Banky.cz Články Spoření Na důchod si spoří téměř každý 2. Čech. Vydělávají ale jen ti odvážnější

Na důchod si spoří téměř každý 2. Čech. Vydělávají ale jen ti odvážnější

16.6.2021 Spoření

Zhruba 4,5 milionu. Tolik lidí si na konci prvního čtvrtletí střádalo na důchod prostřednictvím doplňkového penzijního spoření a penzijního připojištění. Těšit se přitom mohli i ze zhodnocení přes 7 %. Stačilo jen využít správnou strategii.

V prvních třech měsících se zvýšil zejména počet střadatelů, kteří si sjednali doplňkové penzijní spoření. Funguje od roku 2013 a nahradilo penzijní připojištění (neboli transformované fondy), které je od roku 2012 pro nové klienty nepřístupné.

Doplňkové penzijní spoření tak aktuálně využívá zhruba 1 330 000 lidí. Tedy téměř o 50 000 klientů víc než na konci minulého roku.

Průměrný výnos je 5 %

V doplňkovém penzijním spoření měli lidé na konci března vložených už 84 miliard korun. A tato částka stále roste. Jak prostřednictvím nových vkladů, tak díky zhodnocení uložených peněz.

Právě zhodnocení dosáhlo poměrně vysokých hodnot, a to i přes koronavirovou pandemii. Průměrně se pohybovalo okolo 5 %.

„Penzijní spoření se již v polovině minulého roku začalo úspěšně vyrovnávat se ztrátami způsobenými pandemií covidu-19 a letošní rok zahájilo doplňkové penzijní spoření výborným pětiprocentním růstem. V případě, že se tempo růstu udrží, je pravděpodobné, že dynamické fondy letos zhodnotí až dvaceti procenty,“ podotkl prezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Poklop.

Nejvíc vydělávají dynamické fondy

Pokud byli střadatelé odvážní a zvolili pro spoření dynamické fondy, zúročili se jejich vklady v průměru dokonce o 7,4 %.

Právě dynamické fondy slibují ze všech variant doplňkového penzijního spoření nejvyšší zhodnocení. Zároveň jsou ale nejrizikovější.

Proto dává řada klientů přednost konzervativní nebo vyvážené strategii.

V jejich případě je ale zhodnocení podstatně nižší. V prvním letošním čtvrtletí dosáhlo průměrně na:

  • 1,2 % u konzervativních fondů
  • a 2,5 % u vyvážených fondů.

Výnosy ovlivňuje výběr strategie i banky

Zhodnocení konzervativních a vyvážených fondů tedy v lepším případě víceméně vyrovná inflaci. V horším jen ji jen zpomalí.

Koncem dubna totiž byla inflace 2,8 %. A její průměrná hodnota za minulý rok byla dokonce 3,2 %.

Navíc je potřeba říct, že zhodnocení se liší nejen podle strategie, ale i v návaznosti na konkrétní fondy. Pokud se tedy chcete na stáří zajistit co nejlépe, nezapomeňte si projít výsledky z minulých let.

Například pomocí našeho srovnání penzijního spoření. Jednotlivé fondy v něm porovnáte jak podle jejich výsledků, tak podle rizika.

Staré spoření nevynáší ani 1 %

I když počet klientů, kteří mají doplňkové penzijní spoření stále roste, mnohem víc lidí využívá původní penzijní připojištění. Tento produkt přitom funguje pouze pro klienty, kteří si ho sjednali do roku 2012. Noví zájemci už do něj vstoupit nemůžou.

Naopak ti stávající mohou převést své úspory na doplňkové penzijní spoření. Nebo jen od jednoho poskytovatele k jinému.

Právě přestup od penzijního připojištění k doplňkovému penzijnímu spoření většinou stojí za zvážení. Ukazují to alespoň výnosy z posledních měsíců i let.

Jen v prvním letošním čtvrtletí totiž bylo průměrné zhodnocení penzijního připojištění pouze 0,75 %. Tedy o zhruba 0,5 procentního bodu méně než u konzervativních fondů doplňkového penzijního spoření. A skoro o 7 procentních bodů méně než u jeho dynamických variant.

Zhodnocení zvyšuje státní příspěvek

Přestože nové spoření slibuje vyšší zisk, každoročně k němu z původního penzijního připojištění přejde jen několik desítek tisíc lidí.

Může za to mimo jiné fakt, že u penzijního připojištění mají garanci nezáporného zhodnocení vložených peněz. Nemusí se tedy bát, že by prodělali.

Platí to ale jen za předpokladu, že nepočítáte inflací. Ta je totiž dlouhodobě mnohem vyšší než výsledné zhodnocení.

Přesto můžete i s penzijním připojištěním inflaci překonat. A to díky státnímu příspěvku (který ale dostanete také u doplňkového penzijního spoření).

Je až 230 korun za měsíc – tedy 2 760 korun za rok. Tuto částku dostanete, pokud měsíčně spoříte alespoň 1 000 korun. Výsledné zhodnocení se díky tomu výrazně zvyšuje.

Problém je, že čím déle spoříte, tím menší sílu státní příspěvek má.

Počítejte s námi:

  • Pokud máte naspořeno 100 000 korun, bonus 2 760 korun znamená výnos 2,76 %.
  • Pokud máte naspořeno 200 000 korun, bonus 2 760 korun znamená výnos 1,38 %.
  • Pokud máte naspořeno 300 000 korun, bonus 2 760 korun znamená výnos 0,92 %.
  • Pokud máte naspořeno 400 000 korun, bonus 2 760 korun znamená výnos 0,69 %.
  • A u částky 500 000 korun už bonus 2 760 přinese zhodnocení jen 0,55 %.

Už 5 let nad inflací

Znamená to, že zůstat u původního penzijního připojištění se vyplatí jen lidem, kteří:

  • mají naspořeno málo a státní příspěvek jim zaručí rozumné zhodnocení,
  • nechtějí riskovat a raději se spokojí s malým výnosem
  • nebo je brzy čeká výplata naspořených peněz a nemá pro ně smysl přestupovat jinam.

Pokud ale do žádné z těchto kategorií nepatříte a přesto máte penzijní připojištění, měli byste přestup k doplňkovému penzijnímu spoření určitě zvážit. Už proto, že výnos všech dynamických fondů za posledních 5 let vždy překonal inflaci.

ANKETA k článku Na důchod si spoří téměř každý 2. Čech. Vydělávají ale jen ti odvážnější

Spoříte si na penzi v penzijním spoření?

Počet odpovědí: 116

KOMENTÁŘE k článku Na důchod si spoří téměř každý 2. Čech. Vydělávají ale jen ti odvážnější

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Zhodnocení až 5,7 %. I to aktuálně nabízí stavební spoření

19.9.2022 Spoření

Výnos, na který ostatní spořicí produkty nedosáhnou. To i nadále nabízí stavební spoření. Díky státní podpoře své peníze zhodnotíte až o 5,7 %. Problém je, že současná vláda uvažuje o zrušení této podpory. I kdyby k tomu však došlo, zachová si stavebko jednu zásadní výhodu, na kterou ostatní spoření nestačí.

Stavební spoření: víc nových smluv, méně úvěrů. Kvůli úrokům

22.8.2022 Spoření

Vysoké úroky. Faktor, který nahrává novým smlouvám na stavební spoření, zároveň ale vede k tomu, že ubývá úvěrů ze stavebka. Vyplývá to ze statistik za první polovinu letošního roku. Podle nich lidé uzavřeli 277 494 nových smluv o stavebním spoření, což je o 12 % víc než loni za stejné období.

Obliba stavebního spoření klesá. Láká jen třetinu lidí

25.7.2022 Spoření

Méně atraktivní než dříve. Stavební spoření postupně ztrácí svou vysokou oblibu. Podle nedávného průzkumu ČSOB Stavební spořitelny je tato forma zhodnocení peněz aktuálně atraktivní jen pro zhruba třetinu lidí. Ještě před dvěma lety přitom stavební spoření lákalo 57 % respondentů.

Jak získat úspory pro děti? Většina rodičů volí stavebko

27.6.2022 Spoření

Když spořit dětem na budoucnost, tak pomocí stavebního spoření. Takový je přístup většiny českých rodičů. Ukázal to nedávný průzkum ČSOB stavební spořitelny, podle kterého 55 % lidí odkládá peníze stranou pro své děti. Chtějí jim tak usnadnit start do života.

Úrok nad 4 % na spořicím účtu nabízí stále víc bank. Ale pozor na podmínky

13.6.2022 Spoření

Mít peníze uložené na spořicím účtu je stále výhodnější. Přibývá totiž bank, které nabízejí úrok nad 4 %. I když tato sazba nevyrovná splašenou inflaci, stále je to lepší varianta, než nechat peníze ležet na běžném účtu nebo pod matrací. Bez zhodnocení vám inflace každý rok ukousne víc než desetinu z vašich úspor.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od