Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #20850, Zdanění dividend a akcií

Zdanění dividend a akcií, Daně

2.3.2023 Daně

Dobrý den, v roce 2022 jsem poprvé prodala akcie, které jsem měla jen 2 roky a svou výší podléhají zdanění. Dividendu z nich v USD (přepočtu na Kč) připočtu do sloupce příjmy? A hlavní dotaz: Mám k nákupu a prodeji akcií a k dividendě přiložit bankovní výpisy? A na jaký účet a do kdy mám zaplatit vypočtenou daň? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

daní se jak příjem z prodeje akcií (které jste nedržela min. 3 roky nebo který byl nad 100 000 Kč/rok), tak i zahraniční dividendy. U dividend záleží na zemi, kde Vám byly vyplaceny. Má-li ČR s danou zemí uzavřenou smlouvu o zamezení dvojího zdanění, stále v DP uvádíte hrubou výši dividend ke zdanění, ale zároveň uplatňujete již sraženou daň v zahraničí (reálně tak ve většině případů žádnou další daň platit nebudete). Daň je třeba zaplatit na účet vašeho FÚ do 31/3/2022. Doporučuji náš článek Jak vyplnit daňové přiznání