Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Směnka

Směnka


Definice Směnka

dlužný cenný papír splňující zákonné náležitosti, bezpodmínečný závazek emitenta směnky zaplatit majiteli směnky uvedenou částku ve stanovený čas na přesném místě, využíváno především jako ručitelský prostředekDotazy v poradně k Směnka

PJ

#8226, Směnka, Osobní a rodinné finance, 7.12.2019

Je vydána směnka na moje jméno, co mám dále dělat? Díky

Dobrý den,

pokud jste podepsal směnku, pak jste tím pravděpodobně ručil za svůj dluh. Doporučuji tak svůj dluh řádně a včas splatit.

DN

#6505, Manželovy dluhy z podnikání, Osobní a rodinné finance, 4.5.2019

Dobrý den, bývalý manžel si v roce 2003 založil u KB běžný účet jako fyzická osoba - podnikatel, jednalo se o podnikatelský účet, Balíček Efekt pro standardní potřeby malých firem. Podotýkám bez mého vědomí a souhlasu. V roce 2004 mu banka poskytla kontokorent 100 000 Kč (možnost nastavení povoleného debetu na účtu až do výše 100 000 Kč tvoří nabídku balíčku Efekt) zajištěný bianko směnkou bez avala. V roce 2010 mu banka dodatkem ke Smlouvě navýšila debet na 400 000 Kč. Naše manželství procházelo krizí, muž zcela opustil rodinu, začal vyvádět peníze ze společného rozpočtu a z důvodů možného zvýšeného podnikatelského rizika jsme provedli v roce 2011 zúžení SJM formou notářského zápisu a zahájili rozvodové řízení. V roce 2013 banka směnku zesplatnila. V roce 2014 proběhl směnečný soud. V roce 2015 jsem se o výši dluhu plus příslušenství a existenci účtu dozvěděla, až když mi přišla exekuce na plat, účty a majetek. S bývalým mužem jsem byla v odluce. Spadají dluhy z podnikatelského účtu do SJM? Dluh ze směnky převzal bývalý muž bez mého souhlasu, aniž se jednalo o obstarání každodenních nebo běžných potřeb rodiny. Směnka je bez zajištění. Proč mě banka, která mě nyní považuje za spoludlužníka nevyzvala k zaplacení dluhu, než celou věc podstoupila k soudu? Jak je možné, když se jednalo o b.ú. tzv. balíček EFEKT s max.povoleným debetem do 100 000 Kč, že banka navýšila tento debet na 400 000 Kč? Nesjednala si jištění avalem? Navíc u soudu PZ KB předložila výpisy z účtu z roku 2009, kde povinný opakovaně překračoval povolený debet 2-3 násobně. Banka tím, že nesnížila ani nezablokovala přečerpaný povolený debet, nadále prováděla transakce bez dostatečného zajištění financí na účtě, porušila podmínky ve smlouvě. Považuji celé jednání banky za neetické a v rozporu s dobrými mravy, jako matka samoživitelka jsem se tak dostala do obtížné životní situace. Ohledně NZ o zúžení SJM jsem banku nemohla informovat, neboť jsem o existenci účtu nevěděla, bývalý muž o něm neřekl ani notáři a s ohledem na bankovní tajemství mně žádná banka neposkytne informace o tom, zdali je u ní výše zmiňovaná osoba klientem a má u ní dluhy. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

manželství je institut s mnoha vážnými právními důsledky (vyživovací povinnost, ručení za dluhy manžela, atd.). Proto se předpokládá, že se lidé berou jen tehdy, pokud si jsou svým vztahem velmi jisti (i např. po stránce finanční a zdravotní, což je mimo jiné součást manželského slibu na radnici). Pokud by zde přetrvávaly pochyby ohledně financí, či jeden z manželů podnikal a nechtěl obchodními závazky ohrozit rodinu, je možné u notáře sjednat zúžení SJM (což jste také později učinili). Nyní tak ručíte za manželovy dluhy vzniklé do momentu zúžení SJM. 400 000 Kč je velmi malá částka. Tu Vám dnes půjčí každá banka bez zajištění, směnky či avala. 

Ve vašem dotazu čtu mnohokráte "manžel mi neřekl, manžel udělal bez mého vědomí či souhlasu". To není chyba banky, že manžel činil rozhodnutí bez Vašeho vědomí. Stejně tak banka nemůže za Vaši jistě nelehkou životní situaci samoživitelky. Byl to jen a pouze Váš ex-manžel, který si půjčil peníze, nevrátil je, dluhy nechal na Vás a ještě Vás opustil. 

DJ

#6361, Čím ručíme za půjčku?, Půjčka, 5.4.2019

Dobrý den, manžel si bere úvěr od banky 500 000 Kč na nákladní auto a budeme ručit směnkou. Můžete mi prosím napsat, co by se stalo, kdybychom nespláceli. Manžel mi tvrdí, že ručíme tím autem a v případě nesplácení nám ho vezmou. Ale mně se to nezdá a podle toho co jsem se tu dočetla, tak ručíme tou směnkou. A kdybychom nespláceli, tak musíme bance tu směnku zaplatit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

za půjčku ručíte celým svým majetkem. V případě nesplácení po Vás bude banka dluh vymáhat exekučně (obstavení výplaty a majetku). Podepsaná směnka pouze urychluje provedení exekuce. Auta ztrácejí rychle svou hodnotu, takže samotné zabavení auta a jeho prodej bankou zbylý dluh určitě nepokryje.

PK

#6353, Dohoda o zúžení SJM, Osobní a rodinné finance, 4.4.2019

Dobrý den, v roce 2007 jsem podepsal jako aval směnku za firmu. V roce 2009 byla tato směnka zesplatněna a v roce 2012 odsouzena a dána k exekuci. Od roku 2009 máme se ženou zúžené SJM, ale bohužel pouze dokladováno rozsudkem od soudu. Nikdo nás neinformoval, že je třeba učinit notářský zápis a vložení do registru. Od roku 2013 jsem byl jako podnikatel v konkursu, který skončil v roce 2019. Poté se samozřejmě začali znovu ozývat věřitelé. V posledním případě oslovil exekutor i mou manželku s tím, že dluh přechází na ní a že provede mobiliární exekuci. Prosím potřebuji vědět jestli může exe zabavit majetek získaný po zúžení SJM (auto pořízené na leasing v roce 2012) nebo obstavit manželčin účet či plat. Popřípadě jak se může manželka bránit. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

zúžení SJM se provádí výhradně formou notářského zápisu. Jakkoliv jinak uzavřená dohoda je neplatná. Nemáte-li zúžení SJM sepsané u notáře, nic nebrání exekuci majetku Vaší manželky.

PF

#5741, Směnka, exekuce a blokace účtu, Exekuce a insolvence, 13.1.2019

Dobrý den, mám dluhy u různých společnosti. Díky pravidelnému příjmu ze zaměstnání jsem dokázala dluhy pomalu splácet. Nedávno mi ale skončila pracovní smlouva, kterou mi odmítli prodloužit, jelikož jsem byla posledního půl roku na nemocenské. Momentálně jsem nezaměstnaná. Nedávno, když mi přišla výplata na bank. účet, jsem zjistila, že byl účet zablokován exekutorským úřadem z důvodu nezaplacení směnečné pohledávky. Dopis z exekutorského úřadu zatím nepřišel. Momentálně jsem ale bez příjmu a díky té blokaci účtu nemám ani na zaplacení splátek za tento měsíc. Prosím poraďte jak mám teď postupovat, abych se vyhnula osobnímu bankrotu? Děkuji

Dobrý den,

při blokaci účtu z důvodu exekuce máte nárok na vyplacení dvojnásobku životního minima (6 820 Kč pro jednotlivce, s počtem vyživovaných osob/dětí částka roste). Nicméně toto neřeší Vaši situaci, kdy jste bez práce, nemocná a na dávkách. Bez příjmu z nové práce upadnete do spirál exekucí. Nepovolí Vám ani osobní bankrot, neboť v rámci něho je třeba doložit, že budete schopná splatit min. 30% dluhů během následujících 5 let (zbytek je následně prominut) - více info v našem článku Insolvence a osobní bankrot (oddlužení).

Hovoříte o směnce, tedy předpokládám, že jste si půjčky nabrala u nebankovních společností. To bylo bohužel Vaše nejhorší životní rozhodnutí, které jste mohla udělat. Když Vám není ochotna půjčit banka, dělá to pro Vaše dobro. Banky mají peněz dostatek, půjčují všem, kde to jen trochu jde. Nabrat si v takové situaci úvěry u nebankovních společnosti znamená, že se dříve či později dostanete do exekucí a osobního bankrotu. Přesně tomu chtěla banka předejít, a proto Vám nepůjčila.

Články o Směnka

Bankovní slovník

Bankovní slovník

29.8.2016, Banka

…n, nově daň znemovitosti), lze zřídit na pobočkách České pošty (obdržíme tzv. spojovací číslo), lze platit (udělit souhlas sinkasem) u všech bank Směnka:dlužný cenný papír splňující zákonné náležitosti, bezpodmínečný závazek emitenta směnky zaplatit majiteli směnky uvedenou částku ve stanoven…

Užitečné tipy pro ochranu vašich financí

Užitečné tipy pro ochranu vašich financí

11.11.2013, Peníze

…dnictvím vaší banky. Bankovní směnkyBankovní směnky jsou šeky vystavované obvykle na její vlastní centrále. Výplata je zaručena za předpokladu, že směnka je pravá a nebyla ztracena nebo odcizena. Je-li podvodná nebo padělaná, nebude proplacena. Směnky procházejí normálním zúčtovacím procesem …Rychlé odkazy

Banky v ČR