Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Úroková sazba

Úroková sazba


Definice Úroková sazba

Úrokovou sazbu vyjadřujeme v procentech a jedná se o částku, která zvyšuje objem půjčených peněz, které zaplatí dlužník věřiteli (tomu od kterého si půjčil peníze). 
U finančních institucí (banky, stavební spořitelny, družstevní záložny atd.) se z pravidla jedná o fixní úrokovou sazbu, ale může se i jednat o pohyblivou (Float) sazbu stanovenou odchylkou od referenční úrokové sazby (např. PRIBOR).
Nejdůležitějším ukazatelem u všech úvěrů pro spotřebitele je RPSN (roční procentuální sazba nákladů) tzn. částka všech nákladů a poplatků, které zaplatí dlužník poskytovateli úvěru nad rámec splátky navíc. Dotazy v poradně k Úroková sazba

RS

#11645, Pokuta za nenačerpání hypotéky, Hypoteční poradna, 3.11.2020

Dobrý den, poctivě jsem pročetl mnoho dotazů a odpovědí z vaší poradny, možná pokládám mírně duplicitní dotaz, ale nedohledal jsem scénář který máme my. S manželkou kupujeme byt v novostavbě za 7,1 mil. Kč, hypotéku si chceme vzít na 30 let 5 mil. Kč. Podepsali jsme úvěrovou smlouvu v červenci 2019, v době, kdy byla průměrná úroková sazba 2,7% a očekávalo se, že půjde nahoru. Z toho důvodu jsem si v té době vyjednal fixaci 2,35% na 10 let. Protože developerský projekt se stále staví, jednalo se o předschválenou hypotéku, očekávaný termín kolaudace je oficiálně polovina roku 2021, respektive reálný termín je o pár měsíců dříve (jde to rychleji díky teplé zimě). Dnes jsou úroky mnohem nižší než kdysi, cena této nemovitosti také vzrostla (jedná se o velký byt v Praze) ale jak jsem se zde i v úvěrové smlouvě dočetl, pokud bych si hypotéku teď sjednal u jiné banky, musel bych uhradit pokutu za nenačerpání což v mém případě dělá 3% z celkové půjčené částky tedy 150 000 Kč, a to i když jsem ještě nezačal čerpat, je to tak? V takovém případě mi připadá rozumný scénář po 12 řádně uhrazených splátkách refinancovat v době fixace za cenu těch max. 1% účelně vynaložených nákladů max. 50 000 Kč. To nezní špatně, ale v té době, dost možná za dva roky, mohou jít úroky zase nahoru, po covidu ekonomika nastartovaná a vyjednávací pozice pro refinancování s co nejnižší úrokovou sazbou značně stížena. Myslíte si, že je rozumný nápad zkusit bance nabídnout změnu úvěrové smlouvy dokud jsem ji ještě nezačal čerpat s tím, že by upravila úrokovou sazbu na více tržní hodnotu odpovídající současnosti (očekávám že bych se měl bez problémů dostat pod 2%) za to, že bych souhlasil např. s kratší dobou fixace úroku (třeba 5 let místo 10), nebo po schválení a podepsání smlouvy již není dobré o tomto jednat s bankou kvůli riziku že by na mě pohlížela jako na problémového klienta? Jedná se o RB, jde mi o Váš pohled, jestli máte pocit, že je takový požadavek od klienta z pohledu banky spíše drzost nebo jestli se o podobných věcech banky jsou ochotné bavit, i když po podpisu má teď má banka lepší karty v ruce. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o úrokové sazbě je třeba vyjednávat před podpisem úvěrové smlouvy. Po podpisu smlouvy se postupuje výhradně dle smluvních podmínek (např. pokuta 150 000 Kč za nenačerpání hypotéky). Šance na vyjednání nižší sazby před načerpáním úvěru je tak velmi malá. 

Je třeba to brát sportovně. Někdy se něco podaří a jindy zas nikoliv. Spekuloval jste na růst sazeb a došlo k poklesu. To se nepodařilo. Na druhou stranu v mezičase výrazně vzrostla hodnota kupované nemovitosti, to se podařilo. 

Nejlepší by bylo přesně spočítat, kolik byste ušetřil na refinancování hypotéky a poměřit tuto úsporu se smluvní pokutou. Třeba zjistíte, že se vyplatí smluvní pokutu zaplatit, neboť při sazbě 1,48-1,79% a fixaci na 10 let ušetříte na úrocích více. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení. 

P

#11391, Nestíhám splácet nebankovní půjčky na rodičovské, Půjčka, 2.10.2020

Dobrý den, před pár měsíci jsem si začala půjčovat. Chvíli to šlo ale pak jsem začala splácet dluh dluhem. Dostala jsem se do kolotoče nazvaným dluhová spirála. Když už to začalo být neúnosné, požádala jsem o pomoc rodinu. Přibližně z deseti nebankovních půjček mám již pět splacených. Ty další nejsou tak urgentní a jedná se spíše o menší částky. Problém nastal, kdy jsem si po dlouhé době přečetla smluvní podmínky a smlouvu o půjčce o společnosti Ferratum. Zjistila jsem že jsem si vlastně vzala revolvingový úvěr, tedy respektive o tom jsem věděla, ale v mém uživatelském profilu na webovém portálu společnosti je uvedeno: měsíční splátka 1 600 Kč, úroková sazba a celková dlužná částka přes 14 000 Kč a jistina ve výši 12 000 Kč. Pod názvem jistina je k dispozici ke stažení i úvěrová smlouva, v níž jsem se dočetla, že můj revolvingový úvěr je na 80 000 Kč (jistina). Celková suma pak činí cca 128 000 Kč. Schváleno mám od firmy pouze 12 000 Kč, což ve smlouvě není vůbec uvedeno. Po doplacení této jistiny mohu zažádat o přerušení čerpání, ale nesmím ji přerušit na déle jak 6 měsíců. Kdyby ano, v tom případě věřitel může se mnou ukončit smlouvu a domáhat se k okamžitému splacení celé jistiny a úroků a účelně vynaložených nákladů. Vůbec nevím, zda tedy platí jistina 80 000 Kč nebo 12 000 Kč. A přijde mi nefér, že pokud již nebudu chtít dál čerpat dalších 12 000 Kč, že musím uhradit takovouto částku, když jsem ji vlastně ani nečerpala. Hlavně nechápu ani výši schváleného úvěru (12 000 Kč), když jsem na RD a mám příjem 13 616 Kč. Je vůbec legální pro poskytovatele poskytnout půjčku v takovéto výši, když už jen selský rozum napovídá, že nejsem schopna toto uhradit?

Dobrý den,

každý poskytovatel úvěrů (bankovní i nebankovní) se před poskytnutím půjčky musí přesvědčit, že dlužník bude schopen úvěr splácet (ověřuje se výše příjmů, souběh dalších půjček, úvěrová historie, atd.). Pokud by tak věřitel neučinil, mohl by dlužník soudní cestou žádat zneplatnění úvěrové smlouvy (smlouva by se zneplatnila od počátku, věřitel by musel vrátit všechny úroky a poplatky a dlužník by jistinu splácel bezúročně dle svých možností). 

Máte-li pocit, že kterýkoliv z deseti nebankovních poskytovatelů úvěrů nedostatečně prověřilo vaši bonitu, braňte se právní cestou. 

M

#11081, Půjčka pro cizince a vyšší úrok, Půjčka, 31.8.2020

Dobry den, zazadal jsem poprve o pujcku v Equa Bank a nabidli mi pro castku 100 000 Kc urokovou sazbu 14,90% a RPSN 15,96%. Pujcku zadam poprve. Bydlim v CR 8 let a jsem cizinec pracujici na dobu neurcitou. Cista mzda 30 000 Kc mesicne. Jsou to dobre podminky pro takovou pujcku? Mam pocit, ze ty sazby jsou docela vysoke a z pujcenych 100 000 Kc budu muset za 3 roky splatit 125 000 Kc pri mesicni splatce 2 500 Kc.

Dobrý den,

úroková sazba 15% pro půjčku 100 000 Kč je vysoká, zkuste se prosím poptat u konkurence (v případě bonitního klienta je možné dosáhnout na výrazně nižší úrok 5-7%). 

Z

#11074, Předschválený limit půjčky, Půjčka, 30.8.2020

Dobrý den, mám více úvěrů ve dvou bankách (Equa a Air Bank). Zvažuji refinancování (klidně si založím účet nový a stávající zruším) na částku cca 700 000 Kč. V budoucnu uvažuji také o hypotéce. Jsem si vědom, že trh se neustále vyvíjí, ale zajímá mě názor odborníků. Tímto bych uvítal radu, kde za tímto účelem je vhodné toho využít. Nejlépe, kde i nabízí předschválený limit, což je vždy přínosné pro informativní charakter. Předem děkuji za radu.

Dobrý den,

předschválený limit je vždy nezávazný a má pouze informativní charakter (počítá ho automaticky systém banky na základě výše pravidelných příjmů a po podané žádosti o půjčku dochází ke standardnímu skóringu klienta).Obecně Equa bank i Air Bank nabízí jedny z nejlepších podmínek na trhu, tedy půjčky bych moc jinde nehledal (o konsolidaci půjček Air Bank požádejte přímo v Equa bank, určitě bude možná dohoda na sloučení všech úvěrů i z Equa při objemu cca 700 000 Kč). 

Ohledně hypotéky doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení či zařídí hypotéku na klíč. Zatímco u půjček je úroková sazba téměř vždy pevně daná, u hypoték je prostor pro smlouvání (nejen o sazbě, ale i o dalších podmínkách). Sám na pobočce banky si nikdy nevyjednáte tak dobré podmínky, jaké Vám je schopen nabídnout dobrý hypoteční poradce. 

DM

#10887, Refinancování hypotéky, Hypoteční poradna, 4.8.2020

Dobrý den, koncem října mi končí 5letá fixaci na hypo u ČS, hledám výhodné refinancování. U ČS bylo nabídnuta úroková sazba 2,59% ročně na dalších 5 let. Pokud bude u nich pojištění, tak 2,39%. Zatím tápu a nevím kam co a jak. V současné době nemám práci a zástavu mám na rodinný dům, zbývá doplatit 1,4 mil. Kč. Takže asi tak. Děkuji za nějakou dobrou radu kam se obrátit. 

Dobrý den,

tyto sazby jsou extrémně nevýhodné, běžně lze dnes bez pojištění dosáhnout na méně než 2% u LTV do 80%. Přechodu ke konkurenci ovšem může bránit vaše současná nezaměstnanost. Zatímco stávající banka Vás znovu lustrovat nebude, při refinancování u konkurence byste musela dokládat průměrný příjem za posledních 12 měsíců, pracovní smlouvu na dobu neurčitou a potvrzení, že nejste ve zkušební ani výpovědní lhůtě. 

Články o Úroková sazba

Hypotéka pro firmy: na co ji můžete využít a jak ji získat

Hypotéka pro firmy: na co ji můžete využít a jak ji získat

17.11.2020, Hypotéka

…klad za správu běžného účtu, kterýsi často musíte k hypotečnímu úvěru zřídit. Hypotéka pro firmu vs. běžná hypotéka proobčanaHypotéka pro firmu úroková sazba: stanovuje se individuálně, bývávyšší než u běžné hypotéky maximální výše půjčky: prakticky neomezená LTV: většinou do 80 % LTC (…

Jak na převod hypotéky na jinou osobu či nemovitost

Jak na převod hypotéky na jinou osobu či nemovitost

13.11.2020, Hypotéka

…ý dlužník totiž přebírá vaši půjčku i se všemi jejímipodmínkami. Patří mezi ně například: doba splatnosti a výše splátek, doba fixace hypotéky, úroková sazba a RPSN (roční procentuální sazba nákladů). Právě parametry hypotéky jsou často zásadnípřekážkou, která převodu brání. Zvlášť, kdy…

Hypotéky hlásí další zlevnění. A navíc se blíží k rekordu

Hypotéky hlásí další zlevnění. A navíc se blíží k rekordu

2.11.2020, Hypotéka

…věrů snížily: ČSOB, Hypoteční banka, Raiffeisenbank a Air Bank. Rekord v objemu hypoték je v ohroženíTaké v říjnu by tedy měla klesnout průměrnáúroková sazba hypoték. A to může ještě zvýšit zájem o tyto půjčky. Hypoteční trh se tak může výrazně přiblížit krekordu v objemu sjednaných hyp…

Air Bank láká na kontokorent bez úroků. Mall na prémiovou kartu

Air Bank láká na kontokorent bez úroků. Mall na prémiovou kartu

21.10.2020, Běžný účet

…tky, kdy je jen navás, jestli budete vše splácet třeba po stokorunách nebo zaplatíte vše naráz. Naopak mezi nevýhody kontokorentu patří: vysoká úroková sazba, kterou můžebanka měnit, banka může požadovat okamžitésplacení vašeho dluhu, při změně vaší finanční situacevám banka může snížit…

Na co si dát pozor u hypotéky: 4 hlavní rizika a jak se jim vyhnout

Na co si dát pozor u hypotéky: 4 hlavní rizika a jak se jim vyhnout

12.10.2020, Hypotéka

…nší než zbývající část hypotéky. [comparison c=23 d=2020-10-12  id=1119a707a1161a1058a1231a1014a184a705] I když bez pojištění schopnosti splácetúroková sazba většinou roste, je lepší ho oželet. Výhodnější je proto sáhnout po životnímpojištění. Ochrání vás před více hrozbami než pojištěn…Banky v ČR