Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #5247, Úvěr ze stavebního spoření a hypotéka

Úvěr ze stavebního spoření a hypotéka, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, potřeboval bych se zorientovat v mých možnostech, protože moje finanční poradkyně ve stav. spořitelně mi skoro nic neřekla a dost jsem z ní otázky páčil a stejně mi neřekla všechno. Podle Lišky pokud budu dále spořit, mám po nějaké chvíli možnost čerpat malý úvěr až na 900 000 Kč, 20% z toho lze použít na vybavení domácnosti. Zbytek můžu použít na koupě bytu, stavbu domu, nebo koupi pozemku. Byl by to takový malý úvěr. Jen si prostě nejsem jist, jestli to funguje takto. Reprezentativní příklady A) koupit pozemek + postavit dům cena včetně pozemku 4 000 000 Kč měl bych naspořeno 450 000 Kč + bych měl peníze od Lišky - až 900 000 Kč Takže bych si půjčoval hypotéku na 2 650 000 Kč? Takže bych splácel úvěr za hypotéku + úvěr od Lišky na těch 900 000 Kč ano? Lze to takto realizovat? B) koupi bytu Nemovitost bude stát 2 000 000 Kč mohu použít své úspory (minim. 10% raději více) + zaplatit koupi částečně i z té sumy od Lišky? Takže bych třeba při příkladu bytu za 2 mil. měl 900 tis. od Lišky + 300 tis našetřeno, tzn 2 mil. - 1,2 mil. a hypotéka by byla na 800 tis? Příjem: aktuálně mám 17 tis. měsíčně většinou i více, ale je tu možnost přesčasů /respektive brigády/ s tím bych mohl mít ve firmě další příjem až na 27-28 tis. měsíčně. Jen nevím jaký typ pracovního poměru v tomto případě zohledňují banky jako akceptovatelný příjem, který se počítá. Smlouva na neurčito/určito: A taky zaměstnavatel mi dává smlouvu pravidelně na půl roku, není to smlouva na neurčito, tu mi může dát až za dva, tři roky. Tak mě zajímá, jak banky hledí na tyto smlouvy, protože každý druhý má dneska nejdříve smlouvy na třeba 4x půl roku a nikoliv na neurčito. Mnohokrát děkuji za odpovědi, abych měl jasno jak si to nastavit a jaké mám v budoucnu možnosti.

Dobrý den,

banka Vám nemůže na hypotéku půjčit více než 90% z hodnoty nemovitosti, tedy je třeba mít min. 10% z vlastních zdrojů (pro lepší úrok 20%). Jsou skutečně vyžadovány vlastní úspory. Tyto peníze nemůžete nahradit jinou půjčkou ani úvěrem ze stavebního spoření. Banky taktéž vyžadují pracovní smlouvu na dobu neurčitou a nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě.

Váš příklad A) je přípustný (kombinace dvou úvěrů je povolena) a příklad B) nepřípustný (nemůžete dofinancovat chybějící vlastní zdroje pro hypotéku jiným úvěrem).

Nezapomeňte, že pobočkový pracovník Lišky (ani jiné banky) není Vaším finančním poradcem. Ten prodává produkty své banky či stavební spořitelny. Nedoporučí Vám tak pro Vás nejvýhodnější řešení, ale obvykle takový produkt, ze kterého má sám nejvyšší provizi.