Plánujete požádat o příspěvek na bydlení a chcete si spočítat jeho možnou výši? Příspěvek je určen rodinám i jednotlivcům s nízkými příjmy, kteří za bydlení vydávají (podle normativu) více než 30 % svých příjmů. Na této stránce si můžete spočítat, na jaký příspěvek máte nárok, když splníte podmínky příspěvku na bydlení.
Státní příspěvek na bydlení je sociální dávka, která pomáhá rodinám nebo jednotlivcům s nízkými příjmy pokrýt náklady spojené s bydlením. Závisí na výši příjmů rodiny a na nastavených „normativních nákladech“ na bydlení v dané lokalitě, typu bydlení a pro daný počet osob v domácnosti. Příspěvek na bydlení lze nárokovat až tři měsíce zpětně.
Abyste si příspěvek správně spočítali, musíte do kalkulačky zadat tyto údaje:
Po vyplnění těchto údajů se vám v kalkulačce ukáže:
Standardně se příspěvek vyplácí každý měsíc, přičemž k výplatě dochází po uplynutí kalendářního měsíce, za který příspěvek náležel. Úřad práce musí dávku vyplatit nejpozději do konce následujícího kalendářního měsíce. Ale: když měsíční příspěvek nedosahuje 100 Kč, vyplácí se čtvrtletně. Víte, že mimo příspěvek na bydlení, lze získat také doplatek na bydlení?
„Normativní náklady na bydlení jsou průměrné celkové náklady stanovené vládou pro rok 2024. Liší se podle typu bydlení a počtu osob v domácnosti. U nájemního bydlení se rozlišují tři kategorie podle velikosti obce. V Praze a Brně jsou nejvyšší – od 16 729 Kč pro jednu až dvě osoby, po 23 195 Kč pro čtyři a více osob. V ostatních velkých městech a menších obcích jsou částky nižší. Pro vlastnické a družstevní bydlení platí jednotné částky bez ohledu na lokalitu – od 8 932 Kč pro jednu až dvě osoby, po 13 568 Kč pro čtyři a více osob. U nájemního bydlení příspěvek může dosáhnout vyšších částek než ve stejném bydlení vlastnickém,“ vysvětluje Petr Jermář, specialista na finance portálu Banky.cz.
Mohlo by vás zajímat: Jak na udržitelné a nízkoenergetické bydlení.
Do výpočtu příspěvku se započítávají čisté příjmy z různých zdrojů. Patří mezi ně příjmy ze závislé činnosti, z podnikání, z pronájmu, dávky nemocenského a důchodového pojištění, podpora v nezaměstnanosti, přijaté výživné, rodičovský příspěvek a přídavek na dítě. Vědět byste měli, že se nezapočítávají příjmy ze závislé činnosti u nezaopatřených dětí (studentské brigády a úvazky).
Žádost o příspěvek můžete podat kdykoliv během roku. Příspěvek lze nárokovat maximálně tři měsíce zpětně od data podání žádosti. Žádost se podává na místně příslušném Úřadu práce, a to osobně, poštou, datovou schránkou nebo prostřednictvím Klientské zóny Jenda.
Podívejte se, jak správně požádat o příspěvek na bydlení.
Zde je přehled nejčastěji vyžadovaných dokladů k prokázání nároku na příspěvek na bydlení:
Spočítejte si také inflaci, životní minimum (doplatek na bydlení) nebo vyzkoušejte naši mzdovou kalkulačku.
Příspěvek na bydlení pro vlastníky a v družstevních bytech se počítá podle jiných normativních nákladů než pro nájemní bydlení. I proto se do kalkulačky uvádí, zda bydlíte v nájmu nebo ve vlastním/v družstevním. Vedle normativů se započítávají skutečné náklady na energie, služby a případně na pevná paliva. Výpočet příspěvku na bydlení pak vypadá takto: skutečné zjištěné náklady na bydlení mínus 30 % z příjmu domácnosti.
Veškeré podrobnosti o příspěvku na bydlení se dočtěte v tomto článku
Pokud pracujete na zkrácený úvazek, může mít výše vaší mzdy zásadní vliv na to, zda se vám zdravotní pojištění dopočítává do minimálního vyměřovacího základu. V tomto článku se podíváme na to, kdy je nutné pojistné dorovnávat a kdy se můžete vyhnout doplatkům, například pokud patříte mezi studenty, důchodce nebo rodiče pečující o děti, případně máte více zkrácených úvazků.
Chcete zjistit, na jaké alimenty má vaše dítě nárok? Díky kalkulačce alimentů je možné jednoduše zjistit orientační výši výživného na základě příjmů a věku dítěte. Tyto údaje však nejsou směrodatné, konečné rozhodnutí je totiž v pravomoci příslušného soudu. Připravili jsme si pro vás proto přiblížení toho, co vše soud bere v potaz.
Živnostníci a OSVČ často hledají, jaké mají možnosti čerpat státní sociální podporu a sociální dávky. Vzhledem k odlišné pozici od zaměstnanců a vzhledem k proměnlivým příjmům je důležité vědět, na jaké dávky mohou dosáhnout a jak o ně správně zažádat. Udělejte si přehled o dostupných dávkách pro OSVČ, i o tom, jak je efektivně čerpat.
Dědické řízení je složitý proces zahrnující jak aktiva, tak i pasiva zůstavitele. Každý dědic by měl být dobře informován o svých právech a povinnostech, aby se vyhnul potenciálním problémům spojeným s převzetím majetku a dluhů.
Studentkám vysokých škol se otevírají nové možnosti pro kombinaci studia a mateřství. Díky novele zákona o vysokých školách získají měsíční příspěvek na hlídání dětí ve výši poloviny minimální mzdy, tedy téměř 10 tisíc korun. Nová podpora pro studující matky má usnadnit jejich návrat ke studiu v době, kdy ještě pečují o velmi malé děti.
KOMENTÁŘE k článku Kalkulačka příspěvku na bydlení 2024: Zjistěte, zda máte nárok
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.