Důchodová reforma

31.7.2017 Peníze

O nutnosti důchodové reformy se hovoří přes 25 let. Vládní studie nyní přišla s překvapivým závěrem, že žádná reforma není třeba. Pletou se v odhadech renomovaní ekonomové nebo je studie pouhou obhajobou neaktivity ČSSD?

Tři pilíře penzijního systému

První pilíř (povinný): Státem vyplácený důchod postavený na systému PAYG (Pay As You Go), kde z vybíraných sociálních odvodů dnešních zaměstnanců jsou obratem vypláceny důchody dnešních seniorů. O přiznání penze je možné žádat po dosažení důchodového věku (65 let – pro starší ročníky dříve) za předpokladu, že jsme byli účastníky sociálního pojištění pod dobu min. 35 let (zaměstnanec/OSVČ nebo tzv. náhradní doba, např. rodičovská, studium, evidovaný nezaměstnaný na úřadu práce atd.).

Druhý pilíř (dobrovolný): Zaveden pravicovou vládou v roce 2013, zrušen levicovou vládou bez náhrady v roce 2016. Důchod vyplácený penzijními fondy z úspor účastníků. Na rozdíl od prvního pilíře si zde každý spoří sám na sebe, tedy dostaneme přesně tolik, kolik si naspoříme. Na 2% ze mzdy placené zaměstnancem stát přidával další 3% (ze sociálního pojištění taktéž placeného zaměstnancem/zaměstnavatelem). Ve druhém pilíři si spořilo necelých 100 000 lidí.

penze-2.jpg

Třetí pilíř (dobrovolný): Penzijní připojištění (doplňkové penzijní spoření). Individuální spoření na penzi se státním příspěvkem u penzijních fondů. Na prvních 1 000 Kč vložených měsíčně stát přidá 230 Kč, za dalších až 2 000 Kč získáme daňovou vratku 15%. Ve třetím pilíři si spoří necelých 5 milionů lidí.

Zatímco ve druhém a třetím pilíři si každý spoří sám na sebe (dostaneme přesně tolik, kolik si naspoříme, a budeme tu částku znát předem), první pilíř průběžného systému je velkou neznámou. Výše státního důchodu je téměř nezávislá na výši našich příjmů/sociálních odvodů. Klíčovými parametry jsou:

  • Počet ekonomicky aktivních obyvatel (plátců do systému)
  • Počet seniorů (příjemců důchodů)
  • Výše sociálního pojištění (kolik plátci musí odvádět ze své mzdy)
  • Výše důchodů (kolik je příjemcům vypláceno)

Počet plátců a příjemců lze přímo ovlivnit modifikací důchodového věku (do kdy se musí pracovat a od kdy se bude pobírat penze). Nepřímo ale výrazně lze tento poměr taktéž ovlivnit rodinou politikou státu (pro trvalou udržitelnost systému by každá rodina měla mít min. 2 děti).

Budou stačit parametrické změny?

penze-1.jpg

ČSSD měla ve volebním programu spravedlivou důchodovou reformu. Druhý pilíř ji přišel nespravedlivý a tak ho zrušila. Všichni tak v napětí očekávali, čím ho nahradí. Po 4 letech nečinnosti místo reformy přichází vládní studie, která tvrdí, že žádná reforma vlastně není třeba a postačí pouhé parametrické změny prvního pilíře. S prodlužující se délkou života neustále přibývá seniorů a ubývá pracujících, v důsledku čehož je důchodový účet každoročně v mínusu 20-40 mld. Kč. Jaké parametrické změny bude tedy bez reformy nutné provést?

  • Zvýšení důchodového věku: Do penze se bude odcházet v 70-75 letech (dnes se odchází v 65 letech).
  • Snížení důchodů: Dnes činí průměrný důchod 11 800 Kč (60% čisté mediánové mzdy). V budoucnu budeme rádi za 40% náhradový poměr, který by činil v dnešních cenách 7 900 Kč.
  • Zvýšení sazeb sociálního pojištění: Dnes platí zaměstnanec ze mzdy 6,5% a zaměstnavatel 25% (dohromady 31,5%). Celkově pracující státu odevzdávají zhruba 50% své super-hrubé mzdy. České zdanění práce je 8. nejvyšší na světě. Navýšení odvodů o dalších min. 5%. však bude bez reformy nevyhnutelné.

Tedy ano, ČSSD může mít pravdu, žádná reforma nemusí být třeba. Měla by se ovšem s veřejností taktéž podělit o ony záhadné „parametrické změny“ výše. S vidinou 55% zdanění práce, důchodu 7 900 Kč a odchodu do penze v 75 letech pověstné „zdroje jsou, reforma není třeba“ už nezní tak lákavě. Zejména ne z úst nejbohatšího českého důchodce.Běžný účet bez poplatků je zde!

ANKETA k článku Důchodová reforma

Spořím si na důchod více než 1 000 Kč měsíčně?

Počet odpovědí: 346

KOMENTÁŘE k článku Důchodová reforma

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Produktivita práce a německé mzdy

26.6.2018 Peníze

České mzdy stále dosahují pouze třetiny německé úrovně. Hlavním viníkem je nízká produktivita práce. Máme se ale skutečně tak špatně? Nebo se jen nevhodně srovnáme s příliš vzdálenou metou?

Vlaky zdarma pro děti, studenty a seniory

16.1.2018 Peníze

Vláda chce po vzoru Slovenska zavést cestování zdarma vlaky pro děti, studenty a seniory. Jaké jsou přínosy a rizika bezplatné dopravy? A kolik by to stálo?

Základní nepodmíněný příjem

11.9.2017 Peníze

Univerzální celoživotní dávka, na kterou by měl nárok každý. Nahradí důchod i přídavky na děti. Testuje se ve Finsku, Švýcaři naopak tento koncept odmítli v referendu. Šla by zavést v ČR? A kolik by to bylo?

Minimální mzda vzroste na 12 200 Kč

23.8.2017 Peníze

Minimální mzda bude o 1 200 Kč vyšší. Výsledných 12 200 Kč je kompromisem mezi požadavky odborů (12 500 Kč) a zaměstnavatelů (11 800 Kč). Kolik by měla činit spravedlivá minimální mzda? Jak argumentují její zastánci a odpůrci? A jak vysoké jsou nástupní platy absolventů v Praze?

Čínské investice

4.12.2016 Peníze

Čína se zavázala v ČR investovat během následujících 4 let 300 mld. Kč. Zatím ale místo „investic“ tvořící nová pracovní místa jen skupuje dobře fungující podniky a prémiové nemovitosti. Může mít chudší Východ vůbec zájem vytvářet pracovní místa na bohatším Západě?

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena