Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Nezabavitelné minimum

Nezabavitelné minimum


Definice Nezabavitelné minimum

část čisté mzdy, kterou nelze obstavit exekutorem a která musí vždy zůstat dlužníkovi (pro jednotlivce bez vyživovaných osob s minimální mzdou cca 9 500 Kč, s vyšším platem a počtem vyživovaných osob nezabavitelné minimum roste)Dotazy v poradně k Nezabavitelné minimum

VP

#9003, Nezabavitelné minimum, Exekuce a insolvence, 18.2.2020

Dobrý den, mám dotaz ohledně insolvence. Naše pečovatelka bere 16 000 Kč hrubého. Do toho má 4 nezaopatřené děti. Naše účetní ji však strhává poměrně velkou částku. Chci se tedy zeptat, kolik ji má opravdu chodit v čistém a jak se tato částka vypočítává. Děkuji.

Dobrý den,

výše nezabavitelného minima se počítá z čisté mzdy a počtu vyživovaných osob. Z hrubého příjmu 16 000 Kč bude čistý příjem při 4 dětech pravděpodobně 14 400 Kč, z čeho by dlužníkovi mělo zůstávat 13 611 Kč. V takovém případě by ale insolvence měla být ukončena, neboť s takto malou srážkou (800 Kč) by dlužník neplnil podmínky oddlužení (podmínkou je splácet min. 2 200 Kč měsíčně nebo uhradit min. 30% dluhů).

V

#9001, Exekuce a blokace účtu, Exekuce a insolvence, 19.2.2020

Dobrý den, jsem matka samoživitelka a exekučním příkazem mi byl obstaven účet, který se dostal díky exekuci do mínusu. Přišla mi tam výplata rodičovské dovolené, ale ta celou exekuci nepokryla. Je tak i možno nějak získat to životní minimum? Nemám díky tomu ani korunu k dispozici a nějak se přece uživit musím ne? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

při blokaci účtu v exekuci máte nárok na výplatu dvojnásobku životního minima ze svého účtu (máte-li na účtu dostatek peněz). Tyto peníze Vám pomohou pokrýt nejnutnější výdaje. Z rodičovské Vám vždy musí zůstat nezabavitelné minimum. Doporučuji nesměřovat žádné další příjmy za blokovaný účet.

B

#8995, Nezabavitelné minimum, Exekuce a insolvence, 18.2.2020

Dobrý den, jsem dva roky v insolvenci, po navýšení důchodu a platu mám čistého 25 000 Kč. Kolik mi náleží od insolvenčního správce? Děkuji

Dobrý den,

s čistým příjmem 25 000 Kč by Vám bez vyživovaných osob mělo zůstávat 12 739 Kč (s manželkou případně 13 841 Kč).

H

#8928, Exekuce, Exekuce a insolvence, 12.2.2020

Dobrý den, jak se postupuje v případě více exekucí, přítel je zaměstnán na HPP a přivydělává si i jako OSVČ. Exekutor mu zabavil celou část vyplácenou na HPP, že si určitě vydělá jako OSVČ dost, ale když se stane, že není žádná práce? Jak to tedy je s těmito srážkami?

Dobrý den,

dlužníkovi v exekucích musí každý měsíc zůstat nezabavitelné minimum (které se kalkuluje z celkového příjmu, počtu vyživovaných osob a typu pohledávek). U OSVČ se na rozdíl do zaměstnanců (kde je známá mzda) vychází z odhadu.

IP

#8918, Mám vstoupit do insolvence?, Exekuce a insolvence, 11.2.2020

Dobrý den, mám dvě věci v exekucí, to první je, že jsem 3 roky neplatila T-Mobilu paušál přes 3 000 korun měsíčně, i s úroky to bude možná 300 000 Kč. Ten druhý je jen přes 3 000 Kč. Chtěla bych jít do insolvence. Je lepší přijít o pár tisíc měsíčně než exekuce kde by mě nechali přes 3 000 Kč. Splňuji insolvenci. Co byste mně poradili? A na koho se obratit co se týká insolvence? Ještě to první kde dlužím hodně neprošlo soudem, ale už mě zabrali celou výplatu krom 4 000 Kč. Jde to sebrat peníze, i když to nebylo řešené soudem? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je-li splácení dluhu 303 000 Kč nad Vaše síly, pak je insolvence řešením a šancí na nový začátek. Nicméně berte na vědomí, že nezabavitelné minimum je v insolvenci ještě nižší než v exekuci s nepřednostními pohledávkami (bude Vám zůstávat méně než nyní - v obou případech by Vám ale např. i z minimální mzdy mělo zůstávat min. 8 000 Kč). Návrh na oddlužení Vám za úplatu sepíše např. advokát, notář či jiná povolaná osoba. Více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot. Pokud jste T-Mobilu podepsala přímou vykonavatelnost/uznání dluhu, pak věřitel nemusí podstupovat nalézací soudní řízení.

Články o Nezabavitelné minimum

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

13.1.2019, Osobní a rodinné finance

…ho splácení tak celková odměna insolvenčníhosprávce může činit 60 000 Kč. I proto se nevyplatí žádat o insolvenciv případě banálních dluhů. Nezabavitelné minimum – kolik Vám zůstane z výplaty?Výše nezabavitelnéhominima se odvíjí od počtu vyživovaných osob a Vaší čisté mzdy. Níže…

Slovník osobních a rodinných financí

Slovník osobních a rodinných financí

28.12.2016, Osobní a rodinné finance

…nastupuje obvykle 6-8 týdnů před porodem a navazuje na ni „rodičovská“ Minimální mzda:11 000 Kč, nejnižší možná hrubá mzda za plný úvazek Nezabavitelné minimum:část čisté mzdy, kterou nelze obstavit exekutorem a která musí vždy zůstat dlužníkovi (pro jednotlivce bez vyživovaný…Rychlé odkazy

Banky v ČR