S blížícím se
jarem a stoupajícími teplotami neúprosně rostou i úrokové sazby hypoték. Refinancovat
úvěr u konkurence nebo raději refixovat úrok u stávající banky? Poradíme, jak
získat co nejlepší sazbu.
Refixace hypotéky je nabídka nové úrokové sazby od stávající banky. Na co si dát pozor? Banky standardně nabízejí nové sazby dva až tři měsíce před výročím sjednání hypotéky a zkoušejí svým klientům nabídnout horší než standardní sazbu. Banky spoléhají na obecnou neochotu klientů měnit banku.
Refinancování hypotéky je převedení úvěru ze stávající banky do jiné. Konkurence většinou nabídne výhodnější úrokovou sazbu a v tento moment začíná boj o zákazníka. Stávající banka se snaží dorovnat nabídku konkurence a nová banka bojující o klienta podmínky často ještě vylepšuje.
Při refinancování hypotečního úvěru je třeba se připravit na „byrokratické kolečko“. Podává se nová žádost o hypoteční úvěr, znovu se dokládají příjmy a nemáte-li svůj starý odhad ceny nemovitosti, banka si nechá vytvořit nový (většina bank má odhad i zpracování úvěru u refinancování zdarma). Díky refinancování hypotéky u konkurence lze ušetřit na úrocích, mnohdy výrazně. I proto se vyplatí tuto malou dávku byrokracie přetrpět.
Mnoho klientů si myslí, že pokud si ponechá hypotéku u stávající banky a sazbu jen refixuje, přepočítá se pouze úrok a anuitní splácení pokračuje tam kde minulý měsíc skončilo. Reálně ovšem dochází po zohlednění nové úrokové sazby k přepočtu celého úvěru (nově se stanovuje úrok, úmor a splátkový kalendář, jako by se jednalo o novou hypotéku).
Refinancování hypotéky s garantovaným úrokem lze sjednat až 24 měsíců před výročím stávající fixace. Z důvodu očekávaného růstu úrokových sazeb (do konce roku 2018 určitě překonáme 3% u pětiletých fixů) doporučuje případné refinancování sjednat co nejdříve. Každý další měsíc budou podmínky jen horší.
Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 se pohybují okolo 6 %. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Nižší úrokové sazby, levnější pojištění a řada dalších výhod. To všechno přináší zelená hypotéka. Je určena všem lidem, kteří plánují úsporné bydlení – bez ohledu na to, jestli si pořizují novou nemovitost, nebo rekonstruují tu stávající. Podívejte se, co zelená hypotéka nabízí, kdo na ni dosáhne a kde ji najdete.
Česká národní banka deaktivovala DSTI jako jedno ze závazných pravidel pro získání hypotéky. Zůstává už jen LTV a DTI. Plus požadavky na úvěruschopnost, do nichž vedle příjmů patří i další závazky, či bezproblémová historie v registrech. Pojďme si shrnout podmínky získání hypotéky i možné dopady „zrušení“ ukazatele DSTI.
Bude vám stačit na splátku všech dluhů 45 % vašeho čistého měsíčního příjmu? Nově tuto otázku při žádosti o hypotéku řešit nemusíte. Česká národní banka rozhodla, že od 1. července přestane sledovat takzvaný ukazatel DSTI.
Je konec. Zlevňování hypoték končí, sotva začalo. V dubnu totiž po třech měsících opět stoupla průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů. A to z 5,86 % na 5,89 %. Podle všeho tak hypoteční sazby našly svou stabilní výši, okolo které se budou pohybovat i v příštích měsících.
KOMENTÁŘE k článku Hypotéka: Refinancování nebo refixace?
Fixace po celou dobu hypotéky, Komentoval(a): Marie Šmídová
Dobrý den, myslíte, že se v dnešních podmínkách vyplatí vzít si fixaci na celou dobu hypotéky? Například na 30 let? Byla jsem překvapená, že se to vůbec dá fixovat na tak dlouhou dobu.
Re: Fixace, Komentoval(a): Petr Jermář