Evropská solidarita

11.11.2015 Politika

Solidarita je pojem, který by jistě neměl být pro vyspělou západní civilizaci tabu. Nazývat však každé porušování pravidel solidaritou je falešné. Ať už se jedná o Řecko, migraci či sanaci národních bankovních sektorů, EU vidí za každým problémem nedostatečnou solidaritu ostatních členských států.

REKLAMA
REKLAMA

Společenství

Organizovaný život ve společenství potřebuje na rozdíl od anarchie ke svému bezproblémovému chodu elementární pravidla, jejich dodržování a vynutitelnost. Členům společenství je pak odměnou za respektování pravidel pohodlnější život. Čím více členů nerespektuje pravidla společenství, tím menší benefit přináší společenství všem zainteresovaným, kteří pak společenství považují za pro ně nevýhodné až kontraproduktivní. Funkční společenství bývají i proto tvořena relativně homogenními členy, u kterých je předpoklad respektování společně sdílených hodnot a pravidel. Takto funguje rodina, komunita, dětský tábor, stát, federace i unie.

Solidarita nebo porušování pravidel?

Evropské společenství (unie, euroměnová zóna, Schengen) má také svá pravidla hry. Třeba že se státy nesmí nad míru zadlužovat (benefitem je pak společná měna) nebo že se má řádně střežit vnější hranice a osoby bez platného povolení k pobytu mají být zadrženy a se zákazem vstupu na několik dalších let deportovány (benefitem je pak volný pohyb osob v rámci společenství).

A teď přichází ke slovu pověstná „evropská solidarita“. Když Řecko neustále bankrotuje, nejde o chybu Řecka samotného – jde o nedostatečnou solidaritu ostatních zemí s Řeckem. Když Řecko a Itálie přestanou střežit vnější hranici Schengenu a dokonce do Evropy začnou importovat miliony migrantů, je to nedostatečná solidarita ostatních zemí s Řeckem a Itálií. Když Německo a Švédsko přestanou svévolně dodržovat migrační pravidla, dokonce vyhlásí neomezené přijímání migrantů, a o měsíc později zjistí, že nezvládají (a chtějí začít přerozdělovat své migranty ostatním), je to opět nedostatečná solidarita ostatních zemí s Německem a Švédskem.

uprchlíci

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

A evropské společenství jde dále. Zatímco solidarita bývá obvykle dobrovolná, „evropská solidarita“ je povinná. Kdo není solidární, má být potrestán. Za dluhy Řecka ručila pouze eurozóna (tedy státy platící eurem, které se k tomu zavázaly). Nyní za ně musí ručit i nečlenové eurozóny (překlenovací úvěr, než eurozóna schválí Řecku další řádnou finanční injekci). Kdo nechce přistoupit na toto porušování pravidel hry, je nikoliv hrdina ale sobec, který by si měl dle slov předsedy EK rozmyslet své setrvání v EU. Když Maďarsko jako jediné v celé Evropě trvalo na dodržování migračních pravidel, bylo opět za sobce, který si měl své další setrvání v EU rozmyslet. Když země Visegrádu nechtějí legalizovat trvalý přerozdělovací mechanismus nelegálních migrantů (které si sem třeba proti všem pravidlům hry zve Německo a Švédsko), je to nesolidarita, za kterou mají býti těmto zemím poníženy dotační programy. Když si ČR dovolí zadržovat nelegální migranty a dodržuje migrační pravidla hry tím, že na rozdíl od Slovinska, Rakouska, Itálie, Chorvatska a dalších nesváží migranty hromadně v autobusech na hranice sousedních států, míří ihned do ČR na inspekci vysocí komisaři OSN a EU a kritikou nešetří (aniž by si uvědomili rozdílnou životní úroveň ČR a Německa – např. německé dávky migrantům jsou vyšší než min. mzda v ČR – tuzemská péče o uprchlíky tedy nedosahuje západního standardu, ale pouze českého nadstandardu).

Zatímco maďarský plot je druhá berlínská zeď (pro kterou není v Evropě místo), rakouský a slovinský plot jsou slovy tamějších vládních představitelů pouze všeobecně prospěšná stavebně technická opatření (mimo Evropu ještě ploty coby úspěšné antiimigrační opatření provozuje např. USA, Izrael či Saudská Arábie – není to samozřejmě vůbec optimální řešení, ale lepší zatím nikdo nevymyslel). Zatímco česká a slovenská ostraha hranic je cosi shnilého ve státě dánském (Dánsko má mimochodem stejně jako Británie výjimku v přijímání migrantů), francouzští (ti uzavřeli hranici s Itálií před rokem jako první), britští a nově i němečtí a švédští páni pohraničníci jsou naprosto legitimní.

Vydírání

Zvrácené „evropské solidarity“ začíná kdekdo využívat. Řecko vyhrožuje příklonem k Rusku, když mu ostatní země neodpustí dluh a nebudou nadále dotovat honosné důchody. Turecko chce výměnou za zmírnění uprchlické vlny bezvízový styk a nemalý bakšiš. Libyjští islamisté požadují uznání své vlády. Africké země zcela nepokrytě vyhrožují EU: „Pokud nám nezvýšíte dotační programy, pustíme do Evropy ještě více migrantů.“ Zejména chování afrických zemí náramně připomíná mafiánskou praktiku vybírání výpalného (za tzv. ochranu – když nám zaplatíte, nic se vám nestane).

Změní se EU?

Běžný účet bez poplatků

konec EU?

Evropská unie by potřebovala více než jen pořádnou reformu – potřebovala by se zbavit své tzv. politické korektnosti (vše od rušení vánočních jeslí ve Francii až po zákaz černého Petra v Holandsku – tamější ekvivalent čerta do mikulášské trojice)a nabýt opět více selského rozumu. Když Německo začátkem roku 2015 ohlásilo plán držet svůj rozpočet i nadále v přebytku, bylo kritizováno Francií a Itálií, že podsekává společný ekonomický růst a mělo by solidárně také „jet na dluh“. Když ČR vyhostí Afričana, který deportaci odmítá (a PČR ho tedy musí do letadla dostat násilím), je to dle nálezu ÚS nedůstojné zacházení. Když Palestinci pořádají v Izraeli „dny dlouhých nožů“, nikdo neřekne ani popel. Ale nedej Bože aby se Izrael bránil – to je rasismus. Odpůrci masové migrace z blízkého východu a Afriky jsou automaticky považováni za extrémisty, a přitom jen žádají dodržování evropských migračních pravidel. Británie žádá změnu pravidel EU, která by měla zabránit zneužívání britského sociálního systému. Přitom i v tuzemsku je nejdříve potřeba si něco odpracovat, než získáme nárok na podporu v nezaměstnanosti, mateřskou či důchod. Požadavek Británie „nejdříve si milý cizinče něco odpracuj, a až pak budeš mít nárok na dávky“ je však EU nepochopitelně odsuzován.

EU je nyní na rozcestí. Může se přiklonit zpět k tradičním evropským hodnotám (smysl pro odpovědnost a pořádek) a začít hájit zájmy především svých členských států, tedy občanů EU (stejně tak to dělají Amerika, Kanada či Austrálie). Členství v takovéto unii bude i nadále velmi lákavé pro všechny evropské státy a EU vyjde ze své nynější krize posílena (euro bude žádanější a ochota Evropanů se více integrovat větší). Pokud však EU půjde nadále cestou sebemrskačství bruselských úředníků a touhy Frau Merkel po Nobelově ceně za mír, ztratí výrazně na své důvěře a atraktivitě. Předávat další pravomoci nadnárodnímu evropskému parlamentu, který hájí více zájmy sousedního kontinentu než vlastních občanů, to se bude chtít málokomu.

ANKETA k článku Evropská solidarita

Jsem pro přijímání nelegálních migrantů?

Počet odpovědí: 524

KOMENTÁŘE k článku Evropská solidarita

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Snížení mimořádné valorizace důchodů

28.4.2023 Politika

Valorizace důchodů je velmi jednoduše procentuální navýšení všech důchodů. Stát valorizaci uskutečňuje každý rok. Průběh a výše valorizace jsou pak ukotveny v zákonech. Ačkoli existují jasně daná pravidla, dochází k neobvyklým situacím, jaké nastaly například letos, kdy byla valorizace novelou zákona snížena. Více informací naleznete v našem článku.

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

5.10.2019 Politika

24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

23.3.2019 Politika

Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

14.9.2018 Politika

ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy. 

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

2.5.2018 Politika

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?

Z naší bankovní poradny

Spoření, inflace a znehodnocení celoživotních úspor

2.1.2024 Spoření

Dobrý den, inflace rychlým tempem ničila naše celoživotní úspory. Bude i nadále bit ten, kdo si celý život spořil? Jak hodně letos úrokové sazby u spořicích účtů poklesnou? Děkuji

Dobrý den,

za vysokou inflaci v posledních letech mohly tyto 3 faktory:

situace ve světě (covid, války, narušení dodavatelsko-odběratelských vztahů a nedostatky zboží/surovin)minulá vláda neustále uplácející voliče dárečky (nekonečné dávky a podpory pro všechny) - vrhnutím velkého množství peněz do ekonomiky se všechny peníze znehodnotilycentrální banka a její měnová politika, resp. bývalý prezident, který si vybral a jmenoval aktuální složení rady ČNB (banka upřednostnila ekonomický růst před razantnějším tlumením inflace)

Letos se očekává další propad inflace ze současných 7,3% až na 2-3%. Úrokové sazby spořicích účtů budou tento trend velmi pravděpodobně kopírovat, tedy dojde k propadu úroků na spoření ze současných 6% třeba na polovinu. 

Poučení pro příště? Nevolit populisty (ani do parlamentu ani na hrad), kteří neustále slibují rozdávání peněz všem. Je samozřejmě vždy lákavější volit někoho, kdo slibuje vyšší dávky, dotace, důchody a snadná řešení komplikovaných problémů. Žádný oběd ale není zadarmo a tuto hostinu zaplatili především střadatelé v podobě znehodnocených celoživotních úspor. 

Bude i nadále bit ten, kdo si celý život spořil? V roce 2025 nás čekají další volby do Poslanecké sněmovny a většinu dle aktuálních preferencí mají bohužel populisté. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Vysoká inflace a měnová reforma

Dobrý den, nyní máme v ČR inflaci 16%. Jestli stoupne nad 20 % (predikce centrálních bankéřů ohledně inflace v poslední době byly vždy chybné a podstřelené - spíše se mi zdá že, se jednalo o zbožná přání, než odhady) a propíše se tento stav do očekávání lidí, začne se geometricky zvedat rychlost peněz v ekonomice, dle mého názoru - pak již nepomůže ani razantní zvýšení úrokových sazeb a kvantitativní stahování za cenu velké recese - v tomto případě konec měny a nějaká forma měnové reformy není nereálná. Zajímalo by mně, kde bere autor odpovědi jako ekonom takovou víru, že se měnová reforma nemůže nikdy stát, když tento scénář se u mnoha zemí v historii u ničím nepodložených měn stal. Jestliže se měnová reforma (dle autora) stát v žádném případě nemůže, v čem je dle jeho slov "strašení takovými nesmysly" nebezpečné? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

měnová reforma (tak jak ji známe z období komunismu) nebyla nástrojem ke snížení inflace. Jednalo se o cílené okrádání obyvatelstva. Zjednodušeně řečeno, komunisté nejprve všem (chudým i bohatým) vše sebrali (pomocí znárodnění firmy, pomocí měnové reformy peníze). Následně pak z těchto peněz financovali provoz nefungujícího státu až do pádu v roce 1989. 

Inflace se řeší jinými nástroji - úrokové sazby, kurz měny, fiskální politika. První dva nástroje má v gesci centrální banka, třetí nástroj náleží vládě/parlamentní většině. Pro snížení inflace je třeba držet vysoké úrokové sazby, silný kurz koruny a mít restriktivní fiskální politiku (co nejnižší deficit). Těmito nástroji si poradíte s libovolně vysokou inflací. Měnová reforma s tím nemá nic společného. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Práva zaměstnanců

Dobrý den, myslíte, že nová vláda bude stranit zaměstnavatelům a zavedou možnost výpovědi i bez udání důvodu pro zaměstnance? Nebo nějaké omezování práv zaměstnanců?

Dobrý den,

vláda koalic SPOLU a PirSTAN bude představovat demokratickou a prozápadně orientovanou vládu. Charakteristickým rysem demokratických západních států jsou nejvyšší možná práva zaměstnanců. Přestože mnozí demagogové šíří mezi lidmi strach ze západní demokracie a spásu hledají ve východních autokraciích, na otázku "kde se mají zaměstnanci lépe/kde mají zaměstnanci větší práva" existuje velmi jednoduchá odpověď. Na jedné straně máte země jako Čína, Rusko, KLDR, Venezuela a na straně druhé Německo, Francii a Británii. Rozdíl v právech zaměstnanců, v jejich životní úrovni, péči (zdravotnictví, ekologie, sociální politika) a materiálním zabezpečení je propastný. 

Témata jako "výpověď bez udání důvodu" nebo "délka výpovědní lhůty" nejsou v ČR vůbec aktuální. Naopak, od roku 2015 trpí ČR permanentním nedostatkem zaměstnanců. Nezaměstnanost je dlouhodobě pod přirozenou úrovní, máme více volných pracovních míst než je registrovaných uchazečů na úřadech práce. Zaměstnavatelé si svých zaměstnanců velmi váží neboť dobře ví, že náhrada se za každého odcházejícího pracovníka hledá velmi těžko. Výpovědní lhůta 2 měsíce je pro mnohé zaměstnavatele naopak příliš krátká (dostanete od zaměstnance výpověď na konci měsíce, další měsíc sháníte nového pracovníka a když se Vám zadaří, máte pouhý 1 měsíce na předání práce/zaučení, což ne vždy stačí). 

Od nové vlády se tak spíše dočkáme rozšiřování práv zaměstnanců (flexibilní a zkrácené úvazky, podpora zaměstnávání seniorů a invalidů, podpora matek po rodičovské, atd.), neboť v ČR chybí přinejmenším 0,5 mil. pracovníků napříč všemi obory. A chceme-li dostat více lidí do pracovního procesu, musíme podmínky zatraktivnit. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Kupní síla

Kupní síla je termín, který často slyšíme v souvislosti s ekonomikou země, osobními financemi nebo měnovou politikou. Ale co to vlastně znamená, a proč je tak důležitá? V tomto článku se podíváme na základy kupní síly a její dopad na každodenní život.

Co je to kupní síla?

Definice: Kupní síla vyjadřuje množství zboží a služeb, které můžete koupit za určité množství peněz. S růstem inflace, když ceny zboží a služeb stoupají, klesá kupní síla peněz.

Měřítko: Často se měří v reálných platech, které jsou upraveny o inflaci, aby odrážely skutečnou hodnotu peněz.

Faktory ovlivňující: Mezi hlavní faktory patří inflační sazby, měnová politika, celková produkce země a mezinárodní obchodní vztahy.

Důsledky změn v kupní síle
Pro domácnosti

Výhoda: Při rostoucí kupní síle si lidé mohou dovolit více zboží a služeb, což vede ke zvyšování životní úrovně.

Nevýhoda: Pokles kupní síly může znamenat, že domácnosti budou muset šetřit nebo se vzdát některých výdajů.

Pro podniky

Výhoda: Rostoucí kupní síla může vést k vyšší poptávce po produktech a službách, což může stimulovat růst.

Nevýhoda: Klesající kupní síla může znamenat nižší prodeje a tím pádem i nižší zisky.

Pro ekonomiku

Výhoda: Stabilní nebo rostoucí kupní síla může podporovat ekonomický růst a stabilitu.

Nevýhoda: Rychle klesající kupní síla může signalizovat hospodářskou krizi nebo recesi.

Porozumění kupní síle je klíčem k pochopení širšího ekonomického kontextu a jeho dopadu na naše osobní finance. Správné monitorování a reakce na změny v kupní síle může pomoci jednotlivcům i podnikům lépe se přizpůsobit ekonomickému prostředí.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena