Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Úroková sazba

Úroková sazba


Definice Úroková sazba

Úrokovou sazbu vyjadřujeme v procentech a jedná se o částku, která zvyšuje objem půjčených peněz, které zaplatí dlužník věřiteli (tomu od kterého si půjčil peníze). 
U finančních institucí (banky, stavební spořitelny, družstevní záložny atd.) se z pravidla jedná o fixní úrokovou sazbu, ale může se i jednat o pohyblivou (Float) sazbu stanovenou odchylkou od referenční úrokové sazby (např. PRIBOR).
Nejdůležitějším ukazatelem u všech úvěrů pro spotřebitele je RPSN (roční procentuální sazba nákladů) tzn. částka všech nákladů a poplatků, které zaplatí dlužník poskytovateli úvěru nad rámec splátky navíc. Dotazy v poradně k Úroková sazba

Ř

#10634, Refinancování půjčky, Půjčka, 7.7.2020

Dobrý den, v roce 2019 jsem potřebovala půjčku na auto ve výši 70 000 Kč. Část jsem měla v hotovosti a část byla hrazena půjčkou. Obrátila jsem se na mojí domovskou banku Poštovní spořitelnu a ta mi ji poskytla. Nyní rok a půl splácím. Ale když jsem se dívala na výpis, zdá se mi stále, že aktuální úroková sazba 10,90% je hodně. Konec mám vypočítán 20.1. 2024. Prosím Vás, není něco s nižším úrokem? Pozor, nejde o to, že nechci splácet nebo něco jiného. Chci to doplatit - splatit zůstatek k dnešku je 53 710,97 Kč. Chci jen menší úrok. Dívám se okolo a všude mají 2-7%. Je nějaká možnost? Já to hradím z důchodu, takže se žádná banka nemusí bát. Předem děkuji.

Dobrý den,

úrok 10,9% je skutečně extrémně vysoký, banky půjčují peníze obvykle za 4-7%. Svůj úvěr můžete refinancovat kdekoliv u konkurence, doporučuji např. Equa bank s RPSN 3,87%. Refinancování půjčky je možné sjednat online.

JV

#10370, Refinacování hned po podpisu smlouvy, Hypoteční poradna, 8.6.2020

Dobrý den, od března mám uzavřenou hypoteční smlouvu u České Spořitelny s 10letou fixací. Hypotéka ještě nebyla čerpána, a tak zatím nemám uhrazené žádné splátky, první splátka proběhne v červenci. Stávající úroková sazba vzhledem k aktuální situaci již není moc výhodná. Je možné refinancovat hypotéku po načerpání úvěru u jiné banky v takto krátké době? Děkuji

Dobrý den,

nejprve je třeba hypotéku načerpat (za nenačerpání banky účtují sankci až 5% z nenačerpané částky). Následně je možné úvěr refinancovat, ale pokud tak učiníte dříve než po zaplacení 12ti řádných splátek, budou sankce velmi vysoké. V praxi se Vám tak refinancování nevyplatí dříve než za rok.

JH

#10102, Hypotéka a podpis refixace, Hypoteční poradna, 18.5.2020

Dobrý den, v roce 2015 jsme podepsali smlouvu k hypotečnímu úvěru. V letošním roce nám dne 4.8. 2020 končí fixní sazba. Banka nám nabídla novou fixní sazbu a dne 25.4. 2020 jsme uzavřeli dodatek na novou fixní sazbu. Účinnost dodatku je datována od 4.8.2020 a hovoří se v něm, že ode dne účinnosti platí nová úroková sazba. V čl. 7 předmětného dodatku je současně uvedeno: "Klient výslovně potvrzuje, že podpisem tohoto dodatku se koncem období s pevnou zápůjční úrokovou sazbou ve smyslu paragrafu 102 odst. 3 zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru, rozumí konec nového období fixace." Je možné v tomto případě provést mimořádnou splátku úvěru bez poplatku ke dni ukončení fixace dle původní úvěrové smlouvy? Dle našeho názoru jsme sice nový dodatek podepsali, je platný, ale jeho účinnost začíná až dnem 4.8. 2020. Banka však tvrdí, že podpisem dodatku již platí nová fixace dle čl. 7 a v případně předčasného splacení úvěru nám bude účtovat poplatek za předčasnou splátku. Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Dobrý den,

mimořádnou splátku hypotéky ve výši 25% je možné provést každoročně vždy k výročí fixace a to zcela bez sankce (splatit bez penále celý úvěr je možné jen po uplynutí fixace). Bohužel neznám celé znění dokumentu, který jste podepsali - v případě pochybností či sporu doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. 

KS

#9788, Uvěr COVID II - Fio banka, Equa, Půjčka, 19.4.2020

Dobrý den, mám na Vás stručný dotaz ohledně podpůrných úvěrů Covid II. Jako firma máme účet u Fio bank, kde jsme i chtěli zažádat o Covid II, ale překvapil nás velký úrok 9%. Jaký úrok u tohoto úvěru nabízí banka EQUA? A nabízí ho i klientům jiných bank? Díky a hezký den. K.

Dobrý den,

Z nedávných informací od Equa máme, za to že banka aktuálně nepřijímá nové úvěrové klienty, má relativně naplněné úvěrové portfolio a hodně práce s odložením splátek v rámci COVID. Je dost pravděpodobné, že ve věci přijímání nových klientů se podobně budou chovat další banky.

Co se týká státem podporovaných úvěrů COVID, tak většina bank zřejmě také bude úvěrovat své stávající klienty. Vyplývá to už z logiky, kdy COVID úvěr je charakterizovaný jako provozní úvěr na překlenutí výpadku cash-flow podnikatelů a živnostníků (Tedy těch které banky znají před krizí). Rovněž banky na webech uvádí „máte-li zájem kontaktujte svého bankéře“.

Úroková sazba 9% na nezajištěný provozní úvěr pro malou firmu je podle našeho názoru akceptovatelná. V době krize budete na financování provozu jen těžko shánět levnější zdroje. Možná tedy bude lepší neexperimentovat a akceptovat podmínky vaší banky.

D

#9011, Dodatek k úvěrové smlouvě, Hypoteční poradna, 19.2.2020

Dobrý den, mám hypoteční úvěr u KB uzavřený 24.11.2016. Chci hypotéku refinancovat a konsolidovat. Ve smlouvě je odstavec o předčasném splacení kde je vzorec pro výpočet. Pokuta vychází cca 80 tis. V roce 2019 jsem tuto smlouvu restrukturalizoval (zdravotní důvody) a byl vydán dodatek této smlouvy. Nově je zde odstavec o předčasném splacení, že se řídí kalkulačkou uvedenou na stránkách banky a de facto obsahuje znění stejné jako u nové hypotéky. Podle kalkulačky je pokuta 14 200 Kč. V bance mi ale tvrdí, že dodatek předčasné splacení neupravuje pokud se změnila jen výše splátky ale zůstala zachovaná úroková sazba původní smlouvy. Poraďte prosím. Děkuji.

Dobrý den,

dle zákona se nové podmínky pro předčasné splácení (nižší poplatky) aplikují na nově uzavřené nebo refixované úvěry po 12/2016. Pokud dodatek k vaší úvěrové smlouvě nebyl refixací (či jste si úpravu podmínek mimořádných splátek s bankou nedohodl jinak), pak se na vaši hypotéku aplikují stále staré podmínky.

Články o Úroková sazba

Hypotéky zažily nejslabší květen za posledních 10 let. Dostihl je koronavirus

Hypotéky zažily nejslabší květen za posledních 10 let. Dostihl je koronavirus

29.6.2020, Hypotéka

…inulých týdnech sáhly k výraznému zlevnění. Nejprve se do snižování sazebpustili menší poskytovatelé a brzy na ně navázali i ti větší. Průměrná úroková sazba nových hypoték tak v květnu klesla na2,3 %. Tedy zhruba na stejnou úroveň, na které byla naposledy v lednu 2018. A dost pravděpod…

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

23.6.2020, Hypotéka

…ěkteří poskytovatelé nabízejí také degresivníči progresivní splátky. V prvním případě výše splátek postupem času klesá. Vedruhém naopak stoupá. Úroková sazbaÚrokovásazba určuje, kolik bance zaplatíte za to, že vám půjčí. Může být pevná nebovariabilní, kdy se její výše průběžně mění podl…

Spořicí účty hlásí další propad. Úroky končí na 1,2%

Spořicí účty hlásí další propad. Úroky končí na 1,2%

17.6.2020, Spoření

…říklad pro Sberbank, která ještě koncem května nabízela uspořicího účtu úrok 1,2%. Aktuálně ale získáte maximálně 0,7%. Kromě této banky klesla úroková sazbanapříklad u: Air Bank, a to z 0,8% na 0,6% Expobank z 1,2% na 0,3% Raiffeisenbank z 1,25% na 0,6% nebo u Moneta Money Bank z 1,5% …

Pokles úrokových sazeb hypoték zrychluje. Do zlevňování se pustily i velké banky

Pokles úrokových sazeb hypoték zrychluje. Do zlevňování se pustily i velké banky

15.6.2020, Hypotéka

O 14 desetin procentního bodu. Tak výrazně v květnu kleslaprůměrná úroková sazba hypoték, kterou banky nabízí novým klientům. Ukázal toindex GOFI, který sleduje právě nabídky poskytovatelů hypoték na českém trhu.Vše navíc nasvědčuje tomu, že v červnu budou úroky ještě nižší. Na 2,29% kl…

Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru

Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru

1.6.2020, Hypotéka

… o 3 miliardy víc než lonistejnou dobou. Větší poptávce pomohl nižší úrok nových hypotečních úvěrů.Jeho průměrná výška klesla z 2,44% na 2,39%. Úroková sazba tak letos poprvé přestala stoupat a naopak semírně propadla. Přiblížila se tak hodnotám z konce loňského roku, kdy byla 2,34%. Od…Banky v ČR