Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #13094, Zaměstnavatel mi neuplatnil slevu na poplatníka

Špatně vypočtená výplata za prosinec 2020: Co dělat, když mi nebyly uplatněny daňové slevy a peníze byly vyplaceny chybně?

22.2.2021 Daně

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně mého zdanění výplaty za prosinec 2020. Pracoval jsem na DPP, měl jsem podepsané Prohlášení poplatníka a uplatňoval jsem slevu na studenta. Pracovní úvazek mi skončil k 31.12.2020. 15. ledna mi přišla špatně vypočtená výplata, bylo mi proplaceno výrazně méně hodin, než které jsem odpracoval. Na personálním mi bylo potvrzeno, že mi zbývající peníze budou poslány v únorovém výplatním termínu. 16. února mi přišla zbývající část peněz, nicméně bylo to méně, než jsem očekával. Po mém dotazu na personálním mi v této "únorové" výplatě nebyly uplatněny daňové slevy, protože (cituji) "Slevu opravdu nemáte uplatněnou, protože nemáte podepsané prohlášení na poplatníka na rok 2021 – jedná se o standardní postup. Tento rozdíl je možné získat zpětně v ročním zúčtování za rok 2021." Chci se zeptat, jestli je to správný postup. Podepsat prohlášení na rok 2021 jsem nemohl, protože již nejsem zaměstnancem, i přesto mi byla stržena Zálohová daň. Předpokládal jsem, že doplatek výplaty z prosince se bude kalkulovat podle podmínek platných v době vzniku nároku na odměnu, nikoliv podle nových daňových zákonů a podmínek roku 2021. Vím, že mi pošlou Potvrzení o ZP za rok 2021, ale já v tom roce nebyl zaměstnancem dané firmy, proto se mi to nezdá. Také to bude mít na mě dopad, protože očekávám že se letos změní můj status studenta. Předem mnohokrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nevím z jakého důvodu Vám nebyly za prosinec proplaceny všechny odpracované hodiny (nepřekročil jste např. limit pro DPP?), ale pokud byla mzda zaúčtována až v lednu 2021, bylo nutné mít pro uplatnění daňových slev podepsané Prohlášení poplatníka pro rok 2021.