Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #4041, Závěť s úředně ověřeným podpisem

Závěť s úředně ověřeným podpisem, Osobní a rodinné finance

Mam u banky 2 bezne ucty, oba jsou napsany na moje jmeno. K jednomu z techto uctu ma dispozicni pravo i moje maminka, ktera je po mozkove mrtvici a tak je na tom s logickym uvazovanim trochu spatne, obcas zapomina, obcas je dezorientovana. Na tento ucet si maminka uklada penize a rekla mi, ze ji moje sestra dala podepsat nejaky "papir", na kterem bylo napsano jak se ma po smrti nasi maminky nalozit s jejimi penezi na tomto uctu. Maminka souhlasila ze bude ucet napsan na moje jmeno prave z techto duvodu, tedy proto, ze zrejme neverila moji sestre. Tento "papir" maminka podepsala s overenim podpisu se stejne overenym podpisem dalsi osoby, co by svedka, ze to maminka podepsala dobrovolne. Maminka mi o tom rekla proto, ze i kdyz toto podepsala "z vlastni a dobrovolne vule" jak bylo zrejme na dokladu napsano, poradne tomu neporozumela vzhledem k pocatecni demenci a dalsi den si to rozmyslela. Doklad samozrejme nema, nechala si ho moje sestra, aby ho mohla po smrti maminky pouzit. Prosim Vas tedy o informaci jak je to v tomto pripade - je mozne, aby dokument obstal nasledne u soudu (treba)? Ucet je napsan na moje jmeno, uklada tam penize maminka a sestra ma doklad, kde je s overenym podpisem napsano, ze maminka souhlasi s tim aby bylo po jeji smrti s penezi na tomto uctu nalozeno tak a tak (netusim co na papire bylo napsano) a jestli moji sestre bude umozneno jakkoliv manipulovat s temito penezi at ted nebo v budoucnu. Dekuji vam predem za odpoved a preji hezky den.

Dobrý den,

onen neznámý dokument (pravděpodobně to byla závěť) u soudu určitě obstojí, neboť má úředně ověřený podpis Vaší maminky a dokonce i svědka. Toto lze řešit sepsáním další závěti (ideálně u notáře), kterou lze anulovat závěť předchozí.

Zvažte, zda-li by nebylo lepší Vaší maminku nechat úředně zbavit svéprávnosti a soudem ji stanovit opatrovníka (třeba Vás). V současném stavu je totiž evidentně schopná podepsat komukoliv cokoliv a to je velmi nebezpečné. Takto ji podvodník může velmi snadno připravit o všechen majetek a ještě ji zadlužit.