Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Úroková sazba

Úroková sazba


Definice Úroková sazba

Úrokovou sazbu vyjadřujeme v procentech a jedná se o částku, která zvyšuje objem půjčených peněz, které zaplatí dlužník věřiteli (tomu od kterého si půjčil peníze). 
U finančních institucí (banky, stavební spořitelny, družstevní záložny atd.) se z pravidla jedná o fixní úrokovou sazbu, ale může se i jednat o pohyblivou (Float) sazbu stanovenou odchylkou od referenční úrokové sazby (např. PRIBOR).
Nejdůležitějším ukazatelem u všech úvěrů pro spotřebitele je RPSN (roční procentuální sazba nákladů) tzn. částka všech nákladů a poplatků, které zaplatí dlužník poskytovateli úvěru nad rámec splátky navíc. Dotazy v poradně k Úroková sazba

MK

#15491, Vyplatí se mimořádná splátka hypotéky?, Hypoteční poradna, 5.10.2021

Dobrý den, splácím hypotéku s možností každoroční bezplatné mimořádné splátky (RB). Je to v současné situaci na bankovní scéně (především očekávaný trvalý růst inflace) rozumné? Není výhodnější volné finanční prostředky spíše investovat a nechat hypotéku hypotékou? Děkuji

Dobrý den,

jste-li schopen úspory zhodnocovat více než kolik činí sjednaná úroková sazba u hypotéky, pak má samozřejmě smysl peníze zhodnocovat ve vlastní režii (např. investicemi) a benefitovat na úrokovém rozdílu. 

PP

#15394, Vyplatí se splatit předčasně hypotéku?, Hypoteční poradna, 22.9.2021

Dobrý den, porovnávám 3 možnosti a hledám, která z nich je nejlevnější (situace kdy je úvěr nejlevnější, tzn. zaplatím bance co nejméně peněz za jejích půjčení) 1) během 4 let splácet zdarma 25% z půjčené částky, nejsou poplatky 2) zůstat u hypotéky do konce smluvního období, dalších 25 let, úroková sazba 2,57% (po 30 letech zaplatím bance cca. 30% z půjčené částky) 3) Propočítala jsem účelně vynaložené náklady ke splacení úvěru k datu 8.10.2021. Jsou ve výši nula, tedy je možné splatit pouze jistinu a úroky od poslední splátky ke dni splacení (info od banky a nerozumím tomu - musím doplatit všechny úroky za zbývajících 25 let nebo je to vlastně nejlepší možnost ze tří)? Moc děkují

Dobrý den,

při předčasně spláceném hypotečním úvěru bance jednorázově doplácíte jen aktuálně dlužnou částku (nikoliv úroky za dalších 25 let, které byste platila v případě, pokud byste u banky zůstala dalších 25 let). Jestli se Vám vyplatí hypotéku předčasně splatit či nikoliv se těžko posuzuje, neboť neznám vaši finanční a rodinou situaci (jaké máte příjmy, výdaje, úspory, závazky, atd). Inflace je momentálně na úrovni 4,1% a očekává se růst koncem roku až přes hranici 5%. Máte-li půjčené peníze za 2,63%, tak na tom nejenže netratíte, ale naopak vyděláváte (čím déle budete dlužit za úrok pod hranicí inflace, tím lépe pro Vás).

TO

#14261, Jak funguje hypoteční kalkulačka?, Hypoteční poradna, 17.5.2021

Dobrý den, vrtá mi hlavou celková částka k zaplacení u běžného hypo úvěru. Příklad: Úvěr 3 000 000 Kč na 30 let, hypo kalkulačka ukazuje celkovou částku k zaplacení 3 690 000 Kč. Úvěr na 3 000 000 na 10 let - hypo kalkulačka ukazuje 3 227 000 Kč. Toto ještě chápu. Ale teď dotaz: Kdybych si vzal úvěr na 30 let. A využil možnost jednou ročně splatit až 25% úvěru. A dejme tomu splatil úvěr za 10 let. Tak zaplatím jakou celkovou částku? Stále 2 690 000 ?

Dobrý den,

hypoteční kalkulačky Vám ukazují pouze informativní hodnoty, kolik byste zaplatil bance, pokud byste úvěr splácel celých 30 let a po celou dobu platila stejná úroková sazba (což je nereálné - po konci fixace Vám bude nabídnuta jiná úroková sazba s vyšší či nižší sazbou dle aktuální ceny peněz na trhu). Dluh se Vám úročí na denní bázi (za každý den platíte 1/365 úrokové sazby). Pokud hypotéku splatíte dříve, zaplatíte bance na úrocích výrazně méně. 

DN

#14128, Půjčka pro firmu, Půjčka, 5.5.2021

Dobrý den, měl bych na Vás velkou prosbu. Píši bakalářskou práci na podnik, který je na tom finančně velice dobře a rok od roku stoupá jeho zisk. Jediné, co je špatně je, že platí úroky z prodlení, které nemá dané smluvně, tudíž aktuálně 8,25 % denně. Můj návrh na zlepšení je krátkodobý úvěr na 1 rok, kde jsem určil úrok 3,5 % p.a. Druhým řešením, který chci nabídnout je kontokorent, avšak nemůžu se dopátrat sazeb, které jsou reálné a obhajitelné. Chtěl bych se zeptat, jaká úroková sazba je reálná v případě kontokorentu a velkého podniku? A případně dá se počítat čistě s touhle úrokovou sazbou za daný den, kdy podnik peníze dluží nebo je u kontokorentu ještě něco navíc? Neberu v potaz úroky, kdy by se podnik nedostal za celý rok do plusu na bankovním účtě. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

úrokové sazby pro firemní úvěry (zajištěné, nezajištěné, kontokorentní) jsou velmi individuální s ohledem na finanční analýzu podniku. Úrokové sazby se uvádí vždy ve formátu p.a. a úrok se počítá za každý den, po který podnik dluží peníze. 

Příklad: Úroková sazba 7% p.a., podnik si půjčil 1 mil. Kč  => za každý den zaplatí na úrocích "1 mil. Kč x 7% / 365 dnů" = 192 Kč. 

Sazba 3,5% je velmi nízká, počítejte s ohledem na typ úvěru (zajištěný, nezajištěný, kontokorentní), velikost a finanční výkonnost podniku spíše dvojnásobek. 

JP

#14051, Refinancování hypotéky s prémií, Hypoteční poradna, 28.4.2021

Dobrý den, blíží se mi refinancování hypotéky. Při uzavírání smlouvy mi banka slíbila prémii vrácení části úroků ve formě připsání částky na účet, pokud splním dané podmínky (řádně zaplacené splátky, žádná mimořádná splátka, prodloužení fixace na dalších 5 let). Banka mi nabídla novou úrokovou sazbu, která je ovšem řádově vyšší, než aktuální tržní úroková sazba u jiných bank. Při nesouhlasu mi byla vypracována nová nabídka s lepším kurzem, ovšem je podmíněna tím, že bude zrušena Prémie a nedostanu ji vyplacenou. Zajímalo by mě, zda je toto jednání v pořádku? Všechny podmínky jsem splnil, ve smlouvě a v podmínkách služby není uvedeno, že je vyplacení prémie podmíněno vyšší úrokovou sazbou, přijetím první nabídky, ani že se může vztahovat jen na některé nabídky. Přijde mi to přinejmenším nemorální, ale trochu si myslím, že na to banka nemá nárok? Slíbená prémie pak nemá vůbec žádný smysl, protože hypotéka je i s prémií podstatně dražší. Děkuji.

Dobrý den,

jedná se o klasickou marketingovou akci, která se v konečném důsledku klientovi nevyplatí. Vždy je lepší volit banku, která Vám nabídne nejlepší možné podmínky hned a ne až v budoucnu a po splnění podmínek typu "ale musíte s námi zůstat dalších 5 let s nevýhodným úrokem". Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří Vám zajistí nízký úrok na první dobrou bez jakýchkoliv podmínek a triků. 

Články o Úroková sazba

Útok na 3% hranici začíná. Úroky hypoték vyskočily za jediný měsíc o desetinu

Útok na 3% hranici začíná. Úroky hypoték vyskočily za jediný měsíc o desetinu

11.10.2021, Hypotéka

…o. Hypotéky totižzdražují už od února. A stále rychleji. Rychlé zdražování hypoték potvrzují aktuální statistiky. Včervenci i v srpnu vyskočila úroková sazba vždy zhruba o 0,1 procentního bodu akoncem prázdnin tak průměrný úrok dosáhl hodnoty 2,32 %. Ještě o půl roku dřív byl o zhruba 0…

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

8.9.2021, Spoření

…, ke kterése nedostanete, nedává smysl. Ideálním řešením jsou proto spořicí účty.Klientům totiž nabízejí jednoduchost, rychlost a flexibilitu. Úroková sazba se na nich v současné doběpohybuje pouze kolem 0,5 %. Před pandemií přitom banky nabízely úroky okolo 2%. Přesto je uložení peněz…

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

30.8.2021, Hypotéka

Je to tu. Předpovídané zdražování hypoték sezačíná velmi výrazně projevovat. Průměrná úroková sazba v červenci podleaktuálních dat vzrostla o desetinu procentního bodu. To je nejrychlejší růst zaposlední 3 roky. Zdražování má navíc podle expertů pokračovat aúroky se mají do konce roku p…

AirBank půjčky - která půjčka je ta pravá?

AirBank půjčky - která půjčka je ta pravá?

11.8.2021, Půjčka

… splácet. Zdarma si u AirBank úvěru můžete snížit měsíční splátku, či ji třeba inavýšit. Pro všechny, kdo splácejí včas, je připravena bonusová úroková sazba.I zde platí, že čím vyšší částku si půjčujete, na tím nižší úrokovou sazbu se můžetetěšit. Online vyřízení je možné i pro neklie…

Úroky hypoték se vrací nad 2 %. Zájem přesto neklesá

Úroky hypoték se vrací nad 2 %. Zájem přesto neklesá

22.7.2021, Hypotéka

Přesně půl roku. Tak dlouho vydržela průměrnáúroková sazba nových hypoték pod hranicí 2 %. V květnu se nad ni opět vrátila,když vyskočila na 2,06 %. Přesto byl tento měsíc pro banky druhý nejúspěšnějšív historii. Průměrný úrok hypotečních úvěrů se nad 2 %vrátil poprvé od loňského října,…Banky v ČR