Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Ocenění nemovitosti

Ocenění nemovitosti


Definice Ocenění nemovitosti

je posudek vybraného znalce, kterým se vyjadřuje zpravidla obvyklá cena nemovitosti

Tržní cena nemovitosti by se neměla lišit, ale skutečnou tržní cenu stanoví až míra nabídky a poptávky po nemovitostech v lokalitě a čase.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.18 %

Dotazy v poradně k Ocenění nemovitosti

P

#13430, Banka nedodržela nabízený úrok, Hypoteční poradna, 13.3.2021

Dobry den, resim refinancovani hypoteky. Jelikoz jsem strelec a zmatkar, zkusila jsem nejdrive jeden portal na porovnani hypotek. Tam mi nabidli dobry urok i RPSN atd. od UniCredit Bank. Poslala jsem tedy zadost a vsechny dokumenty a nahle mi pani zprostredkovatelka volala, ze si to v UniCredit rozmysleli a nabizi mi kratsi fixaci za vyssi urok a vysoke RPSN. Tak jsem to odmitla a zadost zrusila, ale jen telefonicky. Ted mam podane a predschvalene dalsi tri zadosti pres ruzne hypotecni poradce u ruznych bank. Jednu u Sberbank, tu urcite budu rusit. Nyni se rozhoduji mezi Ceskou sporitelnou a Creditas. Creditas nabizi online oceneni nemovitosti zdarma, hypotecni poradce co mi sjednava Ceskou sporitelnu, mi posle odhadce a zaplati ho (uz toto pondeli). Chci se zeptat, jake poplatky budu muset hradit, kdyz probehne oceneni nemovitosti a ja pak nepodepisu smlouvu, napr. tu s Ceskou sporitelnou? Ja vlastne nemam v ruce ani zadnou zavaznou nabidku od Ceske spořitelny, jen prislib od poradce, na zaklade ktereho jsem podala zadost. Jak moc je tedy ma zadost o refinancovani zavazna? Podala jsem jich radeji po zkusenostech s UniCredit vice, kdyby nahodou nektera instituce prehodnotila nabidku a "otocila" tak, jak to udelala UniCredit. Je v tom nejaky problem? Moc dekuji.

Dobrý den,

problém pravděpodobně nebyl na straně UniCredit Bank ale velmi neseriozního finančního poradce, který Vás chtěl nalákat na lepší podmínky, než jaké byl schopen reálně zajistit. Každá žádost o hypotéku se Vám propisuje do registru, tedy vyšší počet záznamů viditelný v registrech Vás může poškodit a hypotéku nakonec nemusíte vůbec získat. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení. 

LO

#10297, Čerpání hypotéky na stavbu a oceňování nemovitostí, Hypoteční poradna, 1.6.2020

Dobrý den, chci Vás poprosit o radu. Mám u České spořitelny hypoteční úvěr ve výši 2,7 mil. Kč a píši Vám na základě ocenění nemovitosti, které nedávno proběhlo. Problém je, že paní na základě někoho z banky prý musela doložit, že je prostavěnost 2,6 mil. Kvůli tomu mi volala a řekla mi, že musí navýšit rozpočet o 500 000 Kč na zemní práce, protože jinak by odhadní cena byla pouze 2,1 mil. Nevěděl jsem z jakého důvodu musí doložit 2,6 mil Kč, jelikož mám u hypotéky sjednanou "zrychlenou výstavbu", která mi umožňuje čerpat 500 000 Kč nad odhadní cenu. Na dočerpání hypotéky by mi tedy stačila odhadní cena 2,1 mil. Bohužel paní z banky rozpočet navýšila a na základě toho mi z banky volali, že mi nemohou uvolnit další finance. Musím prý doložit ještě 500 000 Kč o které se rozpočet navýšil a zrychlená výstavba prý už neplatí, i když je odhad 2,6 mil a ne 2,1 mil Kč. Zemní práce které se ale prováděli navíc mi hradili členové z rodiny z vlastních zdrojů a rozpočet se tím tedy vůbec nezvýšil. Když jsem to řekl paní z banky, tak mi odpověděla, že už odhad podala a nemůže ho už změnit. Napsala mi toto: Dobrý den, v pátek odpoledne jsem se již nikam nedovolala. Řešili jsme Váš případ se supervizí v podstatě celý týden. Přes víkend se to trochu uleželo. Prosím, dojděte na obchodní místo - kde sjednáváte úvěr a domluvte se s nimi na následujícím postupu: Pokud by Vám stačilo prokázat současnou hodnotu 2 až 2,1 mil. Kč, včetně proplacených faktur, pak není problém z mé strany. Je ale na obchodním místě, aby aktualizaci vrátily zpět do procesu tak, abych to mohla udělat. Za mě je to teď odevzdané a nemohu do toho vstupovat. Pokud by mělo být prokázáno 2,6 mil. Kč včetně proplacených faktur (což je teď aktuálně odevzdáno), pak je potřeba navýšit rozpočet. A je na Vás a na obchodním místě, abyste se domluvili, jakým způsobem. Já budu teď postupovat podle dalších pokynů, které by ale měly vzejít z domluvy mezi Vámi a obchodním místem. Přeji, aby vše dobře dopadlo a hezký týden, Projektování pozemních staveb Oceňování nemovitostí Znalecké posudky. Na pobočce v Písku mi nijak neporadili, protože paní nevěděla. Seznámil jsem ji se situací a řekl jsem ji, že nesouhlasím s odhadem a ona mi na to řekla jen že to předá dále a tím to skončilo. Dále to řeším ještě s mým bankéřem, který mi hypotéku sjednával a ten mi řekl pouze že to zjistí a zavolá a už týden to řeší a nic. Problém je, že mám nakoupený materiál na stavbě a potřebuji nutně uvolnit další peníze např. na pokrývače a nemám je nyní z čeho zaplatit, když nemohu čerpat a stavba nemůže pokračovat. Bylo by tedy možné poslední odhad stornovat, jak psala i paní s tím, že klidně zaplatím odhad nový? Paní by mi potom potvrdila odhad na 2,1 mil a já budu moci stavbu bez problému dokončit? Oslovil jsem i ombudsmanku České spořitelny, ta řekla, že se tím bude osobně zabývat, ale byl bych vděčný i za Váš názor a radu.

Dobrý den,

takto si nelze hrát s odhady, kdy přidáváme a ubíráme 500 000 Kč jak je třeba či posudky stornujeme. V konečném důsledku by taky banka mohla od úvěrové smlouvy odstoupit pro nedůvěryhodnost obchodního případu. Posudek měl být vystaven dle nejlepšího vědomí a svědomí znalce na aktuální hodnotu a ne jak bylo třeba pro ideální čerpání úvěru (v krajním případě by se mohlo jednat i o úvěrový podvod). Pokud byl posudek nadhodnocen a supervize v bance ho odmítla a odhadní částku snížila, pak s tím nic nenaděláte, protože tímto krokem banka vrátila odhad do správných mezí. 

H

#8720, Hypotéka, zástava a ocenění nemovitosti, Hypoteční poradna, 26.1.2020

Dobrý den, je možné dát do zástavy při vyřízení hypotéky lesní pozemky? Respektují toto banky? Pokud ano, platí úřední cena?

Dobrý den,

banky do zástavy za hypotéku akceptují pouze trvale obyvatelné nemovitosti. Není tak možné ručit polem či lesem. Úřední cena dle oceňovacích předpisů je zcela mimo realitu, banky vždy vyžadují odhad tržní hodnoty vyhotovený svým znalcem.

M

#8676, Odstoupení od smlouvy, Hypoteční poradna, 22.1.2020

Dobrý den, podepsal jsem smlouvu o refinancování mého současného HÚ. Z dotazů zde jsem se dozvěděl, že je možné ho do 14 dnů bez sankcí vypovědět. Chtěl bych se zeptat, zda je ve výpovědi nutné uvést i číslo zákona a paragrafu (jakého), podle kterého výpověď podávám a zda mohu tuto výpověď předat kterémukoliv zaměstnanci pobočky? Bylo zmíněno, že i v tomto případě může banka účtovat poplatek za zpracování smluv a odhad (v mém případě dělaný na dálku pomocí cenové mapy). Kolik může cca tento poplatek činit (konkrétně u Komerční banky)? Děkuji

Dobrý den,

nejjednodušší je oznámit odstoupení od smlouvy na pobočce, kde s Vámi pobočkový pracovník vše sepíše. Jinak není nutné uvádět paragrafy, stačí napsat "odstupuji dle zákona ve 14 denní lhůtě od podpisu". Poplatky za žádost o úvěr, ocenění nemovitosti, zrychlené čerpání úvěru, atd. jsou vždy individuální, resp. při šikovném vyjednávání se jich lze zcela zbavit (ceníkově vše vyjde na několik tisíc korun). 

Ze zákona je možné odstoupit ve lhůtě 14 dní od podpisu smlouvy jen od spotřebitelského úvěru (hypotéky), který není na bydlení. Přijde tak na to, jakou hypotéku jste chtěl refinancovat.

PJ

#7381, Změna zástavy, Hypoteční poradna, 26.8.2019

Dobrý den, vlastním dům a jako otec ho chci darovat dceři (dům je bez dluhů a břemen). Dcery přítel má dům a na něm hypotéku (kterou řádně platí 13 let). Dcera souhlasí, aby přítel od banky provedl zástavu na budoucí její dům, aby se jeho dům vyvázal z hypotéky. Poradíte mi jak to mají máme provést? Děkuji

Dobrý den,

celou věc je třeba konzultovat s bankou, která hypotéku poskytla a nyní má zástavní právo k nemovitosti (banka musí se změnou zástavy souhlasit - na změnu zástavy není právní nárok). Bude třeba provést ocenění nově zastavované nemovitosti smluvním odhadcem banky (hodnota nové zástavy musí být dostatečná pro zbývající hodnotu dluhu - je třeba dodržet sjednané podmínky LTV). Bude-li banka se změnou zástavy souhlasit, pak se podepíše nová zástavní smlouva a na novou zástavu bude v katastru zapsáno věcné břemeno. Souběžně s tím bude věcné břemeno zástavního práva vymazáno ze staré zástavy. Ocenění nemovitosti Vás u RD přijde na cca 5 000 Kč a poplatek za návrh na vklad/výmaz zástavního práva činí 1 000 Kč (tedy pro 2 nemovitosti 2 000 Kč). Dále si banka bude pravděpodobně účtovat poplatky za tento administrativní úkon (nižší tisíce korun).

Články o Ocenění nemovitosti

18 000 lidí letos změní poskytovatele hypotéky. Refinancováním ušetří tisíce korun ročně

18 000 lidí letos změní poskytovatele hypotéky. Refinancováním ušetří tisíce korun ročně

20.5.2019, Hypotéka

…de dělat nový odhad nemovitosti, nemá k tomu jedinýdůvod. I nadále tak pracuje s původním LTV. Na rozdíl od jiných bank, kterézpravidla nové ocenění nemovitosti nabízejí. Vaše současná banka tedynezohlední např. růst cen nemovitostí, který byl v poslední době velmi značný.Také pro…

Velké porovnání hypoték – leden 2018

Velké porovnání hypoték – leden 2018

22.1.2018, Hypotéka

…obé úvěry do 1 mil. Kč takmůže být mnohdy zajímavější připlatit si 1% a odpustit si administrativníkomplikace s americkou hypotékou spojené (ocenění nemovitosti, vložení zástavníhopráva na katastru, atd.). [comparison c=14 d=2018-01-22 id=923a706a1000a990a1212a1120] [comparison c…

Hypotéka za 1,99% - realita nebo fikce?

Hypotéka za 1,99% - realita nebo fikce?

28.2.2015, Hypotéka

…e. Úrokové sazby platí až do LTV 90% a nejsou závislé na výši úvěru a době splatnosti. Banka nabízí bonus 5 000 Kč (který pokryje náklady na ocenění nemovitosti pro účel zástavy). Bez poplatků za sjednání a vedení úvěru. Wüstenrot hypoteční banka(ne stavební spořitelna) Jakoby Wü…Banky v ČR