Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Úroková sazba

Úroková sazba


Definice Úroková sazba

Úrokovou sazbu vyjadřujeme v procentech a jedná se o částku, která zvyšuje objem půjčených peněz, které zaplatí dlužník věřiteli (tomu od kterého si půjčil peníze). 
U finančních institucí (banky, stavební spořitelny, družstevní záložny atd.) se z pravidla jedná o fixní úrokovou sazbu, ale může se i jednat o pohyblivou (Float) sazbu stanovenou odchylkou od referenční úrokové sazby (např. PRIBOR).
Nejdůležitějším ukazatelem u všech úvěrů pro spotřebitele je RPSN (roční procentuální sazba nákladů) tzn. částka všech nákladů a poplatků, které zaplatí dlužník poskytovateli úvěru nad rámec splátky navíc. Dotazy v poradně k Úroková sazba

M

#11081, Půjčka pro cizince a vyšší úrok, Půjčka, 31.8.2020

Dobry den, zazadal jsem poprve o pujcku v Equa Bank a nabidli mi pro castku 100 000 Kc urokovou sazbu 14,90% a RPSN 15,96%. Pujcku zadam poprve. Bydlim v CR 8 let a jsem cizinec pracujici na dobu neurcitou. Cista mzda 30 000 Kc mesicne. Jsou to dobre podminky pro takovou pujcku? Mam pocit, ze ty sazby jsou docela vysoke a z pujcenych 100 000 Kc budu muset za 3 roky splatit 125 000 Kc pri mesicni splatce 2 500 Kc.

Dobrý den,

úroková sazba 15% pro půjčku 100 000 Kč je vysoká, zkuste se prosím poptat u konkurence (v případě bonitního klienta je možné dosáhnout na výrazně nižší úrok 5-7%). 

Z

#11074, Předschválený limit půjčky, Půjčka, 30.8.2020

Dobrý den, mám více úvěrů ve dvou bankách (Equa a Air Bank). Zvažuji refinancování (klidně si založím účet nový a stávající zruším) na částku cca 700 000 Kč. V budoucnu uvažuji také o hypotéce. Jsem si vědom, že trh se neustále vyvíjí, ale zajímá mě názor odborníků. Tímto bych uvítal radu, kde za tímto účelem je vhodné toho využít. Nejlépe, kde i nabízí předschválený limit, což je vždy přínosné pro informativní charakter. Předem děkuji za radu.

Dobrý den,

předschválený limit je vždy nezávazný a má pouze informativní charakter (počítá ho automaticky systém banky na základě výše pravidelných příjmů a po podané žádosti o půjčku dochází ke standardnímu skóringu klienta).Obecně Equa bank i Air Bank nabízí jedny z nejlepších podmínek na trhu, tedy půjčky bych moc jinde nehledal (o konsolidaci půjček Air Bank požádejte přímo v Equa bank, určitě bude možná dohoda na sloučení všech úvěrů i z Equa při objemu cca 700 000 Kč). 

Ohledně hypotéky doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení či zařídí hypotéku na klíč. Zatímco u půjček je úroková sazba téměř vždy pevně daná, u hypoték je prostor pro smlouvání (nejen o sazbě, ale i o dalších podmínkách). Sám na pobočce banky si nikdy nevyjednáte tak dobré podmínky, jaké Vám je schopen nabídnout dobrý hypoteční poradce. 

DM

#10887, Refinancování hypotéky, Hypoteční poradna, 4.8.2020

Dobrý den, koncem října mi končí 5letá fixaci na hypo u ČS, hledám výhodné refinancování. U ČS bylo nabídnuta úroková sazba 2,59% ročně na dalších 5 let. Pokud bude u nich pojištění, tak 2,39%. Zatím tápu a nevím kam co a jak. V současné době nemám práci a zástavu mám na rodinný dům, zbývá doplatit 1,4 mil. Kč. Takže asi tak. Děkuji za nějakou dobrou radu kam se obrátit. 

Dobrý den,

tyto sazby jsou extrémně nevýhodné, běžně lze dnes bez pojištění dosáhnout na méně než 2% u LTV do 80%. Přechodu ke konkurenci ovšem může bránit vaše současná nezaměstnanost. Zatímco stávající banka Vás znovu lustrovat nebude, při refinancování u konkurence byste musela dokládat průměrný příjem za posledních 12 měsíců, pracovní smlouvu na dobu neurčitou a potvrzení, že nejste ve zkušební ani výpovědní lhůtě. 

IM

#10720, Může mi banka snížit úroky?, Spoření, 18.7.2020

Dobrý den, může mi banka vypovědět za dva měsíce můj stávající termínovaný vklad a zároveň snížit sjednanou hodnotu úroků z důvodu snížení úrokové sazby ČNB?

Dobrý den,

záleží na smluvních podmínkách banky, nicméně obecně se úroková sazba sjednává na celou dobu trvání vkladu (během tohoto období Vy nemůžete peníze vybrat a banka nemůže úrok změnit). Pokud Vám termínovaný vklad skončil, resp. máte např. nastaven revolving (automatické prodlužování termínu), pak v takovémto případě je možné k datu revolvingu úrokovou sazbu změnit.

V

#10706, Odstoupení od smlouvy, Hypoteční poradna, 16.7.2020

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně zrušení hypotéky. Smlouvu jsme podepsali 29.5. Během 14 dní spadla úroková sazba u jiné banky o půl procenta, tudíž jsme si mysleli, že smlouvu bez udání důvodu zrušíme. Zrušení jsme poslali mailem 12.6. s oběma podpisy. Banka po nás přesto chce 3% z nevyčerpané částky. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dle smluvních podmínek většiny bank se výpověď úvěrové smlouvy podává druhé stráně výhradně písemnou cestou (sepsání výpovědi na pobočce nebo doporučený dopis). Pravděpodobně tak nestačilo poslat email. I z těchto důvodů (propad úrokové sazby, atd.) doporučuji hypotéku vždy řešit za asistence hypotečního poradce, který by Vám s těmito záležitostmi odborně poradil.

Články o Úroková sazba

O jaké hypotéky je největší zájem? Vedou ty s dlouhou fixací

O jaké hypotéky je největší zájem? Vedou ty s dlouhou fixací

21.9.2020, Hypotéka

… konce roku 2018. Zdroj: Česká národní banka Dlouhým fixacím nahrává aktuální vývojHypotékám s dlouhodobou fixací nahrává isoučasný vývoj trhu. Úroková sazba hypoték klesá téměř nepřetržitě už odzačátku minulého roku a zároveň v poslední době začíná zlevňování přibrzďovat. Dá se přitom …

Nebezpečné hypotéky. Vysoký zájem může přinést problémy

Nebezpečné hypotéky. Vysoký zájem může přinést problémy

7.9.2020, Hypotéka

…a zrušení podmínekPrávě velké zlevnění hypoték je jedním zhlavních důvodů, proč zájem o půjčky na bydlení tolik roste. Zatímco ještě vbřeznu se úroková sazba blížila ke 2,5 %, v červenci už byla přesně o 0,3 procentníhobodu nižší – 2,15 %. Tomuto propadu výrazně pomohla zejménakoronavir…

Klesá počet lidí, kteří mají problémy se splácením dluhů. Situace se ale brzy změní

Klesá počet lidí, kteří mají problémy se splácením dluhů. Situace se ale brzy změní

26.8.2020, Půjčka

…na to i v případě, že úvěr teprveplánujete. Půjčku proto vybírejte opatrně. A zaměřte se u ní zejména na RPSN.Do této hodnoty je započítaná jak úroková sazba, tak veškeré poplatky spojené spůjčkou. Přesně tak říká, o kolik úvěr přeplatíte. Nezapomeňte si zkontrolovat také maximální dobu…

Stále víc hypoték nabízí úrok pod 2 %. Průměr už spadl na 2,15 %

Stále víc hypoték nabízí úrok pod 2 %. Průměr už spadl na 2,15 %

24.8.2020, Hypotéka

Další propad úrokových sazeb ohlásili v červenciposkytovatelé hypoték. A to dost výrazný. Nejen, že průměrná úroková sazbanových hypotečních úvěrů spadla na 2,15 %, ale v některých bankách nyní získátepůjčku na bydlení i s úrokem méně než 1,7 %. V současnosti je tak průměrná úroková saz…

4 důvody, proč se spořicí účet stále vyplatí

4 důvody, proč se spořicí účet stále vyplatí

12.8.2020, Spoření

…foliu každého z nás své místo (nebo by ho alespoň mít měl). Otázkou je, jakvybrat ten pravý. Musíte se totiž zaměřit hned na několik parametrů: Úroková sazba – asi vásnepřekvapí, že vyšší sazba znamená výhodnější spořicí účet. Důležité ale takéje, jak banka s úroky pracuje. Poskytovatel…Banky v ČR