Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #5905, Zlato jako spoření na důchod?

Zlato jako spoření na důchod?, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
2.2.2019 Spoření

Dobrý den, zaujal mě produkt Spoření do zlata přes Českou mincovnu. Myslíte si, že je to dobrá volba v případě spoření 5 let, 2 000 Kč měsíčně? Mincovna nabízí po pěti letech i odkup zlata. Jen si nejsem jistá, jestli se to vyplatí (podle vývoje zlata na trhu). Společností, které se zabývají právě zlatem je na trhu hodně, vyznat se v nich není pro laika jednoduché. Dívám se po možnostech spoření s určitou vidinou konce (ne čekat na důchodový věk) a možného zisku (5 let s možnou obnovou je pro mě přijatelné). Nejvhodnější je pro mě měsíční pravidelné ukládání, ne jednorázový vklad na více let. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pro pravidelné ukládání zhruba 2 000 Kč měsíčně doporučuji stavební spoření, kde mimo 1% úroku získáte státní podporu 2 000 Kč/rok, což výnosnost celého spoření posune na 3-4%. Peníze dostanete vyplacené po 6 letech spoření a výnos je garantován (nulové riziko).

Ke spoření na důchod doporučuji Doplňkové penzijní spoření, za které získáte státní podporu (230 Kč měsíčně za vložených 1 000 Kč). Za další až 2 000 Kč měsíčně máte nárok na snížení daňového základu u daně z příjmu (stát Vám na daních vrátí 15%).

Nákup fyzického zlata nemohu laikovi ani drobnému investorovi doporučit. Mimo výrazných výkyvů tržní hodnoty (o desítky %) navíc musíte řešit fyzické uskladnění zlata (doma hrozí krádež a pronájem bankovní schránky Vás stojí další peníze).