U větších prodejů, případně u pronájmů, půjčování automobilu, pobytu v hotelu a podobně může být od nás předem vyžadována platební karta jako záruka naší solventnosti. Někdy je dokonce požadována určitá částka na kartě jako záloha pro případné poškození věci, čerpání služeb atd. Někdy mohou dokonce požadovat podpis bianko platby imprintérem.
Jak to funguje? Každá karetní operace probíhá vlastně v několika krocích. Nejprve se požadované peníze na našem účtu zablokují (provede se tzv. blokace), zůstávají na našem účtu, jsou ale pro nás nedotknutelné. O aktivních blokacích se dozvíme v internetovém bankovnictví buď ve výpisu blokací (to umožňují ale jen některé banky) anebo v rozdílné částce mezi aktuálním zůstatkem a disponibilním zůstatkem. Blokace může na našem účtu zůstat po nějakou dobu a pak může být buď zrušena (případně vyprší) anebo dojde k zaúčtování platby, tedy peníze skutečně z našeho účtu odejdou.
Dnes už se jen málokde dá půjčit automobil bez platební karty. Platební karta se zde stává jakýmsi garantem toho, že za případnou způsobenou škodu půjčovně zaplatíme. Platební karta zde slouží rovněž jako ověřením naší totožnosti. Přesto se liší to, jak je za půjčení automobilu platba provedena.
Při vypůjčení automobilu je buď hned na začátku stanoveno, kolik bude výpůjčka stát a je celá cena zaplacena předem. Nebo je celá částka zaplacena až na konci, dle skutečné ceny (dle počtu dní, najetých kilometrů, stavu nádrže při vracení a podobně). Velmi často (zvláště pokud si nepřiplatíme za plné pojištění vozidla proti krádeži a škodě) je na začátku požadována záloha. Záloha je realizována nejčastěji pomocí blokace peněz na našem účtu. Výše zálohy může být i poměrně vysoká, záleží na půjčovně, zemi a ceně vozidla, je třeba počítat s dostatečně vysokým limitem platební karty pro platbu u obchodníka. Výše zálohy může být i větší než celková cena výpůjčky vozu. I zálohu (blokaci) bychom měli potvrdit naším podpisem, případně PINem a uschovat si potvrzení. Pokud vrácení vozu proběhne v pořádku, měli by zaměstnanci půjčovny jasným způsobem naši blokaci buď zrušit anebo ji použít k zaplacení půjčovného. Může se také stát, že místo klasické blokace konkrétní částky na účtu od nás budou před výpůjčkou vyžadovat podpis platby imprintérem bez vyplněné částky (není to však příliš časté). Na toto bychom si měli dát pozor, a pokud na tuto variantu přistoupíme a podepíšeme tuto bianko platbu, určitě na závěr půjčení trvejme na očitém zneplatnění námi podepsaného dokumentu.
U nás se již také objevují samoobslužné čerpací stanice, v některých zemích jsou již dlouhou dobu samozřejmostí a může se nám stát, že ani jinou možnost než načerpat si palivo sami a zaplatit kartou v automatu mít nebudeme. Nejdříve je třeba vložit kartu, zadat PIN a potom již můžeme čerpat do našeho vozu. Někdy je ještě třeba zadat předpokládanou výši platby. Na tuto částku se provede blokace. Platba se po skončení čerpání a uložení hadice do stojanu provede v částce dle odebraného množství paliva. Jednoduché a prosté. Pokud naše karta nefunguje, máme ale velký problém, protože není v dosahu nikdo, kdo by mohl problém s námi řešit a nezbude nám asi nic jiného než se pokusit najít jinou čerpací stanici (což může být problém v řídce osídlených oblastech a v době, kdy nám benzín v nádrži již citelně chybí).
Jsou země, kde zaplatíme kartou snad opravdu vše. Pro nás zatím trošku exotickým příkladem mohou být samoobslužné pošty např. v USA, kde si sami psaní nebo balík zvážíme, vybereme destinaci a kartou zaplatíme za známku, která se nám vytiskne, a na dopis ji nalepíme před vhozením do schránky.
Další ukázkou jsou platby mýtného za projeté úseky dálnice, kdy pomocí telefonu zavoláme, zadáme číslo našeho automobilu a číslo naší karty.
Po telefonu je také například běžné dobít si kredit pro telefonování z telefonních automatů v cizině (opět stačí zadat telefonní číslo a číslo platební karty). Platby po telefonu je třeba mít povolené a je třeba si uvědomit, že se jedná o nezabezpečené a neautorizované platby.
Samoobslužné půjčovny kol často také vyžadují platební kartu jako garanci a metodu zaplacení půjčovného, kartou lze platit parkovné v celé řadě měst, platba kartou za nákup jízdenek všeho druhu je také stále běžnější a nemělo by nás překvapit, že některé automaty ani hotové peníze nepřijímají. S tím jsou totiž pro provozovatele spojeny problémy, které platební karta vylučuje – vykrádání boxů na mince a bankovky, pravidelný svoz peněz, vkládání velkého množství mincí na účty a podobně.
Výběr hotovosti z bankomatu zdarma nebo i za stovky korun. Účtované poplatky se u jednotlivých bank liší. Poradíme, které banky nabízejí nejlevnější výběry doma i v zahraničí, nebo co je to bankomat sdílený a jak funguje.
Bezplatné výběry z bankomatů vnímáme jako samozřejmost. Ve skutečnosti ale samozřejmostí být nemusí – zvlášť pokud vybíráte peníze kartou vedenou v cizí měně. Poplatky za výběr z bankomatu v Česku pak mohou vyskočit i na několik set korun.
O bankomatech slyšel snad už každý z nás. O vkladomatech nebo platbomatech možná ještě ne. Podívejme se, co jsou tyto typy bankovních automatů, jak fungují, kolik za jejich služby zaplatíte. A především: jak je správně používat nejen u nás, ale též v zahraničí.
Společným jmenovatelem dětských a studentských účtů je nulový poplatek za vedení produktu, ale často i nulové úročení zůstatku. Některé banky nabídnou bezplatné hotovostní operace: výběry z vlastních i cizích bankomatů a vklady na pobočce nebo do vkladomatu. Kolik si připlatíme za ostatní služby, jsou-li nějaké? Má smysl zakládat dětský nebo studentský účet? A v jakých situacích?
V eurech, v dolarech nebo třeba ve švýcarských francích. I v takových měnách můžete ukládat své peníze u českých bank. Stačí využít devizový účet. Podívejte se, jak funguje, komu se vyplatí a jak vybrat ten nejvýhodnější.
Devizové účty jsou v podstatě běžné účty vedené v cizí měně. Nejčastěji v už zmíněných eurech nebo dolarech.
Na tyto účty tedy můžete přijímat platby ze zahraničí nebo naopak prostředky do zahraničí posílat, aniž byste řešili kurz dané měny. A poplatky za převod korun na eura, dolary či jinou měnu.
Dobrý den, mám insolvenci a chtěl bych si zřídit běžný účet. Chtěl jsem se zeptat, zdali je to možné. A kontokorent? Děkuji
Dobrý den,
v insolvenci si nový běžný účet založit můžete. Kontokorent ani jinou půjčku Vám však nikdo neposkytne.
Dobrý den, mohu z výherní vkladní knížky převést bezhotovostně peníze na běžný účet?
Dobrý den,
přestože vkladní knížka neslouží k provádění bezhotovostního platebního styku, ČS tuto službu při zrušení vkladní knížky nabízí. Doporučuji vkladní knížku zrušit a peníze převést na dobře úročený spořicí účet (aktuálně s úroky i přes 6%).
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda našemu dospělému potomkovi hrozí nějaký postih za to, že na jeho bankovní účet chodí peníze ze zakázek jeho otce OSVČ, mého bývalého manžela. Z tohoto účtu jsou také hrazeny poplatky typu elektřina, mobil, faktury za materiál, synovi kolejné na VŠ apod. Podotýkám, že můj bývalý manžel má dlouhodobě exekuce a tedy nemá svůj běžný účet. Já osobně ještě v dobách manželství měla kvůli podnikání manžela bankovní účet zablokovaný, stejně jako mzdu.
Dobrý den,
exekutor může zablokovat jakýkoliv účet, na kterém se nachází peníze dlužníka. Pokud syn propůjčuje otci v exekuci svůj účet, hrozí synovi blokace účtu (včetně jeho peněz na daném účtu, jejichž vymáhání by se pak muselo řešit vylučovací žalobou). Tuto praxi důrazně nedoporučuji. Dlužník v exekuci se zablokovaným účtem může požádat o chráněný účet.
Dobrý den, 20. 10. 2023 jsem dala výpověď u mBank a banka účet neukončila. Psali, že výpovědní lhůta je 30 dní. Kam se obrátit?
Dobrý den,
výpovědní lhůta u běžného účtu je v pořádku, není to nic špatného či neobvyklého (banka čeká na zaúčtování všech doposud nezaúčtovaných plateb kartou). Lhůta 30 dnů vyprší teprve dnes.
Apple Pay je jednoduše řečeno snadný, bezpečný a extrémně rychlý způsob placení bez nutnosti použít fyzickou platební kartu nebo hotovost. Údaje platební karty jsou zaneseny do systému Apple Pay, takže místo kartou platíte v obchodech pomocí Apple zařízení. Apple Pay je možné využívat s iPhony, iPady, Apple Watch a počítači Mac.
Díky Apple Pay si už nemusíte pamatovat PIN k vaší kartě. Místo něj se jako zabezpečení využívá zámek vašeho telefonu nebo jiného Apple zařízení, nejčastěji otisk prstu. platebnímu terminálu stačí místo karty přiložit iPhone. Nebo s Apple Pay uhradit online objednávku přímo z MacBooku, bez toho, abyste museli sahat na kartu a opisovat její údaje. Platby s Apple Pay jsou přitom bezpečnější než při použití fyzické karty. Podobným způsobem fungují například i platby prostřednictvím Google Pay, určené pro zařízení s Androidem.
Aby bylo možné službu Apple Pay využívat, musí ji mít v portfoliu zařazena i banka, která vám běžný účet poskytuje a vydala vám k němu i platební kartu. Systém Apple Pay je dnes podporován většinou retailových bank. Apple Pay je možné propojit i s virtuálními platebními kartami.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMzákladní bankovní účet pro běžný provoz domácnosti, příjem výplaty, placení výdajů (inkaso, SIPO), k účtu je vydávána debetní karta, neslouží ke spoření ani půjčování peněz
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMBrutto a netto jsou dva pojmy, které jsou často používány ve finančním světě, zejména v oblasti mezd a platů. Jednoduše řečeno, brutto je celková částka před jakýmikoli odečty, zatímco netto je částka, která zůstává po odečtení všech daní, poplatků a dalších nákladů.
Výpočet mzdyV kontextu mezd a platů:
Brutto mzda je celková částka peněz, kterou zaměstnanec vydělá před odečtením jakýchkoli daní a odvodů. To zahrnuje základní plat, příplatky, bonusy a jakékoli jiné finanční výhody.
Netto mzda je čistá částka peněz, která zůstává po odečtení všech daní a odvodů z hrubé mzdy. To zahrnuje daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění a další povinné odvody.
Důležitost rozlišeníJe důležité rozlišovat mezi brutto a netto:
Plánování rozpočtu: Znát rozdíl mezi brutto a netto mzdou je nezbytné pro správné plánování osobního rozpočtu. Netto mzda je skutečná částka, kterou zaměstnanec dostává na svůj bankovní účet a může ji používat na pokrytí svých životních nákladů.
Srovnání nabídek práce: Při porovnávání nabídek práce berte v úvahu nejen brutto mzdu, ale také výši odvodů a daní, které budou odečteny. To pomáhá získat lepší představu o skutečné hodnotě nabídky.
Daňové účely: Pro daňové účely je důležité znát svou hrubou mzdu, protože to je částka, ze které se vypočítává daň z příjmů.
Rozlišení mezi brutto a netto je základním konceptem, který je nezbytný pro správné finanční plánování a rozhodování. Je důležité vědět, kolik peněz skutečně dostanete na svůj běžný účet a kolik bude odečteno na daních a odvodech.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
KOMENTÁŘE k článku Cestujeme do zahraničí s platební kartou 5
kterou kartu ?, Komentoval(a): Libor V.
Mnohokrat dekuji !
Re:, Komentoval(a): Petr Jermář
Equa bank lze určitě doporučit, neboť jako jediná banka v tuzemsku nabízí vedení účtu zcela zdarma a bez podmínek (včetně všech výběrů z bankomatů cizích bank). V zahraničí se za výběr z bankomatu platí velmi solidních 9 Kč, karta je bez problémů všude akceptována a kurz má banka velmi slušný (oproti např. mBank, která dává zahraniční výběry zdarma, ale vezme si na to výrazně horším kurzu)
Zuno, Komentoval(a): Mila
Re: ZUNO, Komentoval(a): Petr Jermář
ano - ZUNO lze také doporučit v případě účtu PLUS (při splnění podmínek zdarma, jinak za 68 Kč/měsíc). Základní účet nabízí oproti Equa méně výhod. Obecně doporučuji směřovat dotazy do naší poradny (rychlejší odpověď): http://www.banky.cz/poradna