Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Úroková sazba

Úroková sazba


Definice Úroková sazba

Úrokovou sazbu vyjadřujeme v procentech a jedná se o částku, která zvyšuje objem půjčených peněz, které zaplatí dlužník věřiteli (tomu od kterého si půjčil peníze). 
U finančních institucí (banky, stavební spořitelny, družstevní záložny atd.) se z pravidla jedná o fixní úrokovou sazbu, ale může se i jednat o pohyblivou (Float) sazbu stanovenou odchylkou od referenční úrokové sazby (např. PRIBOR).
Nejdůležitějším ukazatelem u všech úvěrů pro spotřebitele je RPSN (roční procentuální sazba nákladů) tzn. částka všech nákladů a poplatků, které zaplatí dlužník poskytovateli úvěru nad rámec splátky navíc. Dotazy v poradně k Úroková sazba

TO

#14261, Jak funguje hypoteční kalkulačka?, Hypoteční poradna, 17.5.2021

Dobrý den, vrtá mi hlavou celková částka k zaplacení u běžného hypo úvěru. Příklad: Úvěr 3 000 000 Kč na 30 let, hypo kalkulačka ukazuje celkovou částku k zaplacení 3 690 000 Kč. Úvěr na 3 000 000 na 10 let - hypo kalkulačka ukazuje 3 227 000 Kč. Toto ještě chápu. Ale teď dotaz: Kdybych si vzal úvěr na 30 let. A využil možnost jednou ročně splatit až 25% úvěru. A dejme tomu splatil úvěr za 10 let. Tak zaplatím jakou celkovou částku? Stále 2 690 000 ?

Dobrý den,

hypoteční kalkulačky Vám ukazují pouze informativní hodnoty, kolik byste zaplatil bance, pokud byste úvěr splácel celých 30 let a po celou dobu platila stejná úroková sazba (což je nereálné - po konci fixace Vám bude nabídnuta jiná úroková sazba s vyšší či nižší sazbou dle aktuální ceny peněz na trhu). Dluh se Vám úročí na denní bázi (za každý den platíte 1/365 úrokové sazby). Pokud hypotéku splatíte dříve, zaplatíte bance na úrocích výrazně méně. 

DN

#14128, Půjčka pro firmu, Půjčka, 5.5.2021

Dobrý den, měl bych na Vás velkou prosbu. Píši bakalářskou práci na podnik, který je na tom finančně velice dobře a rok od roku stoupá jeho zisk. Jediné, co je špatně je, že platí úroky z prodlení, které nemá dané smluvně, tudíž aktuálně 8,25 % denně. Můj návrh na zlepšení je krátkodobý úvěr na 1 rok, kde jsem určil úrok 3,5 % p.a. Druhým řešením, který chci nabídnout je kontokorent, avšak nemůžu se dopátrat sazeb, které jsou reálné a obhajitelné. Chtěl bych se zeptat, jaká úroková sazba je reálná v případě kontokorentu a velkého podniku? A případně dá se počítat čistě s touhle úrokovou sazbou za daný den, kdy podnik peníze dluží nebo je u kontokorentu ještě něco navíc? Neberu v potaz úroky, kdy by se podnik nedostal za celý rok do plusu na bankovním účtě. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

úrokové sazby pro firemní úvěry (zajištěné, nezajištěné, kontokorentní) jsou velmi individuální s ohledem na finanční analýzu podniku. Úrokové sazby se uvádí vždy ve formátu p.a. a úrok se počítá za každý den, po který podnik dluží peníze. 

Příklad: Úroková sazba 7% p.a., podnik si půjčil 1 mil. Kč  => za každý den zaplatí na úrocích "1 mil. Kč x 7% / 365 dnů" = 192 Kč. 

Sazba 3,5% je velmi nízká, počítejte s ohledem na typ úvěru (zajištěný, nezajištěný, kontokorentní), velikost a finanční výkonnost podniku spíše dvojnásobek. 

JP

#14051, Refinancování hypotéky s prémií, Hypoteční poradna, 28.4.2021

Dobrý den, blíží se mi refinancování hypotéky. Při uzavírání smlouvy mi banka slíbila prémii vrácení části úroků ve formě připsání částky na účet, pokud splním dané podmínky (řádně zaplacené splátky, žádná mimořádná splátka, prodloužení fixace na dalších 5 let). Banka mi nabídla novou úrokovou sazbu, která je ovšem řádově vyšší, než aktuální tržní úroková sazba u jiných bank. Při nesouhlasu mi byla vypracována nová nabídka s lepším kurzem, ovšem je podmíněna tím, že bude zrušena Prémie a nedostanu ji vyplacenou. Zajímalo by mě, zda je toto jednání v pořádku? Všechny podmínky jsem splnil, ve smlouvě a v podmínkách služby není uvedeno, že je vyplacení prémie podmíněno vyšší úrokovou sazbou, přijetím první nabídky, ani že se může vztahovat jen na některé nabídky. Přijde mi to přinejmenším nemorální, ale trochu si myslím, že na to banka nemá nárok? Slíbená prémie pak nemá vůbec žádný smysl, protože hypotéka je i s prémií podstatně dražší. Děkuji.

Dobrý den,

jedná se o klasickou marketingovou akci, která se v konečném důsledku klientovi nevyplatí. Vždy je lepší volit banku, která Vám nabídne nejlepší možné podmínky hned a ne až v budoucnu a po splnění podmínek typu "ale musíte s námi zůstat dalších 5 let s nevýhodným úrokem". Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří Vám zajistí nízký úrok na první dobrou bez jakýchkoliv podmínek a triků. 

D

#13695, Návrh půjčky a početní chyba, Půjčka, 30.3.2021

Dobry den, dostal jsem od Sberbank návrh na úvěr, o který jsem zažádal, tady jsou parametry: Celková výše 70 000 Kč, výše bonusu 6 157 Kč, doba splatnosti 37 měsíců, měsíční splátka 2 305 Kč, úroková sazba 7,99 % p.a., úroková sazba s bonusem 2,77 % p.a., RPSN 8,41 %, RPSN s bonusem 3,10 %, celková zaplacená částka 79 302 Kč, celková zaplacená částka s bonusem 73 145 Kč. Když si ale vynásobím měsíce x splátka, tak mi vyjde jiná částka než jakou mi poslali v emailu, proč? Je to nějaký podvod? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o podvod ani úmysl spíše nejde, pravděpodobně došlo k početní chybě na straně banky (2 305 Kč x 37 měsíců je skutečně 85 285 Kč). Doporučuji kontaktovat poskytovatele půjčky a požádat o vysvětlení. 

HE

#13378, Refinancování hypoúvěru po podpisu smlouvy, Hypoteční poradna, 10.3.2021

Dobry den, vzhledem k současným podmínkám na trhu bych se chtěl zeptat na možnosti refinancování úvěru zajištěného nemovitostí (hypoúvěr od Modré pyramidy) mimo konec fixace. Půjčeno 2 560 000 Kč, úroková sazba: 2,29%, fixace 10 Let (do 2030), měsíční splátka cca 10 000 Kč, objekt rodinný dům. Komplikace ze strany Modré pyramidy - neposkytnutí souhlasu se zřízením zástavního práva na 2. mistě pro jiné banky a vysoké poplatky při refinancování (účelně vynaložené náklady ve výši cca 50 000 Kč). Zkusit finančního arbitra?

Dobrý den,

limit pro sankce za předčasné splacení úvěru dle Zákona o spotřebitelském úvěru (max. 1% ze splácené částky, max. 50 000 Kč) a výkladu ČNB (účelně vynaložené náklady) se týká jen úvěrů, u kterých od podpisu smlouvy uplynulo min. 24 měsíců. Komerční banka (Modrá pyramida) sice porušuje tato pravidla a snaží se klientům účtovat vysoké poplatky i po uplynutí 24 měsíců (pak má smysl jít do sporu, např. přes Finančního arbitra), ale ve Vašem případě neuplynulo od podpisu smlouvy oněch 24 měsíců a právo je tak na straně banky. Desetiletou fixaci pro takto malou hypotéku (2,5 mil. Kč) a průměrně bonitního klienta levněji než za 2% nepořídíte (úrokové sazby dosáhly svého dna před 2 měsíci a rostou). Je tedy otázkou, zdali by se Vám v případě uplynutí 24 měsíců vyplatilo vést spor s bankou pro rozdíl 0,3%. 

Články o Úroková sazba

Úroky hypoték se vrací nad 2 %. Zájem přesto neklesá

Úroky hypoték se vrací nad 2 %. Zájem přesto neklesá

22.7.2021, Hypotéka

Přesně půl roku. Tak dlouho vydržela průměrnáúroková sazba nových hypoték pod hranicí 2 %. V květnu se nad ni opět vrátila,když vyskočila na 2,06 %. Přesto byl tento měsíc pro banky druhý nejúspěšnějšív historii. Průměrný úrok hypotečních úvěrů se nad 2 %vrátil poprvé od loňského října,…

Vyšší poplatky za předčasné splacení hypotéky? Můžou být až 3 % ze zbývajícího úvěru

Vyšší poplatky za předčasné splacení hypotéky? Můžou být až 3 % ze zbývajícího úvěru

21.7.2021, Hypotéka

…vrhu to má být rozdíl meziúrokovou sazbou splácené hypotéky a průměrnou úrokovou sazbou na trhu.Maximálně však 3 %. Pokud tedy bude mít původní úroková sazbahodnotu například 6 % a v době předčasného splacení úvěru bude průměrný úrok 2%, poplatky za předčasné splacení budou právě 3 % ze…

Konec dlouhých fixací hypotéky? Banky u nich chtějí přitvrdit

Konec dlouhých fixací hypotéky? Banky u nich chtějí přitvrdit

5.7.2021, Hypotéka

…rodní banky, podle kterých byl v dubnu průměrnýúrok u fixací nad 5 let 1,96 %. Na druhém místě byly fixace od 3 do 5 let. Unich už ale průměrná úroková sazba překročila 2 % – vyšplhala na 2,02 %. Hypotéky s fixací nad 5 let nabízínejvýhodnější úroky už od února 2019. Dá se ale čekat, ž…

Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

Obliba stavebka mírně klesla. I přesto je dál nejpopulárnějším spořením

28.6.2021, Spoření

…apříklad na rekonstrukcibytu nebo domu. Úvěry od stavebních spořitelen přitom dokážínabídnout podobný úrok jako hypotéky. A letos v březnu byla úroková sazba podledat České národní banky dokonce nižší než u hypotečních úvěrů. Hypoteční banky totiž nabízely průměrné sazbyve výši 1,96 %, …

Státní půjčky jsou stále populárnější. Za hypotékami přesto zaostávají

Státní půjčky jsou stále populárnější. Za hypotékami přesto zaostávají

23.6.2021, Hypotéka

… jiný byt či dům nebo družstevní podíl. Půjčka láká hlavně na úrokJedním z faktorů, který státní půjčky vminulých letech brzdil, byl také úrok. Úroková sazba se totiž odvíjí odzákladní sazby Evropské unie pro Českou republiku. A ta byla začátkem minuléhoroku vyšší než u řady hypotečních…Banky v ČR