Banky.cz Články Aktuálně Družstevní záložna WPB Capital přišla o licenci

Družstevní záložna WPB Capital přišla o licenci

8.4.2014 Aktuálně

Dne 7.4.2014 oznámila ČNB odebrání licence družstevní záložně WPB Capital. Rozhodnutí centrální banky není v tuto chvíli ještě pravomocné a záložna se proti němu s největší pravděpodobností odvolá. Ztráta licence by totiž pro záložnu znamenala definitivní ukončení její již nyní velmi omezené činnosti a okamžitý úpadek. Nechce se již ČNB nadále dohlížet na oproti bankám rizikovější sektor družstevních záložen a začíná cíleně eliminovat slabší články, či se ve WPB Capital dělo něco skutečně nekalého? A jak postupovat v případě, že máme u WPB uložené peníze?

Správní řízení s WPB Capital

konec se blíží

V květnu loňského roku zahájila ČNBWPB Capital správní řízení a začala důkladně zkoumat obchody s cennými papíry, které záložna realizovala. Předběžným opatřením bylo záložně zakázáno provozovat svůj core business, tedy především přijímat nové vklady a poskytovat nové úvěry. Trvá-li takovéto zásadní omezení činnosti delší dobu, začíná generovat netriviální škody (vše od vyšších nákladů na řízení likvidity až po oportunitní náklady ze ztracených obchodních příležitostí), které se kumulativně dříve či později stávají smrtelnými. Objektivně lze tedy ČNB vytknout neúnosně dlouhý průběh správního řízení. Subjektivně pak WPB centrální bance ještě vyčítá nedostatečnou komunikaci, porušování pravidel správního řízení a snahu o cílenou likvidaci sektoru družstevních záložen. Zda je toto pravda, či se jedná jen o dobré PR upadající záložny, je otázkou. Konspirační teorie hovoří dokonce o likvidaci družstevních záložen (MSD, WPB) na objednávku velkých bank, kterým se nemá líbit odliv kapitálu ze sféry jejich vlivu a přechod klientů, co se spoření týče, k družstevním záložnám. V případě MSD s bilancí přes 15 mld. Kč a pokračujícím nárůstem rychlostí 1 mld. Kč/měsíc by ve velmi teoretické rovině šlo o něčem takovém pár minut uvažovat, ale v případě WPB s výrazně nižší bilancí to nestojí ani za řeč. V současné chvíli trpí celý tuzemský bankovní trh značným přebytkem likvidity. Banky nejsou za žádných okolností schopny rozpůjčovat sumu peněz, kterou si u nich klienti uložili. I proto jsou mimochodem současné úrokové sazby u spořicích produktů napříč trhem na historických minimech. V takovéto situaci banky rozhodně netrápí odliv několik málo miliard korun do sektoru družstevních záložen. Pro ilustraci, bilanční suma celého sektoru činí cca. 5,2 bilionu korun, z čehož kampeličky tvoří pouze 44 mld. korun.   

Spekulace

ČNB doposud oficiálně nekomentovala výsledek správního řízení (pravděpodobně tak učiní v několika málo dnech), ale oficiální zpráva bude pravděpodobně obsahovat jako jeden z důvodů pro odejmutí licence silnou orientaci na zahraniční klienty - poskytování kapitálu do zemí bývalého Sovětského svazu. Je pravdou, že záložna přímo nabízela produkt „úvěr pro cizince“, ovšem značný přesun peněz mimo území naší republiky do východních destinací na pomezí Evropy a Asie je nestandardní a budí právem obavy. Je malá česká záložna skutečně tak úspěšná, že úvěruje mnoho projektů v těchto končinách? Nebo se jedná o praní špinavých peněz či umělé navyšování vlastního kapitálu? Či snad prosté vyvádění kapitálu (tunelování) a řízená příprava na krach záložny? Tento poslední bod přiřkla oficiálně ČNB dnes již padlé záložně MSD. V případě WPB by tomuto odpovídalo o postupné personální vyprazdňování ještě před zahájením správního řízení. Jakoby se jednalo o řízený konec záložny a navenek měla zbýt je skořápka. Toto jsou ovšem nyní čistě spekulace. Zda ve větší míře odpovídající realitě či nikoliv se již brzy dozvíme z oficiální zprávy ČNB. 

Záložně samozřejmě nepomohl ani dlouhodobý spor mezi vlastníky.

Myšlenka družstevních záložen

Centrální bance se nelíbí větší narůst bilancí vybraných záložen, který proběhl v posledních letech, a není to jen z toho důvodu, že až třetina jejich pracovníků dohledu se stará pouze o sektor záložen (velký nepoměr ku bilancím záložen/bank, viz výše). Zde má ČNB ohledně filosofie družstevnictví pravdu. Družstvo je malá skupina lidí se společným zájmem, u které se předpokládá, že zde bude probíhat silná samokontrola přímo družstevníky. Dobře to komentuje pan Lízal v článku „Pojišťovna štěstí“, kde jako příklad dává bytové družstvo. Pokud si sami družstevníci hospodaření družstva neuhlídají, přijdou o střechu nad hlavou. Obdobně by tomu tedy mělo být i v případě jiných družstev, např. těch spořitelních a úvěrních. I proto je sektor družstevních záložen regulován méně než banky a stavební spořitelny. Je ale vůbec možné, aby nějaká základní myšlenka samokontroly družstevníky byla realizovatelná v družstvu o velikosti mnoha tisíců členů? Navíc v případě bytových a výrobních družstev má většina družstevníků aspoň základní tušení, kam by družstvo mělo směřovat, co je dobře, co špatně, a pokud by se předseda snažil družstvo tunelovat, snad by byl klepnut družstevníky přes prsty. V případě spořitelních a úvěrních družstev, kolik jejich členů má povědomí o fungování finančního trhu? Družstevní záložny nejsou špatné a mají své místo na trhu, ale více by jim svědčily menší bilance. S dalším růstem by pak bylo rozumné provést transformaci na banku.    

Když mám u WPB uložené peníze

Předně je třeba vyčkat, dokud rozhodnutí ČNB nenabyde právní moci. Nechci předem malovat čerta na zeď, ale pravděpodobnost úspěchu potenciálně podaného rozkladu k bankovní radě je prakticky nulová. Tímto dnem, kdy rozhodnutí ČNB nabyde právní moci a záložna tím definitivně přijde o licenci, se WPB dostane do úpadku a její závazky v míře povinně pojištěných vkladů (ekvivalent 100 000 EUR dle kurzu ČNB ke dni úpadku na osobu, tedy zhruba 2,73-2,75 mil. Kč) převezme Fond pojištění vkladů, který následně ohlásí termín a místo výplaty.  Náhrada se musí začít vyplácet do 20 pracovních dní ode dne vyhlášení úpadku. Fond provádí obvykle výplaty náhrad prostřednictvím vybrané banky s dostatečně širokou pobočkovou sítí.Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Družstevní záložna WPB Capital přišla o licenci

Měl jsem ve WPB Capital uložené peníze?

Počet odpovědí: 67

KOMENTÁŘE k článku Družstevní záložna WPB Capital přišla o licenci

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Na co nezapomenout před koncem roku?

15.12.2017 Aktuálně

Do konce roku 2017 zbývají poslední 2 týdny. Na které platby bychom neměli v předvánočním období zapomenout? A co nás čeká po Novém roce?

Členská schůze ANO Spořitelní: Rosteme přes 2 miliardy

21.6.2017 Aktuálně

Klienti spořitelních družstev mají právo podílet se na řízení kampeliček svou osobní účastí na valných hromadách. Každý tak může klást vedení družstva dotazy či navrhovat usnesení a tím přispívat k pozitivnímu vývoji svého spořitelního a úvěrního družstva. Co nového v ANO SD?

Demise vlády a možné dopady na ekonomiku

4.5.2017 Aktuálně

Pan Sobotka na tiskové konferenci oznámil, že do pátku podá demisi. Tímto krokem končí nejenom samotný premiér, ale zároveň celá vláda. Jaké dopady bude mít demise kabinetu na kurz koruny a akcie? A které klíčové zákony se nepodařilo dotáhnout do zdárného konce?

ČNB ukončila intervence, koruna posiluje

19.4.2017 Aktuálně

Bankovní rada ČNB na svém mimořádném zasedání 6/4/2017 rozhodla o ukončení intervenčního režimu. Koruna obratem posílila vůči euru na 26,70. Jaký očekávat další vývoj kurzu?

Air Bank roste, ale klesá jí zisk

25.11.2016 Aktuálně

Po loňském veleúspěšném roce a zisku přes 0,5 mld. Kč očekává letos Air Bank propad o 45%. Přesto banka dál expanduje, letos o 100 tisíc nových klientů. Dohnaly banku nízké úrokové sazby nebo je to cena za růst tržního podílu?

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena