Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #8185, Zrušení úvěrové smlouvy pro neplatnost

Zrušení úvěrové smlouvy pro neplatnost, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
3.12.2019 Půjčka

Dobrý den, měla jsem dluh vůči Essoxu, ten podal návrh k soudu o smír. Na základě usnesení soudu, kde bylo cituji napsáno absolutní neplatnost úvěrové smlouvy. Tento právní případ pak bude nadále soud posuzovat jako nárok na vydání bezdůvodného obohacení podle paragrafu 2993 OZ, kdy v případě neplatné smlouvy jsou povinni účastníci si vrátit vzájemná plnění. V tomto případě žalovaná (to jsem já) žalobci (Essox) uhradila vyšší částku než byla poskytnutá jistina. Mohla bych požádat o vysvětlení? Jak nadále postupovat? Děkuji

Dobrý den,

žalobu pro neplatnost úvěrové smlouvy podávají spíše klienti (v případě, kdy poskytovatel úvěru nesplnil své zákonné povinnosti a např. si neprověřil schopnost dlužníka splácet). Zrušením smlouvy od počátku totiž zaniká nárok věřiteli na úrok a dlužník má povinnost vrátit pouze jistinu.

Neznám Váš případ (kolik jste si půjčila, zda jste splácela řádně, jestli jste byla dostatečně bonitní pro poskytnutí úvěru), ale obecně by zrušení úvěrové smlouvy mělo být pro Vás pozitivní.