poměrně složitou disciplínou, která klade na poskytovatele půjček vysoké nároky. Proto důrazně doporučuji peníze nikomu nepůjčovat. Na půjčování peněz máme přes 30 bank, které rády komukoliv bonitnímu půjčí za 4-7%.  Nemáte sepsanou úvěrovou smlouvu, pravděpodobně jste neprověřil před poskytnutím půjčky bonitu dlužníka (zda-li má dostatečný příjem, nemá negativní záznamy v registrech dlužníků, není-li předlužen atd.) - dojde-li k soudnímu sporu a vymáhání, budete to Vy, kdo bude trestán za porušení Zákona o spotřebitelském úvěru. Dlužník by v takovém případě byl povinen Vám peníze vrátit "dle svých možností" (což může být za dlouho nebo také nikdy). 

J

#10975, Insolvence a invalidní důchod, Exekuce a insolvence, 14.8.2020

Dobrý den, mám pár dotazů a udělám je v bodech, aby se líp odpovídalo: 1) Mám lupénku přes 4 roky a postupem času je to horší a horší, nastoupil jsem do nové práce, bohužel jsem hned po odpracovaném dni musel na pracovní neschopnost a vyhodili mě po 14 dnech. Ve smlouvě jsem měl minimum a i v předchozím zaměstnání, od státu tedy budu dostávat taky minimum za pracovní neschopnost pokud se nepletu? 2) Mám lupénku po celém těle, včetně plosek nohou a rukou, nemůžu vykonávat žádnou práci, ani vzít šroubovák do ruky, aniž bych po odvedeném činu byť pětiminutovým netrpěl a neléčil to měsíc navíc. Našli mi i artritidu v koleni a na malíčku nohou, dostal jsem biologickou léčbu, ale to je běh na dlouhou trať a vůbec nevím jak to bude pokračovat. Budu žádat o invalidní důchod, měl bych dostat 2. stupeň, jen se obávám, že to bude nějaké minimum, jelikož poslední práce jsem dostával na smlouvě minimum a dva roky podnikání z v daňovém přiznání taky minimum. Chci se tedy zeptat, jestli při důchodu 2. stupně s částkou 6tis. budu mít nárok na oddlužení? Jedná se totiž o velkou částku, zhruba 1.milion korun. Co pro to musím udělat? Kdybych nemohl rok, dva pracovat, tak nemám šanci se uživit, natož něco ještě platit. Když mi bude někdo z rodiny dávat ten dar cca 2 200 Kč pro pokrytí insolvenčního správce a pro věřitele, bude to stačit? Nechce se mi totiž věřit, že bych 36 měsíců platil 2 200 Kč a zmizel by mi miliónový dluh. Samozřejmě to je ta nejhorší varianta, třeba se do roka zlepší zdravotní stav ale je to horší a horší a bojuji s tím poslední rok, kdy jsem pracoval i přes bolesti, ale už to dál nejde. Jediné vysvobození je pro mě invalidní důchod a oddlužení. 3) Od vyučení mám 11 let. Prvních 6 let jsem pracoval normálně na smlouvu s čistým platem 17-21 tis., pak asi 3 roky dohoda, smlouva-minimum, zase dohoda a poslední dva roky podnikání a odvody minimální. Od ledna bojuji s prací a nemocí a taky jen smlouvy s minimem..Tudíž moje příjmy až na těch prvních 6 let budou minimální, je možné kdyby mi byl přiznán důchod 2. stupně, že bych mohl dostat třeba jen 4 tis.? Otec mě totiž furt straší, že nemám nic odpracované a dostanu pakatel. 4) Co byste mi prosím doporučil? Majetek žádný nemám, trvalé bydliště mám na městském úřadě. Včera jsem poprvé navštívil psychiatričku, jelikož jsem několik let v depresích. Vždy jsem vše platil včas, dával jsem přednost závazkům než zdraví a teď na to doplácím. Není to tak, že bych nechtěl platit, ale už jsem přemýšlel nad veškerými možnostmi a s mojí lupénkou a milionovým dluhem nelze žít šťastný život na minimálně budoucích 15 let a to já nechci. Asi 8 let bojuji s půjčkami a jen se to navyšuje. Teď díky zdraví jdu každý měsíc do mínusu a dlouho to neutáhnu. Mám zažádat co nejdřív o ten důchod? 5) Když budu žádat o insolvenci, musím první přestat platit své půjčky 2 měsíce? Nebo můžu zažádat i s ,,čistým štítem,, ? Děkuji mnohokrát za odpověď.

Dobrý den, nejste-li schopen pracovat, doporučuji požádat o invalidní důchod, přestože se bude pravděpodobně jednat o velmi nízkou částku (trochu se Vám zde vymstí podnikání s minimálními odvody a práce na dohody bez účastni na sociálním pojištění).  Pro schválení insolvence je třeba být schopen splácet měsíčně min. 2 200 Kč (tyto peníze Vám při nízkém příjmu může darovat někdo z rodiny). Invalidé ve druhém a třetím stupni mohou jednou za život žádat o kratší oddlužení na pouhé 3 roky, tedy stačí po 36 měsíců platit min. 2 200 Kč a zbavíte se všech dluhů. Půjčky přestáváte splácet dnem podání žádosti o insolvenci. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 10 900 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR