Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Směnka

Směnka


Definice Směnka

dlužný cenný papír splňující zákonné náležitosti, bezpodmínečný závazek emitenta směnky zaplatit majiteli směnky uvedenou částku ve stanovený čas na přesném místě, využíváno především jako ručitelský prostředekDotazy v poradně k Směnka

V

#9738, Vyhrožováním mě donutil podepsat směnku, Podvod, 15.4.2020

Dobrý den, máme s manželem insolvenci, ale nastal problém. Kamarád manžela nám nabídl, že má práci v zahraničí a že by manžel mohl jet s ním. Manžel s tím souhlasil. Ale v tu chvíli začal ten problém, párkrát tam jeli, pokaždé se vrátili s tím, že práce pro ně není, tak to takhle párkrát zkoušeli a nic nedopadlo. Všechno to dotoval ten jeho kamarád a teď přišel s tím, že to vše stálo hodně peněz, že si na to začal brát nebankovní půjčky a že mu podepíšeme každý jednu směnku s tím, že ji nepoužije a když mu to budeme splácet, tak bude vše v pohodě. Ale on začal stupňovat svoje nároky, že chce po nás 50 tisíc měsíčně a nebo to nahlásí insolvenci. Pak chvilku přestal a začalo to znova a víc, přišel s tím, že si napůjčoval 8 milionů a chce to po nás. Začal vyhrožovat a tak podobně vším možným, že nás zničí a tak podobně. Manžel se zalekl, protože máme dvě malé děti a chtěl to nějak vyřešit, tak mu vše podepsal - to strachy. Teď po nás chce velký peníze a my nato nemáme, protože nám zůstává životní minimum. Tak bych chtěla poprosit co v takové situaci dělat. Jestli to nahlásit na insolvenci a jít do úpadku. A je pak možnost si podat insolvenci znova nebo už nám to nedají? Děkuji za pomoc i informaci.

Dobrý den,

pokud jste někomu dobrovolně podepsali směnku, bude s tím těžké pořízení (to zkrátka rozumný dospělý člověk udělat nesmí). Každopádně navštivte Policii ČR a podejte trestní oznámení na pachatele, který Vám vyhrožoval a pod pohrůžkou si vynutil podepsání směnky. Současná insolvence řeší pouze dluhy vzniklé před insolvencí, tedy v nejhorším případě nynější oddlužení ukončíte a požádáte si znovu o další. 

Z vašeho dotazu jsem pochopil, že závazek vznikl a směnka byla podepsána až v průběhu insolvence. Pokud by tomu tak nebylo a závazek vznikl před insolvencí, měl si ho případně věřitel přihlásit do insolvence (takto by byl po úspěšně ukončené insolvenci prominut).

R

#9180, Jak dál s podnikáním?, Osobní a rodinné finance, 5.3.2020

Dobrý den, mám takový trochu složitější dotaz. Podnikám a dostal jsem se do finančních problému z důvodu, že byznys přestal fungovat. Mám v podnikání hodně závazku, které jsem nebyl schopen hradit a vyjednal splatkové kalednáře, které jsem dočasně ustál, ale jsou to opravdu velké částky a nezvládám to nadále platit. Dostal jsem nabídku většího úvěru na základě dobre historie a z toho jsem chtěl uhradit veškeré závazky a zároveň investovat do nového byznysu a mít jednotnou splátku. Nicméně úvěr byl nakonec zamítnut. Jediné co mi banka nabídla byl větší kontokorent, ze kterého bych byl schopen zaplatit veškeré závazky a zároveň jej použit na investici a dále podnikat, bohužel však už teď vím že nebudu schopen plnit měsícni obraty, které jsou podmínkou u tohoto kontokorentu. Platil bych měsíční úroky a postupně umořovat dluh, ale obraty by nebyly dostatečné (podotýkám, že při tomto typu není nutné jednou ročně kontokorent splatit). Pokud však nesplnim obraty, bojím se, že banka po nějaké době bude chtít částku buď snížit a nebo úplně zesplatnit, což prostě nebudu schopen. Potřebuju se nějakou dobu zahojit a snažit se dostat na velké obraty. Můj dotaz tedy zní - jak si mám poradit? Pokud byznys kontokorent nepříjmu, tak situaci nezvládnu a budu muset vyhlásit osobní bankrot. Když využiji kontokorent a budu nadále podnikat, zvládnu situaci, ale nezvládnu plnit obraty. Nastává otázka, zdali by to banka pak chtěla zesplatnit. Jestli se s nimi dá po nějaké době používání toho kontokorentu domluvit na splatkovém kalendáři. Další z možností je z kontokorentu uhradit jen část závazku a investovat do byznysu a ty další menší závazky které jsou už únosné nadále splácet abych nevyčerpal tolik z kontokorentu. Nicméně pokud by se stejně banka rozhodla kvůli nedodržení podmínek kontokorent zesplatnit, opět bych se asi nevyhnul osobnímu bankrotu. A tady se chci zeptat, zdali je možnost do případné insolvence zahrnout i poměrně nově vzniklý kontokorent a nebo by to šlo rovnou do exekuce (u kontokorentu je směnka). Jsem opravdu bezradný, děkuji za váš názor.

Dobrý den,

s tímto Vám bohužel bez podrobného prostudování Vašeho businessu neporadím (neznám Vaši finanční situaci, obor podnikání/trh, velikost firmy ani žádné další detaily).

PJ

#8226, Směnka, Osobní a rodinné finance, 7.12.2019

Je vydána směnka na moje jméno, co mám dále dělat? Díky

Dobrý den,

pokud jste podepsal směnku, pak jste tím pravděpodobně ručil za svůj dluh. Doporučuji tak svůj dluh řádně a včas splatit.

DN

#6505, Manželovy dluhy z podnikání, Osobní a rodinné finance, 4.5.2019

Dobrý den, bývalý manžel si v roce 2003 založil u KB běžný účet jako fyzická osoba - podnikatel, jednalo se o podnikatelský účet, Balíček Efekt pro standardní potřeby malých firem. Podotýkám bez mého vědomí a souhlasu. V roce 2004 mu banka poskytla kontokorent 100 000 Kč (možnost nastavení povoleného debetu na účtu až do výše 100 000 Kč tvoří nabídku balíčku Efekt) zajištěný bianko směnkou bez avala. V roce 2010 mu banka dodatkem ke Smlouvě navýšila debet na 400 000 Kč. Naše manželství procházelo krizí, muž zcela opustil rodinu, začal vyvádět peníze ze společného rozpočtu a z důvodů možného zvýšeného podnikatelského rizika jsme provedli v roce 2011 zúžení SJM formou notářského zápisu a zahájili rozvodové řízení. V roce 2013 banka směnku zesplatnila. V roce 2014 proběhl směnečný soud. V roce 2015 jsem se o výši dluhu plus příslušenství a existenci účtu dozvěděla, až když mi přišla exekuce na plat, účty a majetek. S bývalým mužem jsem byla v odluce. Spadají dluhy z podnikatelského účtu do SJM? Dluh ze směnky převzal bývalý muž bez mého souhlasu, aniž se jednalo o obstarání každodenních nebo běžných potřeb rodiny. Směnka je bez zajištění. Proč mě banka, která mě nyní považuje za spoludlužníka nevyzvala k zaplacení dluhu, než celou věc podstoupila k soudu? Jak je možné, když se jednalo o b.ú. tzv. balíček EFEKT s max.povoleným debetem do 100 000 Kč, že banka navýšila tento debet na 400 000 Kč? Nesjednala si jištění avalem? Navíc u soudu PZ KB předložila výpisy z účtu z roku 2009, kde povinný opakovaně překračoval povolený debet 2-3 násobně. Banka tím, že nesnížila ani nezablokovala přečerpaný povolený debet, nadále prováděla transakce bez dostatečného zajištění financí na účtě, porušila podmínky ve smlouvě. Považuji celé jednání banky za neetické a v rozporu s dobrými mravy, jako matka samoživitelka jsem se tak dostala do obtížné životní situace. Ohledně NZ o zúžení SJM jsem banku nemohla informovat, neboť jsem o existenci účtu nevěděla, bývalý muž o něm neřekl ani notáři a s ohledem na bankovní tajemství mně žádná banka neposkytne informace o tom, zdali je u ní výše zmiňovaná osoba klientem a má u ní dluhy. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

manželství je institut s mnoha vážnými právními důsledky (vyživovací povinnost, ručení za dluhy manžela, atd.). Proto se předpokládá, že se lidé berou jen tehdy, pokud si jsou svým vztahem velmi jisti (i např. po stránce finanční a zdravotní, což je mimo jiné součást manželského slibu na radnici). Pokud by zde přetrvávaly pochyby ohledně financí, či jeden z manželů podnikal a nechtěl obchodními závazky ohrozit rodinu, je možné u notáře sjednat zúžení SJM (což jste také později učinili). Nyní tak ručíte za manželovy dluhy vzniklé do momentu zúžení SJM. 400 000 Kč je velmi malá částka. Tu Vám dnes půjčí každá banka bez zajištění, směnky či avala. 

Ve vašem dotazu čtu mnohokráte "manžel mi neřekl, manžel udělal bez mého vědomí či souhlasu". To není chyba banky, že manžel činil rozhodnutí bez Vašeho vědomí. Stejně tak banka nemůže za Vaši jistě nelehkou životní situaci samoživitelky. Byl to jen a pouze Váš ex-manžel, který si půjčil peníze, nevrátil je, dluhy nechal na Vás a ještě Vás opustil. 

DJ

#6361, Čím ručíme za půjčku?, Půjčka, 5.4.2019

Dobrý den, manžel si bere úvěr od banky 500 000 Kč na nákladní auto a budeme ručit směnkou. Můžete mi prosím napsat, co by se stalo, kdybychom nespláceli. Manžel mi tvrdí, že ručíme tím autem a v případě nesplácení nám ho vezmou. Ale mně se to nezdá a podle toho co jsem se tu dočetla, tak ručíme tou směnkou. A kdybychom nespláceli, tak musíme bance tu směnku zaplatit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

za půjčku ručíte celým svým majetkem. V případě nesplácení po Vás bude banka dluh vymáhat exekučně (obstavení výplaty a majetku). Podepsaná směnka pouze urychluje provedení exekuce. Auta ztrácejí rychle svou hodnotu, takže samotné zabavení auta a jeho prodej bankou zbylý dluh určitě nepokryje.

Články o Směnka

Která EET pokladna je pro vás jako živnostníka nebo podnikatele ta nejlepší?

Která EET pokladna je pro vás jako živnostníka nebo podnikatele ta nejlepší?

15.9.2020, Komerční sdělení

Zorientujte se na trhu EET pokladen. Poradímevám nejlepší dostupné řešení pro vaše podnikání, ale i to, čemu se zdalekavyhnout. Pokud patříte do skupiny malých živnostníkůpodnikajících v České republice, určite se připravujete na 3. a 4. vlnu EET –elektronické evidence tržeb. Ta se z důvodu ko…

Pojištění elektroniky: na co si dát pozor při pojištění mobilu a notebooku

Pojištění elektroniky: na co si dát pozor při pojištění mobilu a notebooku

14.9.2020, Pojištění

Mobilní telefony a počítače jsou téměřneodmyslitelnou součástí našich životů. Stačí ale malá nehoda a z drahéhozařízení je hromada součástek. A proto je tu pojištění mobilu nebo notebooku.Díky němu získáte peníze na nákup nového vybavení. Podívejte se, jak pojistkafunguje a na co si dát pozor.…

Bankovní slovník

Bankovní slovník

29.8.2016, Banka

…n, nově daň znemovitosti), lze zřídit na pobočkách České pošty (obdržíme tzv. spojovací číslo), lze platit (udělit souhlas sinkasem) u všech bank Směnka:dlužný cenný papír splňující zákonné náležitosti, bezpodmínečný závazek emitenta směnky zaplatit majiteli směnky uvedenou částku ve stanoven…

Užitečné tipy pro ochranu vašich financí

Užitečné tipy pro ochranu vašich financí

11.11.2013, Peníze

…dnictvím vaší banky. Bankovní směnkyBankovní směnky jsou šeky vystavované obvykle na její vlastní centrále. Výplata je zaručena za předpokladu, že směnka je pravá a nebyla ztracena nebo odcizena. Je-li podvodná nebo padělaná, nebude proplacena. Směnky procházejí normálním zúčtovacím procesem …Banky v ČR