Banky.cz Banky.cz Články Komerční sdělení Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?
20.9.2021, Komerční sdělení

Naučte děti hospodařit díky kapesnému. Mladším dětem stačí prasátko, pro větší se hodí dětský účet. Poradíme, kdy s kapesným začít a kolik peněz dávat.

Naučit se vyjít s penězi patří mezi základní životní dovednosti. Přesto se finanční gramotnosti a finančnímu vzdělávání dětí stále věnuje spíš okrajová pozornost. Připravili jsme stručný přehled, jak začít dávat dětem kapesné. Dozvíte se, proč není dobré dávat peníze jen za odměnu a že i zlobivé děti si zaslouží mít vlastní příjem.

Kdy je ideální čas začít dětem dávat vlastní peníze?

Platí tu jednoduché pravidlo, že čím dříve, tím lépe. Ideální věk říct nejde, protože každé dítě je jiné. Ale většina odborníků na finanční vzdělávání se shoduje, že nejlepší věk, kdy začít s kapesným, je začátek školní docházky. S nástupem dítěte do školy totiž končí období nekonečných her a začínají nové povinnosti.

U kapesného je hlavní pravidelnost. Odmalička tím dítě učíte, že musí vystačit s určitým obnosem, než dostane další peníze. Měsíc může být pro děti dlouhá doba. Prvňáčkům a dětem na prvním stupni dávejte kapesné klidně týdně. Časem interval prodlužujte a částky zvyšujte.

Kolik peněz je pro děti „tak akorát“?

Malé děti ještě nemají téměř žádné výdaje, nedokážou ani pořádně plánovat své nákupy nebo odhadnout, kolik peněz na co potřebují. Proto jim zpočátku stačí klidně pár desetikorun. Výše kapesného se samozřejmě odvíjí nejen od věku dítěte, ale i od možností rodičů.

S přibývajícím věkem a novými povinnosti můžete dětem zvýšit nejen kapesné, ale i výdaje. Nechte je, ať si z kapesného částečně platí jízdné na MHD, obědy nebo školní potřeby.

Zjistí, že musí nejdříve zaplatit všechny povinné výdaje a že je výhodné dát si část peněz stranou a zbytek pak můžou utratit podle sebe. Díky tomu se děti učí lépe s penězi hospodařit a pomůže jim to i s plánováním výdajů a spořením v dospělosti.

Kolik peněz dětem dávat? Průměrný český školák na prvním stupni dostává necelých 250 korun na měsíc. Děti na druhém stupni pak nejčastěji hospodaří s kapesným, které lehce přesahuje 400 korun.

Pravidelný příjem versus odměna za dobré známky

cs-detsky-ucet-2.jpg

Berte kapesné jako „učební pomůcku“ a investici do finanční gramotnosti svých potomků. Děti se díky němu učí, jak peníze fungují a jak s nimi mají zacházet, aby jim vydržely. Prospěch dětí v tomhle případě nehraje roli. I dítě, které občas přinese čtyřku z diktátu nebo z testu z matiky, se potřebuje naučit hospodařit s penězi a vyjít v dospělosti se svou výplatou. Proto se doporučuje vyplácet kapesné pravidelně a nepodmiňovat ho dobrými známkami, chováním nebo třeba zapojováním se do domácích prací.

Odměna za prospěch, finanční dary od příbuzných nebo drobné za vynesený koš nejsou kapesným. Takové peníze můžou tvořit extra příjem, ale nemělo by jít o jediný zdroj peněz pro děti.

Patří peníze spíš do prasátka, nebo na dětský účet?

Rodiče mají přirozeně tendence své děti kontrolovat. Děti by si ale o svém kapesném měly rozhodovat samy. I když to možná bude drásat vaše nervy, dovolte dětem párkrát utratit všechny peníze za sladkosti. Jen chybami se naučí, jak to příště udělat správně. A vždycky je lepší přijít v dětství o pár stovek za neuvážený nákup než pak v dospělosti řešit chybějící desetitisíce.

Menší děti si mohou své úspory střádat klidně do prasátka. Jak ale rostou a částky kapesného se zvyšují, nastává čas poohlédnout se po lepší metodě ukládání peněz. Ideální přehled o tom, jak vaši potomci utrácí nebo naopak spoří, získáte, když jim pořídíte dětský účet.

Účet dětem můžete založit klidně hned po narození. Vlastní platební kartu ale dostanou až v osmi letech. V tomto věku už děti víc seznamujte s tím, jak bankovní účet vlastně funguje. Mluvte s nimi o penězích, ptejte se jich na jejich nákupy a nebojte se jim pomoct s plánováním jejich výdajů.

Platební karta dětem poskytne ještě další výhodu. Nikdo z kamarádů totiž nevidí, jestli na ní mají stovku, nebo několik tisíc. Platby kartou s dětmi také snáz zkontrolujete, případně jim po dohodě nastavíte různé limity na transakce i výběry. Děti díky vlastnímu účtu získají celkově lepší přehled o svých financích.

Dětský účet je zároveň vymyšlený tak, aby si děti v bezpečném prostředí vyzkoušely spravovat vlastní kapesné a naučily se s ním správně hospodařit. Rodiče pak mají plnou kontrolu nad tím, co dětem s účtem a kartou povolí. Pokud jim k tomu navíc stáhnou aplikaci George, děti rovnou uvidí, kolik za co utrácí nebo jak se jim daří spořit. 

KOMENTÁŘE k článku Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Blíže digitalizaci: KB propojila firemní karty s Fidoo

Blíže digitalizaci: KB propojila firemní karty s Fidoo

25.10.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

KB spojila síly s Direct Fidoo, aby usnadnila klientům digitalizaci. Nyní jako jediná banka nabízí připojení karet přímo do aplikace Fidoo.

Zrychlené SEPA a zahraniční platby si klienti KB oblíbili

Zrychlené SEPA a zahraniční platby si klienti KB oblíbili

8.10.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Zrychlené SEPA platby nabízí Komerční banka od loňského května, zahraniční platby od listopadu. Jako jediná systémově významná banka v ČR.

Jak správně vybrat nového dodavatele energií

Jak správně vybrat nového dodavatele energií

8.9.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Přemýšlíte o tom, že změníte dodavatele energií – elektřiny a plynu? Žijeme již v době, kdy můžeme vybírat z několika možností. Nejčastějším důvodem přechodu k jinému dodavateli energií je samozřejmě úspora peněz, ale také špatný zákaznický servis.

5 jednoduchých kroků, jak začít investovat na burze

5 jednoduchých kroků, jak začít investovat na burze

16.8.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Láká vás investování do cenných papírů, ale nemáte s finančními trhy žádné zkušenosti? Pak právě pro vás jsme sepsali článek s pěti jednoduchými kroky, které stačí absolvovat, abyste svou první akcii mohli vlastnit.

5 tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

5 tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

7.7.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Autonehoda může potkat i toho nejlepšího řidiče. Proto je vhodné si kromě povinného ručení sjednat také havarijní pojištění. Pokryje vám škody, které si sami způsobíte na vlastním autě. Jde však o výdaj navíc, kterému se většina motoristů stále snaží vyhnout. Poradíme vám, jak na havarijním pojištění ušetřit. Banky v ČR