Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Vinkulace

Vinkulace


Definice Vinkulace

v pojišťovnictví označuje omezení dispozice pojistníka s potenciální výplatou pojistného plnění ve prospěch třetí osoby, používáno u hypotečních úvěrů při pojištění nemovitosti, které má banka v zástavě (kdyby byla pojištěná nemovitost poškozena/zničena živelnou událostí, dostane náhradu banka/věřitel a ne pojistník/dlužník)


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Vinkulace

M

#12738, Banka odmítá smazat zástavní právo, Hypoteční poradna, 30.1.2021

Dobrý den, měla jsem hypotéku u Wüstenrot, k 15.12. 2020 refinancující bankou splacen a doložen výpis z katastru LV dle požadavku banky, ta měla dle dopisu který mně zaslala neprodleně poté vystavit potvrzení o devinkulaci na výmaz z katastru. Po více než 30 dnech odmítá Moneta dokumenty vydat a stále se vymlouvá. Nová banka mě neustále urguje o doložení vinkulace pojistného vůči ní a výmazu na katastru původní banky. Jsem bezradná můžete mi prosím poradit, jak donutit Monetu k vydání dokladů? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

odmítá-li banka po doplacení hypotéky svolit k výmazu zástavy z KN a zrušení vinkulace pojistného, doporučuji řešit spor přes Finančního arbitra nebo soudní cestou. Velmi pravděpodobně se jedná pouze o administrativní pochybení na straně banky.

ČP

#12096, Přišel jsem o byt kvůli malé nebankovní půjčce, Půjčka, 14.12.2020

Dobrý den, měl jsem byt v hodnotě 1,7 mil. Kč v soukromém vlastnictví. Vzal jsem si půjčku 300 tisíc a správně splácel bez jediné chyby. Přesto mi věřitel byt prodal v dražbě s odůvodněním, že jsem nesplnil podmínku vinkulace. Ano, nesplnil, protože se mi v pojišťovně vysmáli, že se to na takové případy nevztahuje. To jsem mu také písemně sdělil ihned na počátku splácení. Neodpověděl a nechal mě splatit 2/3 úvěru. Pak jsem o ten byt přišel. Tady všude tu, že vinkulace se týká jen pojistek. Tak měl na to vůbec právo? Spor leží u rozhodce už 6 let a nic se neděje. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

před nebankovními půjčkami neustále varuje nejen naše bezplatná finanční poradna, ale taktéž ČOI a ostatní organizace pro ochranu spotřebitele. Cílem většiny nebankovek je připravit dlužníka o nemovitost nebo ho dostat do doživotní exekuce. Proto poskytovatelé nebankovních půjček dávají dlužníkům na první pohled nesmyslné podmínky, jejichž nesplnění je ovšem tvrdě sankcionováno (pokuty, prodej nemovitosti v zástavě, atd.). Již před 6 lety jste se měl bránit soudní cestou, rozhodce Vám určitě nepomůže (často se jedná o spřízněnou osobu s poskytovatelem půjčky). 

VH

#11529, Dědictví a peníze pro neplnoletého, Osobní a rodinné finance, 20.10.2020

Dobrý den, před 8 lety zdědil můj syn po svém otci peníze, který zemřel. Soud to vinkuloval na účet který jsme mu udělali. Teď je synovi 15 let. Může zažádat u soudu o zrušení vinkulace? A jak to má udělat? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

přijde na to, jaké podmínky uvolnění peněz stanovil soud. Doporučuji prostudovat rozhodnutí opatrovnického soudu, kde by mělo být vše popsáno.

HK

#9724, Rozvod a úspory pro děti, Osobní a rodinné finance, 15.4.2020

Dobrý den, po rozvodu se na základě rozsudku má významná část výživného pro děti ukládat/spořit na bankovní účet. Nabízí některá z bank produkt vhodný pro tento účel? Jde mi hlavně o možnost vinkulace účtu, tak aby ani jeden z rodičů nebyl schopen s ním samostatně nakládat. Zároveň aby nemusel být jakýkoliv pohyb na takovém účtu řešen soudní cestou. Velmi děkuji za informaci.

Dobrý den,

toto možné není. Ze zákona má k účtu nezletilých dětí vždy přístup zákonný zástupce (oba rodiče). U větších částek opatrovnický soud přezkoumává účel. Náš srovnávač nabízí kompletní přehled spořících účtů.

NR

#4926, Hypotéka a vinkulace pojistného plnění, Pojištění, 19.7.2018

Dobrý den, když by klient banky vypověděl pojistku na dům, která je vinkulovaná ve prospěch banky (Česká spořitelna) za hypotéční úvěr a sjednal novou až o měsíc a půl později a chtěl ji znovu vinkulovat, hrozí klientovi sankce za ten měsíc a půl prodlení? Prosím o rychlou odpověď. Mnohokrát děkuji. Nikola

Dobrý den,

a když by Vám v mezičase dům nedejbože shořel, zůstala by Vám nesplacená hypotéka. Dle smluvních podmínek musí být nemovitost pojištěna nepřetržitě po celou dobu splácení úvěru. Měsíční pauzou byste nejen porušila smluvní podmínky hypotéky (a banka by mohla od smlouvy odstoupit a úvěr zesplatnit), ale především byste velmi riskovala. Navíc v tom nevidím žádnou výhodu (ušetříte max. nějakou tu stokorunu za pojistné). 

Články o Vinkulace

Pojištění hypotéky: 3 typy pojistky, bez kterých se u hypotéky (téměř) neobejdete

Pojištění hypotéky: 3 typy pojistky, bez kterých se u hypotéky (téměř) neobejdete

7.5.2021, Hypotéka

Sleva na úrocích a hlavně klid. To vám nabízípojištění hypotéky. Většina lidí si pod tímto pojmem představí pojištění protineschopnosti splácet, ve skutečnosti ale s hypotečním úvěrem souvisí i dalšípojistky. Podívejte se, jaké to jsou. A které z nich se vám opravdu vyplatí. Pojištění u hyp…

Jak na převod hypotéky na jinou osobu či nemovitost

Jak na převod hypotéky na jinou osobu či nemovitost

13.11.2020, Hypotéka

Přestože je hypoteční úvěr závazek, který trvái několik desítek let, neznamená to, že jeho podmínky nemůžete změnit. Jsousituace, kdy je například převod hypotéky na jinou osobu nebo jinou nemovitosttím nejlepším řešením. Ukážeme vám, jak si s tím poradit. Pod převodem hypotéky si většina l…

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

Jak dlouho trvá vyřízení hypotéky?

16.10.2020, Hypotéka

…určené ve smlouvě. Obvykle to bývá: podpis kupní smlouvy, potvrzení o zaplacení zbylé částikupní ceny z vlastních zdrojů, pojištění nemovitosti a vinkulaceve prospěch banky, dodání ověřené zástavní smlouva či podání návrhu na vkladzástavního práva. Čím dřív tyto podmínky splníte, tím dřívmů…

Průvodce hypotékou

Průvodce hypotékou

12.6.2017, Hypotéka

…plníte jejich podmínky dané v úvěrovésmlouvě. Běžně se jedná o: potvrzení o zaplacení části kupní ceny z vlastních zdrojů pojištění nemovitosti (vinkulace pojistného plnění veprospěch banky) podání návrhu na vklad zástavního práva s ověřenímkatastru výpis z katastru nemovitostí (aktuální L…

Pojišťovnický slovník

Pojišťovnický slovník

18.11.2016, Pojištění

… používá se obvykle pro neživotní/rizikové pojištění Úrazové pojištění:kryje rizika úrazů, které vznikly vlastním či cizím neúmyslným zaviněním Vinkulace:vpojišťovnictví označuje omezení dispozice pojistníka spotenciální výplatou pojistného plnění ve prospěch třetí osoby, používáno u hypo…Banky v ČR