Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #20150, Vyplatí se stavební spoření?

Vyplatí se stavební spoření?, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
19.12.2022 Spoření

Dobrý den, mám založeno a řádně platím stavební spoření pro mé dvě děti. Do konce období chybí dva roky. Vyplatí se v dnešní době dávat peníze do tohoto produktu? Nehrozí, že vláda zastaví státní příspěvky ze dne na den? Děkuji

Dobrý den,

obecně se dnes stavební spoření spíše nevyplatí, protože i s úrokem 2,5-3% a státním příspěvkem 2 000 Kč/rok dosáhnete na zhodnocení max. 6%, které nabízí banky u spořicích účtů a terminovaných vkladů zcela bez podmínek, poplatků, byrokracie a státních dotací.

Již sjednaná starší spoření s úrokem 1-1,5% se dnes vůbec nevyplatí, celkový výnos je zde kolem 3% (na spořicím účtu bez podmínek dnes dostanete 6%). Zrušit nebo přestat platit takováto starší spoření se dnes ale také nevyplatí, neboť  byste přišel o již připsanou státní podporu. Navíc dětská stavební spoření lze před koncem řádné lhůty zrušit jen se souhlasem opatrovnického soudu. Pokud Vám do konce stavebního spoření zbývá méně než polovina (méně než 3 roky), doporučuji dál ukládat 1 700 Kč/měsíc (ani o korunu více) a spoření zrušit až v řádném termínu po uplynutí 6 let.

Případné zrušení státní podpory by se pravděpodobně týkalo jen nově uzavíraných smluv (přinejhorším i stávajících smluv, ale jen od přesně stanoveného budoucího data - již připsanou státní podporu Vám nikdo brát nebude).