Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Úroková sazba

Úroková sazba


Definice Úroková sazba

Úrokovou sazbu vyjadřujeme v procentech a jedná se o částku, která zvyšuje objem půjčených peněz, které zaplatí dlužník věřiteli (tomu od kterého si půjčil peníze). 
U finančních institucí (banky, stavební spořitelny, družstevní záložny atd.) se z pravidla jedná o fixní úrokovou sazbu, ale může se i jednat o pohyblivou (Float) sazbu stanovenou odchylkou od referenční úrokové sazby (např. PRIBOR).
Nejdůležitějším ukazatelem u všech úvěrů pro spotřebitele je RPSN (roční procentuální sazba nákladů) tzn. částka všech nákladů a poplatků, které zaplatí dlužník poskytovateli úvěru nad rámec splátky navíc. 



Dotazy v poradně k Úroková sazba

D

#9011, Dodatek k úvěrové smlouvě, Hypoteční poradna, 19.2.2020

Dobrý den, mám hypoteční úvěr u KB uzavřený 24.11.2016. Chci hypotéku refinancovat a konsolidovat. Ve smlouvě je odstavec o předčasném splacení kde je vzorec pro výpočet. Pokuta vychází cca 80 tis. V roce 2019 jsem tuto smlouvu restrukturalizoval (zdravotní důvody) a byl vydán dodatek této smlouvy. Nově je zde odstavec o předčasném splacení, že se řídí kalkulačkou uvedenou na stránkách banky a de facto obsahuje znění stejné jako u nové hypotéky. Podle kalkulačky je pokuta 14 200 Kč. V bance mi ale tvrdí, že dodatek předčasné splacení neupravuje pokud se změnila jen výše splátky ale zůstala zachovaná úroková sazba původní smlouvy. Poraďte prosím. Děkuji.

Dobrý den,

dle zákona se nové podmínky pro předčasné splácení (nižší poplatky) aplikují na nově uzavřené nebo refixované úvěry po 12/2016. Pokud dodatek k vaší úvěrové smlouvě nebyl refixací (či jste si úpravu podmínek mimořádných splátek s bankou nedohodl jinak), pak se na vaši hypotéku aplikují stále staré podmínky.

P

#8777, Je úroková sazba přiměřená?, Banka, 31.1.2020

Dobrý den, mám dva dotazy. 1) z kreditni karty 10tisic mi od roku 2013 udělali exekuci na 250tisic. uroky 24-29%. Jsou takové úroky i po 1.12.2016 legální? ..obelhali mě a 8 let jsem věřil, že splácím a přitom jsem splácel něco jiného. 1 banka dala kartu, kontokorent, úvěr 3 společnostem, ale řekli mi, že to dali jen jedné, u které jsem si zařídil spl. kalendář. 2) Mám slušný plat, velmi slušnou pozici, ale exekuce na plat, takže v reálu velmi neslušný plat. Chci vyhlásit insolvenci, ale mám záznam v RT k vůli konopí. Žádná hospodářská tr. činnost, žádné závazky vůči státu. Nemohu si dovolit zveřejnit můj TR, jinak přijdu o práci a insolvence je k ničemu. Je stále povinnost předkládat/zveřejňovat TR? Dá se na něčem takovém domluvit se soudcem? Jsem docela zoufalý. Předem mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

úroky na kreditních kartách běžně dosahují 20-25%. Není to v žádném případě nelegální, výše úroku je věcí dohody mezi poskytovatelem půjčky a dlužníkem. Pokud s úrokovou sazbou nesouhlasíte, smlouvu nepodepisujte a úvěr nečerpejte.

Úrokové sazby bank odpovídají rizikovosti produktů - hypotéky (zajištěny zástavním právem k nemovitosti, se splatností 30 let a na investice do vlastního bydlení) se nabízejí s úrokem 2,5-3,5%, spotřebitelské úvěry (bez zástavy, na spotřebu) s úrokem 5-10%, kontokorent (bez zástavy, na překlenutí problémů s možností čerpání kdykoliv) s úrokem 15-20%, kreditní karty (otevřený úvěrový účet s bezúročným obdobím - nejrizikovější) 20-25%. I proto se kreditní karta dá charakterizovat jako dobrý sluha, ale zlý pán

Se slušným platem splatíte bez problémů dluh 250 000 Kč i bez insolvence (v insolvenci byste pobíral ještě méně než v exekuci a navíc byste musel platit měsíčně navíc min. 1 100 Kč insolvenčnímu správci + poplatky za podání návrhu a náklady na přezkum pohledávek). Na zamlčení záznamů z rejstříku trestů se určitě domluvit nedá.

J

#7847, Běžná výše úroků za hypotéku, Hypoteční poradna, 26.10.2019

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je možné, že si banka dá 100% úroky za hypotéku. Děkuji

Dobrý den,

průměrná úroková sazba u hypoték dosáhla v září 2,47%. Méně bonitní klienti mají sazby vyšší, více bonitní klienti nižší, americké neúčelové hypotéky jsou oproti účelovým úvěrům dražší, ale úrok ve výši 100% je zcela mimo. Žádná banka momentálně neúčtuje ani v nejhorším možném případě více než 5% - kompletní přehled najdete v našem srovnávači hypoték.

TV

#7836, Prodej bytu a koupě domu, Hypoteční poradna, 25.10.2019

Dobrý den, uvažujeme o koupi staršího domu, jehož nabídka se zrovna vyskytla. Jako součást financování by sloužil i náš stávající byt v osobním vlastnictví. Potřeboval bych konzultaci, zda je možné provést financování ve stylu: 1) Koupíme dům 2) Rekonstruujeme jej 3) Stěhujeme se 4) Prodáváme byt 5) Peníze z prodeje bytu použijeme k umoření části úvěru Zda je to takto průchozí a zda se lze nějak vyhnout enormním splátkám úvěru před dosažením bodu 5.

Dobrý den,

obecně toto možné je. Detaily celého řešení (řádný úvěr, překlenovací úvěr, podmínky, úroková sazba) budou záviset na mnoha parametrech (hodnota bytu, hodnota domu, podíl vlastních zdrojů na koupi domu, cena rekonstrukce, atd.). Kontaktujte prosím naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky, kteří s Vámi vše po proberou a navrhnou nejlepší možné řešení. 

TK

#7564, Poplatky za mimořádnou splátku, Hypoteční poradna, 25.9.2019

Dobrý den, hypotéka byla sjednána 11/2016, následně byla dodatkována 8/2018. Dodatkem byla změněna úroková sazba. Dle jakého zákona je banka povinna postupovat při žádosti o splacení hypotéky v celém rozsahu? Dle starého, který byl změněn 12/2016 nebo již dle nového a smí si tak účtovat pouze účelně vynaložené náklady? Děkuji

Dobrý den,

od momentu refixace úrokové sazby se na hypotéku vztahují nová pravidla platná od 12/2016 s výrazně nižšími poplatky za mimořádné splátky mimo výročí fixace úrokové sazby.

Články o Úroková sazba

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

4.4.2020, Osobní a rodinné finance

…rokovou sazbou sjednanou ve smlouvě. Klienti, kteří spláceli bez prodlení se nedostanou do bankovních registrů, ani jim nebude zvýšena bonusová úroková sazba. Air bank dočasně změnila známou televizní reklamu, když staromódního a dynamického bankéře na chvíli nahradila kampaň „Chráním t…

Opatření České národní banky loni srazila objem hypoték o 36 miliard korun

Opatření České národní banky loni srazila objem hypoték o 36 miliard korun

25.3.2020, Hypotéka

…kátepřehled těch nejvýhodnějších hypoték. A nemusíte se bát, že půjčku zbytečněpřeplatíte. Banky začínají zdražovatOtázkou zůstává, jak se bude úroková sazbavyvíjet letos. Ještě koncem loňského roku byl totiž průměrný úrok u novýchhypoték 2,34%. Jenže už v prosinci začaly některé banky …

Průměrný úrok hypoték začíná růst. A podle některých analytiků v tom bude pokračovat

Průměrný úrok hypoték začíná růst. A podle některých analytiků v tom bude pokračovat

16.3.2020, Hypotéka

…užčtvrtý měsíc drží na podobné úrovni. Na hodnotě 2,36% byl totiž už loni vříjnu. Od té doby klesl vždy jen o setinu procentního bodu za měsíc. Úroková sazba hypoték? Někde i 3%Zvýšení průměrných úrokových sazeb je reakcína zdražování, ke kterému se od začátku prosince odhodlala téměř d…

Jak na srovnání termínovaných vkladů? Porovnávejte stejné typy účtu

Jak na srovnání termínovaných vkladů? Porovnávejte stejné typy účtu

13.3.2020, Spoření

…vená doba,banka peníze automaticky převede na nový termínovaný vklad. Jeho doba trvání jezpravidla stejná jako u původního. Změnit se však může úroková sazba. Odvíjí setotiž od aktuálních podmínek daného poskytovatele. Revolvingové termínovanévklady jsou ale většinou krátkodobé, a proto…

Jak vybrat hypotéku: 6 věcí, na které se musíte zaměřit, abyste získali tu nejvýhodnější

Jak vybrat hypotéku: 6 věcí, na které se musíte zaměřit, abyste získali tu nejvýhodnější

2.3.2020, Hypotéka

…sti mnohem menší. Přesto je pravděpodobné, že když je někdevýrazně nižší úrok než jinde, bude daná nabídka nakonec opravdu výhodnější.Proto vám úroková sazba pomůže se základním výběrem těch nejvýhodnějšíchhypoték. 3. Dejte pozor na pojištěníVětšina poskytovatelů má nejnižší úrokpodmíně…



Rychlé odkazy

Banky v ČR