Banky.cz Magazín Banky.cz Hypotéka Český finanční sektor je podle centrální banky stabilní

Český finanční sektor je podle centrální banky stabilní

Filip Vrána
Redaktor Banky.cz
7.6.2025
1 min. čtení
Hypotéka
Český finanční sektor je podle centrální banky stabilní

Finanční sektor v České republice je stabilní a odolný vůči případným nepříznivým vlivům. Vyplývá to ze závěrů jednání bankovní rady České národní banky (ČNB) o finanční stabilitě. Bankovní rada posuzovala kromě domácích rizik souvisejících s poskytováním hypotečních úvěrů a vývojem finančního cyklu také rizika plynoucí z vývoje ve světové ekonomice. Ponechala beze změny pravidla pro poskytování hypoték, které by mohly proto zlevňovat.

Růst hypotečního trhu a limity úvěrových ukazatelů

Česká ekonomika se nachází v růstové fázi finančního cyklu. „Transakční aktivita na hypotečním trhu se vrací ke svým dlouhodobým průměrům a růst cen obytných nemovitostí podstatně zrychlil. Nadále proto považujeme za potřebné ponechat horní hranici ukazatele LTV na hodnotě 80 % (a pro žadatele do 36 let na 90 %),“ řekl po jednání bankovní rady k otázkám finanční stability člen bankovní rady ČNB Jakub Seidler.

Podle ČNB zrychlil růst cen bytů, a proto je namístě ponechat na současné úrovni nastavení LTV, což je poměr mezi výší hypotečního úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti. Zároveň ale banky i domácnosti zůstávají při sjednávání hypoték obezřetné, a proto bankovní rada nevidí důvod opětovně aktivovat dříve zrušené limity (DSTI a DTI).

Nejlepší hypotéka online

Kapitálové rezervy a odolnost bankovního sektoru

Bankovní rada také hodnotila odolnost bankovního sektoru v kontextu domácího i globálního ekonomického vývoje a rozhodla o ponechání sazby proticyklické kapitálové rezervy na úrovni 1,25 %. Ve svém rozhodnutí zohlednila rozsah cyklických rizik v bilanci sektoru s tím, že ČNB očekává jejich mírné zvyšování, které však současná výše rezervy dostatečně pokrývá.

„Případný nepříznivý vývoj ve světové ekonomice a nejistoty v mezinárodním obchodě mohou zvyšovat strukturální rizika české ekonomiky, a proto je i nadále vhodné posilovat odolnost bankovního sektoru také kapitálovou rezervou ke krytí systémových rizik, která je platná od 1. ledna 2025 ve výši 0,5 %,“uvedl Jakub Seidler.

Online hypoteční kalkulačka

Bankovní sektor je dobře kapitálově vybavený a jako celek obstál v zátěžovém testu založeném na nepříznivém scénáři EBA 2025. „Ziskovost, kapitálové rezervy a kvalita aktiv bank vytvářejí příznivou základnu pro vstřebání šoků,“ dodal Libor Holub.

Nejlepší hypotéka online

Zpráva o finanční stabilitě ČNB

ČNB ve Zprávě o finanční stabilitě pravidelně hodnotí zdraví domácího finančního sektoru a jeho odolnost vůči nepříznivým šokům. Zpráva slouží jako východisko pro nastavení nástrojů makroobezřetnostní politiky, zejména kapitálových rezerv bank a horní hranice úvěrových ukazatelů hypotečních úvěrů.