Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Ocenění nemovitosti

Ocenění nemovitosti


Definice Ocenění nemovitosti

je posudek vybraného znalce, kterým se vyjadřuje zpravidla obvyklá cena nemovitosti

Tržní cena nemovitosti by se neměla lišit, ale skutečnou tržní cenu stanoví až míra nabídky a poptávky po nemovitostech v lokalitě a čase.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Ocenění nemovitosti

H

#8720, Hypotéka, zástava a ocenění nemovitosti, Hypoteční poradna, 26.1.2020

Dobrý den, je možné dát do zástavy při vyřízení hypotéky lesní pozemky? Respektují toto banky? Pokud ano, platí úřední cena?

Dobrý den,

banky do zástavy za hypotéku akceptují pouze trvale obyvatelné nemovitosti. Není tak možné ručit polem či lesem. Úřední cena dle oceňovacích předpisů je zcela mimo realitu, banky vždy vyžadují odhad tržní hodnoty vyhotovený svým znalcem.

M

#8676, Odstoupení od smlouvy, Hypoteční poradna, 22.1.2020

Dobrý den, podepsal jsem smlouvu o refinancování mého současného HÚ. Z dotazů zde jsem se dozvěděl, že je možné ho do 14 dnů bez sankcí vypovědět. Chtěl bych se zeptat, zda je ve výpovědi nutné uvést i číslo zákona a paragrafu (jakého), podle kterého výpověď podávám a zda mohu tuto výpověď předat kterémukoliv zaměstnanci pobočky? Bylo zmíněno, že i v tomto případě může banka účtovat poplatek za zpracování smluv a odhad (v mém případě dělaný na dálku pomocí cenové mapy). Kolik může cca tento poplatek činit (konkrétně u Komerční banky)? Děkuji

Dobrý den,

nejjednodušší je oznámit odstoupení od smlouvy na pobočce, kde s Vámi pobočkový pracovník vše sepíše. Jinak není nutné uvádět paragrafy, stačí napsat "odstupuji dle zákona ve 14 denní lhůtě od podpisu". Poplatky za žádost o úvěr, ocenění nemovitosti, zrychlené čerpání úvěru, atd. jsou vždy individuální, resp. při šikovném vyjednávání se jich lze zcela zbavit (ceníkově vše vyjde na několik tisíc korun). 

PJ

#7381, Změna zástavy, Hypoteční poradna, 26.8.2019

Dobrý den, vlastním dům a jako otec ho chci darovat dceři (dům je bez dluhů a břemen). Dcery přítel má dům a na něm hypotéku (kterou řádně platí 13 let). Dcera souhlasí, aby přítel od banky provedl zástavu na budoucí její dům, aby se jeho dům vyvázal z hypotéky. Poradíte mi jak to mají máme provést? Děkuji

Dobrý den,

celou věc je třeba konzultovat s bankou, která hypotéku poskytla a nyní má zástavní právo k nemovitosti (banka musí se změnou zástavy souhlasit - na změnu zástavy není právní nárok). Bude třeba provést ocenění nově zastavované nemovitosti smluvním odhadcem banky (hodnota nové zástavy musí být dostatečná pro zbývající hodnotu dluhu - je třeba dodržet sjednané podmínky LTV). Bude-li banka se změnou zástavy souhlasit, pak se podepíše nová zástavní smlouva a na novou zástavu bude v katastru zapsáno věcné břemeno. Souběžně s tím bude věcné břemeno zástavního práva vymazáno ze staré zástavy. Ocenění nemovitosti Vás u RD přijde na cca 5 000 Kč a poplatek za návrh na vklad/výmaz zástavního práva činí 1 000 Kč (tedy pro 2 nemovitosti 2 000 Kč). Dále si banka bude pravděpodobně účtovat poplatky za tento administrativní úkon (nižší tisíce korun).

P

#5430, Na dokončení RD mi chybí 0,5 mil. Kč, Hypoteční poradna, 13.11.2018

Dobrý den, budu na jaře stavět vlastní nemovitost - RD z vlastních zdrojů, ale na dokončení mi bude chybět odhadem 0,5 mil. Kč. Jaký produkt mi doporučíte využít pro financování dokončení stavby RD? Jsem zaměstnanec na dobu neurčitou, 52 let. Děkuji předem za reakci.

Dobrý den,

vybírejte mezi hypotékou (nižší úrok cca 3%, ale více papírování - ocenění nemovitosti, zanesení zástavního práva ve prospěch banky na katastru) a půjčkou (vyšší úrok cca 5%, ale méně papírování - neručíte nemovitostí). Přijde na to, jak rychle chcete úvěr splatit. O úroky zaplacené na hypotéce si také můžete snížit základ daně z příjmu (15% zaplacených úroků dostanete zpět). 

V případě zájmu kontaktujte naše hypotéční specialisty prostřednictvím formuláře hypoteční kalkulačka zde. Umíme zajistit i lepší neveřejné nabídky.

K

#4516, Na investici, Hypoteční poradna, 28.3.2018

Dobrý den, řeším teď koupi nemovitosti na penzion. Chtěl bych si vzít hypotéku na koupi i rekonstrukci, což je cca o milion více než je kupní cena nemovitosti. Dozvěděl jsem se, že abych mohl dostat standardní hypotéku na bydlení (nižší úrok, delší splatnost), musel by být penzion rozlohou max na 50% nemovitosti. Zajímalo by mne, jakým způsobem banka ošetří, že těch zbylých 50% nemovitosti nebudu také pronajímat k bydlení. Řeší se to nějak, nebo už to banku pak nezajímá? Dále jsem slyšel, že na podnikatelskou hypotéku je potřeba vklad min 50% LTV, je to tak? Děkuji.

Dobrý den,

banky Vám mohou na hypotéku půjčit max. 90% z hodnoty nemovitosti (ať už to bude hypotéka na bydlení nebo na investici). Jak píšete, investiční hypotéky mají kratší splatnost, vyšší úrok a nižší LTV, neboť jsou rizikovější oproti hypotékám na bydlení. Některé banky mají pro investiční hypotéky na pronájem i vyšší LTV, ale požadují ručení obytnou nemovitostí. Platí vztah "čím méně riziková nemovitost, tím vyšší LTV". Obytné nemovitosti jsou méně rizikové, komerční a výrobní prostory více.

Pro schválení hypotéky bude banka vyžadovat ocenění nemovitosti odhadcem. Ten v odhadu zmíní, o jakou nemovitost se jedná (na bydlení či penzion na pronájem). Mimo odhadu banka nemá jak zjistit, jestli pronajímáte více, než je smluvně dohodnuto. Ale v případě nedodržení podmínek úvěrové smlouvy Vám může banka úvěr kdykoliv vypovědět a požadovat peníze zpět ihned.

Vyplníte-li hypotéční kalkulačku, kolegové se Vás pokusí oslovit s konkrétní nabídkou.

Články o Ocenění nemovitosti

18 000 lidí letos změní poskytovatele hypotéky. Refinancováním ušetří tisíce korun ročně

18 000 lidí letos změní poskytovatele hypotéky. Refinancováním ušetří tisíce korun ročně

20.5.2019, Hypotéka

…de dělat nový odhad nemovitosti, nemá k tomu jedinýdůvod. I nadále tak pracuje s původním LTV. Na rozdíl od jiných bank, kterézpravidla nové ocenění nemovitosti nabízejí. Vaše současná banka tedynezohlední např. růst cen nemovitostí, který byl v poslední době velmi značný.Také pro…

Hypotéka na rekonstrukci

Hypotéka na rekonstrukci

1.4.2019, Hypotéka

…kový rozpočet prováděných úprav a pokud to banka vyžaduje, tak iprojektovou dokumentaci. Některé banky jsou dnes však schopné provést budoucíocenění nemovitosti i na základě tzv. studie (půdorysu, řezů a situacenemovitosti), což se samozřejmě potom musí shodovat s následnou vyhoto…

Velké porovnání hypoték – leden 2018

Velké porovnání hypoték – leden 2018

22.1.2018, Hypotéka

…obé úvěry do 1 mil. Kč takmůže být mnohdy zajímavější připlatit si 1% a odpustit si administrativníkomplikace s americkou hypotékou spojené (ocenění nemovitosti, vložení zástavníhopráva na katastru, atd.). [comparison c=14 d=2018-01-22 id=923a706a1000a990a1212a1120] [comparison c…

Hypotéka za 1,99% - realita nebo fikce?

Hypotéka za 1,99% - realita nebo fikce?

28.2.2015, Hypotéka

…e. Úrokové sazby platí až do LTV 90% a nejsou závislé na výši úvěru a době splatnosti. Banka nabízí bonus 5 000 Kč (který pokryje náklady na ocenění nemovitosti pro účel zástavy). Bez poplatků za sjednání a vedení úvěru. Wüstenrot hypoteční banka(ne stavební spořitelna) Jakoby Wü…

Bankovní produkty

Bankovní produkty

26.8.2012, Banka

…nkurenceschopné úrokové sazby a nulových poplatků za vyřízení a provoz úvěru. Jediné co by po nás rozumná banka mohla požadovat je zaplacení ocenění nemovitosti kzástavě. Vnabídkách bank také nepřehlédněte případnou možnost předčasných splátek zdarma. Hypotéka je dlouhodobou zálež…Rychlé odkazy

Banky v ČR