Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #15707, Už jsem nechtěl platit za mobil

Už jsem nechtěl platit za mobil, Exekuce a insolvence

Dobrý den, mám jednu zásadní otázku. Jsem s manželkou v insolvenci a zapomněl jsem udat do pohledávek advokátovi ještě jeden dluh u operátora Vodafone a.s., který činní k dnešnímu dni 9 749,19 Kč. Paušál jsem přestal platit ještě před vstupem do insolvence, jelikož jsem chtěl snížit tarif, který byl měsíčně 799 Kč, tak jsem přestal platit a dnes používám dobíjecí simkartu. Pohledávku převzala společnost B4B inkasso.cz. Dle mého názoru si myslím ale, že pohledávka a následně celý dluh by měl být anulován a být neplatný, jelikož ve výpisu je první dluh uveden 06.03.21 částka 858 Kč a pak každý měsíc různá pohyblivá částka. A ve soudním insolvenčnímu spisu je konec lhůty pro přihlášení pohledávek datum 08.03.21 Můj názor je ten, že pohledávka by měla být stornována a že se operátor Vodafone měl přihlásit do termínu pohledávek i když upozorňuji, že jsem operátora předem upozorňoval, že vstupuji do insolvence. Moje správkyně i paní z vymáhání pohledávek mi říkají ale opak, že dluh vznikl v době insolvence a že to musím uhradit v celé výši, jinak hrozí exekuce a i soud může zrušit insolvenci. Jak to tedy prosím je? S pozdravem Martin

Dobrý den,

pokud jste chtěl změnit tarif na levnější, měl jste o toto požádat operátora. Změna tarifu se neprovádí tak, že prostře přestane platit (pak Vám roste dluh - operátor nemůže tušit, že neplacením žádáte o změnu nebo o ukončení tarifu).

Insolvence řeší pouze dluhy vzniklé před vstupem do insolvence. Během insolvence musíte své závazky řádně splácet, nemůžete říct dodavatelům služeb (operátor, energie, atd.) "jsem v insolvenci, už Vám platit nebudu". Věřitelé si tak mohli do insolvence přihlásit jen dluhy vzniklé před insolvencí. Pokud jste tarif neukončil a dále ho i během insolvence neplatil, vznikl Vám dluh, který je třeba uhradit. Neuhrazením dluhu byste porušil podmínky insolvence a ta by Vám mohla být obratem ukončena (v insolvenci nesmíte dělat další dluhy). Taktéž by dluh bylo možné exekučně vymáhat.