Danění kryptoměn: Jak se počítá zisk a ztráta z tradingu na binance smart chainu?

23.6.2021 Daně

Dobrý den, chtěla bych se informovat ohledně danění kryptoměn. Dočetla jsem se, že se daní i směna jedné kryptoměny na druhou. Přivydělávám si tradingem tokenů na binance smart chainu a denně udělám třeba 10 transakcí, samozřejmě si vedu zápisy. Nicméně jsou dny, kdy nastane situace, že 5 mincí mi vydělá např. 5 000 Kč a dalších 5 investic se mi nepodaří a vydělaných 5 000 Kč prodělám - výsledkem mého dne je tedy výdělek nulový. Musím i přesto danit ten zisk 5 000 Kč nebo si od něj mohu odečíst ztrátu na těch neúspěšných investicích a jsem tak na základu 0? Snad jsem to napsala srozumitelně, děkuji Vám!

Dobrý den,

oproti zisku z kryptoměn můžete započít ztrátu, kterou jste realizovala obchodováním kryptoměn ve stejném zdaňovacím období. Funguje to stejně jako s akciemi - tj. na konci roku uděláte soupis uzavřených obchodů a součty jednotlivých zisků a ztrát vytvoří váš celkový roční zisk, či ztrátu.

Takže bude dobré, když budete "finančně plánovat" ještě před koncem roku! Např. pokud byste byla v zisku a držela jste pozice v kryptu s tržní cenou nižší než je vaše nákupní cena, tak stačí poslední obchodní den kryptoměnu prodat a za stejný kurs koupit. Takto realizujete daňovou ztrátu a kryptoměna vám v portfoliu zůstane. Prověřte ale předem transakční náklady - ať na nich neutratíte více než bude vaše úspora na daních!

Chcete-li znát více detailů kryptoměn a daní, můžete si je prostudovat v našem článku s kompletním návodem na zdanění kryptoměn.