Banky.cz Články Komerční sdělení Nebankovní půjčky s licencí ČNB

Nebankovní půjčky s licencí ČNB

17.12.2020, Komerční sdělení

Lidé by se obecně měli zadlužovat co nejméně. To znamená v případech, kdy je to nezbytně nutné. Někdy ale není snadné určit, zda půjčka dává či nedává smysl. Pokud přemýšlíte nad tím, jestli si půjčit, popřemýšlejte také nad tím, o jakou půjčku se jedná. Vždycky je totiž lepší našetřit si peníze a z těch si koupit vysněnou dovolenou, nový mobilní telefon, moderní nábytek nebo chytrou televizi. Půjčka vás totiž vždy něco stojí – a v závislosti na tom, kolik si půjčujete, může jít i o desetitisíce korun. 

Na co si půjčit?

Například půjčka na bydlení je jednou z nejrozumnějších půjček, které si můžete vzít. Půjčit si na opravy nemovitosti a její rekonstrukci spadají taktéž do těch, které mají smysl. Stejně tak půjčky na nezbytné vybavení domu jako je pračka nebo lednička, mají svůj smysl. Obecně platí, že půjčovat bychom si měli na věci, které mají delší životnost, než je doba splácení půjčky.

Na co si raději nepůjčovat

Typickým příkladem je například dovolená. Půjčíte si několik desítek tisíc, abyste mohli strávit týden nebo čtrnáct dní u moře nebo třeba na horách. Půjčku ale splácíte rok, dva nebo i déle. Taková půjčka vážně smysl nemá. Stejně tak půjčovat si na něco, co v podstatě mít nemusíte jen proto, abyste zvýšili svůj životní standard, je tak trochu ošidné. Sice budete mít chytrou televizi s mnohými funkcemi, na druhou stranu vás tíží splátky, které mohou váš život ovlivnit negativně.

Někdy to není snadné určit

Existují ale také věci, u kterých není snadné určit, jestli je vhodné si na ně půjčit nebo ne. Typickým příkladem je automobil. Pokud si jej chcete pořídit, abyste mohli dojíždět do vzdálenějšího zaměstnání, kde dostanete lépe zaplaceno nebo máte možnost pracovního postupu, pak je půjčka na místě. Chcete-li ale novým autem oslnit své okolí, pak je půjčka nesmyslná. Co investice do značkového oblečení? Ta je taky někde napůl – díky značkovému oblečení a upravenému vzhledu můžete získat lépe placené zaměstnání nebo třeba bohatšího partnera. A takových příkladů je spousta.

Když si půjčit, tak bezpečně

Pokud si půjčujete, měli byste si zvolit vhodnou instituci, která vám peníze poskytne. Od 1. 6. 2018 musí mít všechny nebankovní poskytovatelé půjček licenci od České národní banky (ČNB). Pro získání této licence museli poskytovatelé půjček splnit mnohé podmínky. Tím se trh očistil od nesolidních poskytovatelů půjček, to ale stále neznamená, že všechny půjčky jsou bezpečné. Půjčka s licencí ČNB je však určitou zárukou, že poskytovatel není nevýhodný a nespolehlivý. Musel totiž projít sítem, které má ochránit koncového klienta.

Proč jsou půjčky s licencí ČNB bezpečnější?

Díky tomu, že se trh s nebankovními poskytovateli půjček zmenšil, je výběr půjčky o něco přehlednější. Navíc jsou žadatelé o půjčky více prověřováni, takže půjčku opravdu nedostane každý. Znevýhodnění se týká například studentů, žen na mateřské či rodičovské dovolené apod. Ti mohou získat půjčku obtížněji. A je to dobře. Právě díky tomu, že půjčku mohl poskytovat v podstatě kdokoli, také ji získal prakticky kdokoliv. A ten pak mohl mít problémy se splácením, dostal se do dluhové pasti a někdy až k osobnímu bankrotu.

Jsou půjčky zcela bezpečné?

To ovšem neznamená, že v současné době nehrozí žádná rizika. Bohužel tomu tak skutečně není, ale mělo by dojít k tomu, že žadatelé, kteří nebudou schopni splácet, budou odmítnuti i nebankovními institucemi. To pro ně samotné může být sice nepříjemné, nicméně v konečném důsledku je to pro jejich ochranu. Pokud si chcete půjčit bezpečně, měl by poskytovatel půjčky zveřejnit svou adresu, aktivně s vámi komunikovat a odpovídat na vaše dotazy, měl by mít přehledné webové stránky se spoustou informací a měl by vám dát dostatek času prostudovat si smlouvu před samotným podpisem. 

KOMENTÁŘE k článku Nebankovní půjčky s licencí ČNB

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat