Zabezpečení na stáří, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
16.11.2019 Spoření

Dobrý den, je mi 43 let a chci si efektivně a bezpečně spořit na penzi. Jaký model spoření byste mi v současné době doporučili a od které bankovní instituce? Děkuji.

Dobrý den,

pro poskytnutí dobré rady bych potřeboval znát Vaši životní situaci komplexně. Máte rodinu a děti? Bydlíte ve svém? Jaké máte příjmy a kolik si můžete měsíčně ukládat? Kolik si chcete na penzi uspořit? V kolika letech chcete odejít do důchodu? Jakou vykonáváte profesi? A mnoho dalších otázek.

Obecně je nejlepším zabezpečením na stáří vlastní bydlení, zdraví a velká rodina. Vlastním bydlením šetříte na nájmu a vyžijete tak i z průměrného státního důchodu. Zdravím minimalizujete výdaje na zdravotní a sociální péči a čím větší máte rodinu, tím vyšší šance, že nezůstanete na vše sám. Nemáte-li vlastní bydlení, kupte si nemovitost na hypotéku (stále máte do penze 22 let). Dále lze též doporučit doplňkové penzijní spoření s měsíční úložkou 1 000 Kč (zejména tehdy, přispívá-li na penzijní spoření i váš zaměstnavatel), ke které Vám stát bude přidávat 230 Kč. 10 let před odchodem do penze zvyšte částku na 3 000 Kč, čímž dosáhnete na slevu na dani z příjmu ve výši 3 600 Kč/rok. Dobré a bezrizikové zhodnocení nabízí stavební spoření s měsíční úložkou 1 700 Kč a státním bonusem 2 000 Kč/rok. Máte-li k dispozici více volný peněz, kupte si byt na pronájem, což Vám vytvoří pasivní příjem.