Banky.cz Články Běžný účet Cestujeme do zahraničí s platební kartou 5

Cestujeme do zahraničí s platební kartou 5

18.6.2015 Běžný účet

U větších prodejů, případně u pronájmů, půjčování automobilu, pobytu v hotelu a podobně může být od nás předem vyžadována platební karta jako záruka naší solventnosti. Někdy je dokonce požadována určitá částka na kartě jako záloha pro případné poškození věci, čerpání služeb atd. Někdy mohou dokonce požadovat podpis bianko platby imprintérem.

Díl pátý – další neobvyklé situace

Jak to funguje? Každá karetní operace probíhá vlastně v několika krocích. Nejprve se požadované peníze na našem účtu zablokují (provede se tzv. blokace), zůstávají na našem účtu, jsou ale pro nás nedotknutelné. O aktivních blokacích se dozvíme v internetovém bankovnictví buď ve výpisu blokací (to umožňují ale jen některé banky) anebo v rozdílné částce mezi aktuálním zůstatkem a disponibilním zůstatkem. Blokace může na našem účtu zůstat po nějakou dobu a pak může být buď zrušena (případně vyprší) anebo dojde k zaúčtování platby, tedy peníze skutečně z našeho účtu odejdou.

Půjčení automobilu

Dnes už se jen málokde dá půjčit automobil bez platební karty. Platební karta se zde stává jakýmsi garantem toho, že za případnou způsobenou škodu půjčovně zaplatíme. Platební karta zde slouží rovněž jako ověřením naší totožnosti. Přesto se liší to, jak je za půjčení automobilu platba provedena.

Při vypůjčení automobilu je buď hned na začátku stanoveno, kolik bude výpůjčka stát a je celá cena zaplacena předem. Nebo je celá částka zaplacena až na konci, dle skutečné ceny (dle počtu dní, najetých kilometrů, stavu nádrže při vracení a podobně). Velmi často (zvláště pokud si nepřiplatíme za plné pojištění vozidla proti krádeži a škodě) je na začátku požadována záloha. Záloha je realizována nejčastěji pomocí blokace peněz na našem účtu. Výše zálohy může být i poměrně vysoká, záleží na půjčovně, zemi a ceně vozidla, je třeba počítat s dostatečně vysokým limitem platební karty pro platbu u obchodníka. Výše zálohy může být i větší než celková cena výpůjčky vozu. I zálohu (blokaci) bychom měli potvrdit naším podpisem, případně PINem a uschovat si potvrzení. Pokud vrácení vozu proběhne v pořádku, měli by zaměstnanci půjčovny jasným způsobem naši blokaci buď zrušit anebo ji použít k zaplacení půjčovného. Může se také stát, že místo klasické blokace konkrétní částky na účtu od nás budou před výpůjčkou vyžadovat podpis platby imprintérem bez vyplněné částky (není to však příliš časté). Na toto bychom si měli dát pozor, a pokud na tuto variantu přistoupíme a podepíšeme tuto bianko platbu, určitě na závěr půjčení trvejme na očitém zneplatnění námi podepsaného dokumentu.

Samoobslužná platba za benzín

platba kartou

U nás se již také objevují samoobslužné čerpací stanice, v některých zemích jsou již dlouhou dobu samozřejmostí a může se nám stát, že ani jinou možnost než načerpat si palivo sami a zaplatit kartou v automatu mít nebudeme. Nejdříve je třeba vložit kartu, zadat PIN a potom již můžeme čerpat do našeho vozu. Někdy je ještě třeba zadat předpokládanou výši platby. Na tuto částku se provede blokace. Platba se po skončení čerpání a uložení hadice do stojanu provede v částce dle odebraného množství paliva. Jednoduché a prosté. Pokud naše karta nefunguje, máme ale velký problém, protože není v dosahu nikdo, kdo by mohl problém s námi řešit a nezbude nám asi nic jiného než se pokusit najít jinou čerpací stanici (což může být problém v řídce osídlených oblastech a v době, kdy nám benzín v nádrži již citelně chybí).

Platby telefonem a další netradiční platby

Jsou země, kde zaplatíme kartou snad opravdu vše. Pro nás zatím trošku exotickým příkladem mohou být samoobslužné pošty např. v USA, kde si sami psaní nebo balík zvážíme, vybereme destinaci a kartou zaplatíme za známku, která se nám vytiskne, a na dopis ji nalepíme před vhozením do schránky.

Další ukázkou jsou platby mýtného za projeté úseky dálnice, kdy pomocí telefonu zavoláme, zadáme číslo našeho automobilu a číslo naší karty.

Po telefonu je také například běžné dobít si kredit pro telefonování z telefonních automatů v cizině (opět stačí zadat telefonní číslo a číslo platební karty). Platby po telefonu je třeba mít povolené a je třeba si uvědomit, že se jedná o nezabezpečené a neautorizované platby.

Samoobslužné půjčovny kol často také vyžadují platební kartu jako garanci a metodu zaplacení půjčovného, kartou lze platit parkovné v celé řadě měst, platba kartou za nákup jízdenek všeho druhu je také stále běžnější a nemělo by nás překvapit, že některé automaty ani hotové peníze nepřijímají. S tím jsou totiž pro provozovatele spojeny problémy, které platební karta vylučuje – vykrádání boxů na mince a bankovky, pravidelný svoz peněz, vkládání velkého množství mincí na účty a podobně.Jít na srovnání účtů

ANKETA k článku Cestujeme do zahraničí s platební kartou 5

Moje platební karta je:

Počet odpovědí: 126

KOMENTÁŘE k článku Cestujeme do zahraničí s platební kartou 5

Přidejte nový komentář

kterou kartu ?, Komentoval(a): Libor V.

29.2.2016 17:53:42
Mohu tedy poprosit o doporuceni od ktere banky vzit kartu (karty) pro pouzit pri cestovani v EU + na Balkane ? Jde hlavne o bezhotovostni tankovani pohonnych hmot a o vyber hotovosti z bankomatu. (Osobne me zaujala nabidka Equa bank...)
Mnohokrat dekuji !

Re:, Komentoval(a): Petr Jermář

2.3.2016 09:21:55
Dobrý den,
Equa bank lze určitě doporučit, neboť jako jediná banka v tuzemsku nabízí vedení účtu zcela zdarma a bez podmínek (včetně všech výběrů z bankomatů cizích bank). V zahraničí se za výběr z bankomatu platí velmi solidních 9 Kč, karta je bez problémů všude akceptována a kurz má banka velmi slušný (oproti např. mBank, která dává zahraniční výběry zdarma, ale vezme si na to výrazně horším kurzu)

Zuno, Komentoval(a): Mila

15.3.2016 17:59:27
A co Zuno banka?

Re: ZUNO, Komentoval(a): Petr Jermář

16.3.2016 13:11:35
Dobrý den,
ano - ZUNO lze také doporučit v případě účtu PLUS (při splnění podmínek zdarma, jinak za 68 Kč/měsíc). Základní účet nabízí oproti Equa méně výhod. Obecně doporučuji směřovat dotazy do naší poradny (rychlejší odpověď): http://www.banky.cz/poradna

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Letošní bankovní novinky: bonus 3 000 Kč i společné bankomaty

16.1.2023 Běžný účet

Odměna 3 000 korun jen za to, že budete pravidelně platit kartou. Přesně tak vypadá nabídka pro nové klienty, kterou Raiffeisenbank odstartovala letošní rok. I když také ostatní poskytovatelé lákají na nejrůznější akce, tato nabídka patří v současné době k nejatraktivnějším na trhu.

2 000 Kč jako bonus za platbu. Banky motivují klienty k využívání karet

21.11.2022 Běžný účet

Nakoupit přes internet, zaplatit kartou a nechat si vrátit 2 000 korun. Přesně tak vypadá nabídka mBank, která chce tímto způsobem motivovat své klienty k používání eKarty. Stačí si zřídit běžný účet a virtuální kartu k němu přidat.

Minimální zůstatek už požaduje pouze Fio banka. A mění se i další podmínky

24.10.2022 Běžný účet

Buď 100 korun, nebo 10 euro. Takový je minimální zůstatek, který musíte mít stále na účtu. Tedy pokud využíváte Fio banku. Ostatní poskytovatelé totiž tuto podmínku postupně zrušili. Fio banka tak zůstává poslední, která vám nedovolí dostat se na nulu.

Sdílení bankomatů? Komerční banka navrhuje jeden pro všechny

Potřebujete vybrat nebo vložit peníze na účet? Pokud nechcete platit poplatek navíc, musíte často hledat bankomat své banky. V budoucnu by ale toto hledání mělo odpadnout. Alespoň pokud se naplní záměr Komerční banky, která vybízí konkurenty ke sdílení bankomatové sítě.

Platby na telefon nebo email bude brzy umět více bank

22.6.2022 Běžný účet

Většina klientů většiny bank musí při odesílání platby zadat číslo bankovního účtu zamýšleného příjemce účtu. S platbami zadanými jinak než na číslo účtu si u nás umí poradit zatím jen mBank a Banka Creditas. To se však má brzy změnit - český bankovní systém bude schopen posílat platby na kontakt, a to jak na telefonní číslo, tak třeba i na emailovou adresu. To vše bez nutnosti instalovat jakoukoliv aplikaci navíc.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena