Banky.cz Články Pojištění Pomoc při koronaviru, rakovině či infarktu. I to nabízí životní pojištění

Pomoc při koronaviru, rakovině či infarktu. I to nabízí životní pojištění

6.7.2020, Pojištění

Nedávná pandemie koronaviru COVID–19 přinesla nejen spoustu omezení, ale také jeden zdánlivě překvapivý efekt – růst zájmu o životní pojištění. Upozornily na to některé pojišťovny. Větší poptávka po životním pojištění je přitom logická. Právě tato pojistka totiž dokáže výrazně zmírnit následky různých nemocí.

Loňský průzkum agentury Instant Research ukázal, že životní pojištění má v České republice jen necelá polovina obyvatel. Naopak v západní Evropě je běžné pro naprostou většinu lidí.

Důvodů, proč je o něj v Česku tak malý zájem, je několik. Velkou roli hraje zejména fakt, že spousta lidí neví, co od něj čekat.

Například netuší, že jim pomůže s léčbou úrazů a nemocí. A naopak se domnívají, že:

 • řeší léčbu alergií,
 • hradí náklady na antikoncepci,
 • nebo že zaplatí zákroky plastického chirurga.

Co životní pojištění opravdu řeší

Tak samozřejmě životní pojistka nefunguje. Místo toho vám zajistí peníze při:

 • úrazech,
 • vážných onemocněních,
 • trvalých následcích úrazů i nemocí,
 • invaliditě
 • či hospitalizaci v nemocnici.

A vašim blízkým přinese také pojistné plnění v případě vaší smrti.

Pomoc při onemocnění a jeho následcích

Důležitý je zejména fakt, že se životní pojistka vztahuje i na nemoci a jejich následky. Statistiky totiž ukazují, že právě onemocnění může za většinu zdravotních potíží v životě. Konkrétně za:

 • 90 % případů pracovní neschopnosti
 • nebo 96 % případů invalidity.

Úrazy jsou tak na vině pouze v minimu případů.

Řeší i ztrátu zaměstnání

Životní pojištění tedy jako jediné dokáže zmírnit následky prakticky veškerých zdravotních potíží, které vás mohou v životě potkat. Na rozdíl od úrazového pojištění, které je zaměřené mnohem úžeji.

Navíc vám pomůže také v dalších složitých situacích. Například při ztrátě zaměstnání.

Nahradí tak i pojištění schopnosti splácet, které je běžné zejména u hypoték. Stačí jen pojistku pro podobné případy správně nastavit.

Dřív = levněji

Čím dřív přitom životní pojistku uzavřete, tím levnější bude. S přibývajícím věkem totiž roste riziko zdravotních potíží. A pojišťovny to zohledňují ve výši pojistného, které vám vyměří.

Díky pojištění si pak snadno poradíte s výpadkem příjmů způsobeným nemocí či úrazem. Navíc můžete získat dost peněz i na nutné stavební úpravy pro případ, že se ocitnete na vozíku.

Stačí nastavit vyšší pojistnou částku pro případ invalidity.

Poradíte si i s doplacením hypotéky

Samozřejmě platí, že čím vyšší pojistnou částku u jednotlivých rizik zvolíte, tím dražší pojistka bude. Nejlepší životní pojištění je proto takové, které správně vyváží cenu pojistky a pojistné plnění.

Rozhodně se ale při výběru nezaměřujte jen na cenu. Levnější pojistka zpravidla znamená také nižší plnění. Nebo obsahuje řadu výluk, které dávají pojišťovně možnost odmítnout výplatu peněz. Nemusí vás tedy dostatečně ochránit před potřebnými riziky.

Aby se pojistka opravdu vyplatila, musí vám zajistit dost peněz zejména v případě:

 • trvalých následků,
 • invalidity,
 • vážných úrazů a onemocnění
 • a smrti.

Pokud nastavíte dostatečně vysoké pojistné částky, pojistka vám pomůže nejen s výpadkem příjmů, ale například i s doplacením hypotéky.

Aktualizujte, aktualizujte, aktualizujte

Aby vám pojistka dokázala vždy pomoct, musíte ji pravidelně aktualizovat. Tak, aby odpovídala vašim příjmům i výdajům. Jen tak získáte opravdu nejlepší životní pojištění.

Týká se to zejména pojistného plnění spojeného s invaliditou, trvalými následky a smrtí. U nich byste si pojistnou částku měli zvýšit, když:

 • vám výrazně vzroste plat,
 • se vám narodí dítě,
 • si vezmete hypotéku.

Zatímco v prvních dvou případech je důležité zejména pokrytí běžných výdajů na provoz domácnosti (které ve zmíněných situacích obvykle rostou), u hypotéky je situace složitější.

Pojistná částka totiž musí být dost velká na to, abyste díky ní úvěr doplatili a ještě vám zbylo dost peněz na další jeden až dva roky. Pomůže vám to vyrovnat se s novou situací a zvládnout to nejtěžší období.

„Životko” nabízí i asistenční služby

Do životní pojistky můžete zahrnout také ošetřovné člena rodiny. Pamatujte ale, že se vztahuje pouze na případy, kdy je vaše dítě (nebo jiný člen rodiny) opravdu nemocné nebo zraněné.

Nevztahuje se tedy na státem předepsanou karanténu nebo na případ, kdy děti zůstanou doma kvůli zavřené škole. Bez ohledu na to, co k jejímu zavření vedlo.

Navíc můžete k pojištění přidat i různé asistenční služby. Například dovoz jídla domů nebo úklid domácnosti.

Hlídejte výluky a čekací dobu

A na co si dát u životního pojištění pozor?

Jsou to zejména výluky.

Můžou se vztahovat na konkrétní onemocnění či úrazy i na okolnosti, které k nim vedly. Určitě si je proto před podpisem smlouvy důkladně prostudujte. A nezapomeňte se ujistit, že mezi nimi není ani epidemie či pandemie.

Pamatujte také, že životní pojištění není účinné hned od okamžiku podpisu. Obvykle obsahuje čekací dobu.

V současnosti je nejméně dva měsíce a týká se zejména nemocí. Pokud v této době onemocníte, pojišťovna vám peníze nevyplatí. Chrání se tak pro případ, že při podpisu pojistné smlouvy zatajíte svůj skutečný zdravotní stav.

Pokud se tedy chcete životní pojistkou připravit na druhou vlnu koronaviru, raději moc neváhejte.

ANKETA k článku Pomoc při koronaviru, rakovině či infarktu. I to nabízí životní pojištění"

Obáváte se druhé vlny koronaviru?
Počet odpovědí: 108

KOMENTÁŘE k článku Pomoc při koronaviru, rakovině či infarktu. I to nabízí životní pojištění

28.8.2020 23:38:51

vyoralova, Komentoval(a): hedvika

mam 59.let a boli me zada a klouby

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat