Banky.cz Články Komerční sdělení Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

Naučte děti hospodařit díky kapesnému. Mladším dětem stačí prasátko, pro větší se hodí dětský účet. Poradíme, kdy s kapesným začít a kolik peněz dávat.

REKLAMA

Naučit se vyjít s penězi patří mezi základní životní dovednosti. Přesto se finanční gramotnosti a finančnímu vzdělávání dětí stále věnuje spíš okrajová pozornost. Připravili jsme stručný přehled, jak začít dávat dětem kapesné. Dozvíte se, proč není dobré dávat peníze jen za odměnu a že i zlobivé děti si zaslouží mít vlastní příjem.

Kdy je ideální čas začít dětem dávat vlastní peníze?

Platí tu jednoduché pravidlo, že čím dříve, tím lépe. Ideální věk říct nejde, protože každé dítě je jiné. Ale většina odborníků na finanční vzdělávání se shoduje, že nejlepší věk, kdy začít s kapesným, je začátek školní docházky. S nástupem dítěte do školy totiž končí období nekonečných her a začínají nové povinnosti.

U kapesného je hlavní pravidelnost. Odmalička tím dítě učíte, že musí vystačit s určitým obnosem, než dostane další peníze. Měsíc může být pro děti dlouhá doba. Prvňáčkům a dětem na prvním stupni dávejte kapesné klidně týdně. Časem interval prodlužujte a částky zvyšujte.

Kolik peněz je pro děti „tak akorát“?

Malé děti ještě nemají téměř žádné výdaje, nedokážou ani pořádně plánovat své nákupy nebo odhadnout, kolik peněz na co potřebují. Proto jim zpočátku stačí klidně pár desetikorun. Výše kapesného se samozřejmě odvíjí nejen od věku dítěte, ale i od možností rodičů.

S přibývajícím věkem a novými povinnosti můžete dětem zvýšit nejen kapesné, ale i výdaje. Nechte je, ať si z kapesného částečně platí jízdné na MHD, obědy nebo školní potřeby.

Zjistí, že musí nejdříve zaplatit všechny povinné výdaje a že je výhodné dát si část peněz stranou a zbytek pak můžou utratit podle sebe. Díky tomu se děti učí lépe s penězi hospodařit a pomůže jim to i s plánováním výdajů a spořením v dospělosti.

Kolik peněz dětem dávat? Průměrný český školák na prvním stupni dostává necelých 250 korun na měsíc. Děti na druhém stupni pak nejčastěji hospodaří s kapesným, které lehce přesahuje 400 korun.

Pravidelný příjem versus odměna za dobré známky

cs-detsky-ucet-2.jpg

Berte kapesné jako „učební pomůcku“ a investici do finanční gramotnosti svých potomků. Děti se díky němu učí, jak peníze fungují a jak s nimi mají zacházet, aby jim vydržely. Prospěch dětí v tomhle případě nehraje roli. I dítě, které občas přinese čtyřku z diktátu nebo z testu z matiky, se potřebuje naučit hospodařit s penězi a vyjít v dospělosti se svou výplatou. Proto se doporučuje vyplácet kapesné pravidelně a nepodmiňovat ho dobrými známkami, chováním nebo třeba zapojováním se do domácích prací.

Odměna za prospěch, finanční dary od příbuzných nebo drobné za vynesený koš nejsou kapesným. Takové peníze můžou tvořit extra příjem, ale nemělo by jít o jediný zdroj peněz pro děti.

Patří peníze spíš do prasátka, nebo na dětský účet?

Rodiče mají přirozeně tendence své děti kontrolovat. Děti by si ale o svém kapesném měly rozhodovat samy. I když to možná bude drásat vaše nervy, dovolte dětem párkrát utratit všechny peníze za sladkosti. Jen chybami se naučí, jak to příště udělat správně. A vždycky je lepší přijít v dětství o pár stovek za neuvážený nákup než pak v dospělosti řešit chybějící desetitisíce.

Menší děti si mohou své úspory střádat klidně do prasátka. Jak ale rostou a částky kapesného se zvyšují, nastává čas poohlédnout se po lepší metodě ukládání peněz. Ideální přehled o tom, jak vaši potomci utrácí nebo naopak spoří, získáte, když jim pořídíte dětský účet.

Účet dětem můžete založit klidně hned po narození. Vlastní platební kartu ale dostanou až v osmi letech. V tomto věku už děti víc seznamujte s tím, jak bankovní účet vlastně funguje. Mluvte s nimi o penězích, ptejte se jich na jejich nákupy a nebojte se jim pomoct s plánováním jejich výdajů.

Platební karta dětem poskytne ještě další výhodu. Nikdo z kamarádů totiž nevidí, jestli na ní mají stovku, nebo několik tisíc. Platby kartou s dětmi také snáz zkontrolujete, případně jim po dohodě nastavíte různé limity na transakce i výběry. Děti díky vlastnímu účtu získají celkově lepší přehled o svých financích.

Dětský účet je zároveň vymyšlený tak, aby si děti v bezpečném prostředí vyzkoušely spravovat vlastní kapesné a naučily se s ním správně hospodařit. Rodiče pak mají plnou kontrolu nad tím, co dětem s účtem a kartou povolí. Pokud jim k tomu navíc stáhnou aplikaci George, děti rovnou uvidí, kolik za co utrácí nebo jak se jim daří spořit. 

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Proč není půjčka na spotřební zboží dobrý nápad?

Proč není půjčka na spotřební zboží dobrý nápad?

Statistiky ukazují, že se zadluženost českých domácností neustále zvyšuje. Velký podíl na tom mají takzvané spotřební úvěry bez konkrétního úvěru. Mnoho lidí je využívá pro nákup běžného spotřebního zboží. To však může způsobit celou řadu problémů. Pojďte se s námi podívat, proč půjčka na spotřební zboží není dobrý nápad.

Jak začít obchodovat s ETF - kompletní průvodce

Jak začít obchodovat s ETF - kompletní průvodce

Exchange Traded Funds (ETF), neboli burzovně obchodované fondy, představují jeden z nejoblíbenějších investičních nástrojů dnešní doby. Nabízejí širokou diverzifikaci, nízké náklady a snadnou obchodovatelnost. Přinášíme vám základní informace o tom, jak obchodovat s ETF, a představíme vám klíčové kroky a strategie pro úspěšné investování. ETF je typ investičního fondu, který se obchoduje na burze stejně jako akcie. ETF se skládá z různých aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity nebo měny, a jejich cílem je sledovat výkonnost konkrétního indexu nebo sektoru. Mezi nejznámější ETF patří ty, které sledují indexy jako S&P 500, NASDAQ 100 nebo FTSE 100.

 Fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu

Fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu

Lokální investiční nemovitostní fond NEMO je nově v režimu dlouhodobého investičního produktu neboli DIP. Klientům tak nabízí další alternativu k existujícím penzijním fondům a doplňkovému penzijnímu spoření. Stát chce nově podporovat zodpovědné občany, kteří se nebudou spoléhat pouze na státní důchodový systém. 

Kam investovat peníze v roce 2024

Kam investovat peníze v roce 2024

Rozhodování o tom, kam investovat peníze, je důležitou součástí správy osobních financí a může otevřít cestu k finančnímu zabezpečení a růstu majetku.

Chtějte erudovaného a současně přívětivého pojišťovacího poradce

Chtějte erudovaného a současně přívětivého pojišťovacího poradce

Když člověk řeší otázky spojené s pojištěním, je důležité mít na blízku někoho, na koho se může spolehnout – nejde totiž o nic menšího než o ochranu milionových hodnot v oblasti majetku, života a zdraví. Profesionálně vyškolený a empatický poradce dokáže ušetřit spoustu času a starostí.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena