Banky.cz Banky.cz Články Půjčka Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými

Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými

Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými
12.7.2021, Půjčka

Od příbuzných, od přátel i od sousedů. Přesně tak si často půjčují Češi a Moravané. Ukázal to nedávný průzkum Sberbank. Ne vždy je to ale nejlepší řešení. Ve třetině případů totiž vedou půjčky mezi příbuznými ke zhoršení vztahů v rodině.

Půjčování se přitom netýká zdaleka jen peněz. Lidé si rádi půjčují například:

  • knihy (30 % dotázaných),
  • nářadí (15 % dotázaných)
  • nebo krabičky na jídlo (14 % dotázaných).

Právě krabičky na jídlo a knihy patří k nejproblematičtějším z hlediska vracení. V obou případech uvedlo hned 8 % oslovených, že se k nim půjčené věci už nevrátily.

Většina Čechů a Moravanů má přesto s půjčováním rodině a přátelům dobré zkušenosti. S žádnými zásadními problémy se zatím nesetkalo 55 % oslovených. Zbývajících 45 % už ale má zkušenosti s tím, že jim příbuzní či přátelé půjčku nevrátili.

Každý druhý si půjčuje od rodiny

Jak už jsme zmínili, nejčastěji žádají lidé o pomoc své příbuzné. Právě od rodiny si nejčastěji půjčuje hned polovina oslovených. Víc než čtvrtina půjček míří k přátelům a 16 % lidí nemá problém ani s půjčkou známým, sousedům či kolegům z práce.

U naprosté většiny případů je přitom stěžejní vzájemná důvěra. Potvrdilo to 94 % Čechů a Moravanů.

Platí to přitom jak u půjčování věcí, tak peněz.

Vracení peněz? 12 % lidí s tím má problémy

Právě o peníze žádají lidé své příbuzné, přátele či známé úplně nejčastěji. Víc než 40 % půjček se týká peněz.

A právě takové půjčování bývá nejrizikovější. Zatímco krabičku od jídla nebo knížku většina lidí oželí (i když nerada), s penězi je to horší. A čím větší je půjčená částka, tím větší problémy může přinést.

Tím spíš, že podle průzkumu Sberbank hned 12 % lidí půjčené peníze nevrací. Tedy každý osmý člověk

Třetina lidí dokonce přiznala, že se jí právě kvůli půjčování zhoršily vztahy v rodině.

Podmínky si vyjasněte předem

První problém často vzniká už při samotném půjčení peněz. Lidé si totiž zpravidla nedomluví konkrétní podmínky splácení a vše považují za automatické.

Každá strana má ale jiná očekávání. Ať už se týkají výše splátek, termínu splacení či dalších okolností.

Rezerva? Chybí skoro polovině lidí

Potíž je i v tom, že řada lidí nemá dostatečnou rezervu na nečekané výdaje. Právě kvůli tomu si často musí půjčovat. A kvůli tomu také mohou mít později problémy se splácením.

Taková situace se týká skoro poloviny lidí. Letos na jaře to ukázal průzkum fintechové organizace Fér Fintech. Podle jeho výsledků hned 47 % lidí nemá finanční rezervu nebo má dokonce dluhy.

Většina dotázaných má přitom s půjčováním špatné zkušenosti. Že doplatili na uzavření nevýhodného finančního produktu nebo služby, uvedlo 55 % oslovených. Zpravidla se jednalo o půjčky nebo pojištění.

Čtyři pětiny z nich vidí chybu v tom, že nedostali správné informace.

Predátorů výrazně ubylo

Historicky bývaly problematické zejména mikropůjčky. Na trhu byly tisíce poskytovatelů a řada z nich patřila k nepoctivým. Situaci naštěstí výrazně zlepšila novela zákona o spotřebitelském úvěru, která platí od prosince 2016.

Trh se poté výrazně pročistil. Přesto i nadále najdete na trhu společnosti, které nabízí půjčky s úrokem až 40 %.

Spoléhejte na banky a ověřené firmy

Důležité je proto spoléhat na ověřené poskytovatele. Nejspolehlivější obvykle bývají banky a velcí poskytovatelé jako:

Právě tyto společnosti se spolu s bankami pravidelně umisťují mezi nejlepšími v Indexu odpovědného úvěrování, který organizuje Člověk v tísni.

Výhoda: jasně stanovené podmínky

Bankovní i nebankovní půjčky od ověřených poskytovatelů mají jednu velkou výhodu. Dopředu máte jasně stanovené podmínky. Vyhnete se tak potížím, které hrozí při půjčování od přátel a příbuzných.

Smlouvu si přitom můžete v klidu prostudovat a pokud něčemu nerozumíte, požádáte o vysvětlení.

Na trhu je navíc velká konkurence. Pokud se vám tedy nabízené podmínky nelíbí, můžete se obrátit na jiného poskytovatele.

Sledujte RPSN i možné pokuty

A podle čeho byste měli půjčku vybírat? Určitým vodítkem může být úrok. Ve skutečnosti ale ukazuje pouze část nákladů, které s úvěrem souvisí. A které musíte platit.

Zajímejte se tedy spíš o RPSN.

Tato zkratka znamená roční procentuální sazbu nákladů a jsou v ní započítané jak úroky, tak veškeré poplatky, které s půjčkou souvisí. Například za sjednání úvěru nebo za jeho vedení. Díky tomu vidíte, kolik opravdu přeplatíte.

S výběrem nejvýhodnější nabídky vám pomůže naše srovnání půjček. Jednotlivé poskytovatele v něm seřadíte nejen podle RPSN, ale i na základě dalších podmínek. Například podle:

  • výše splátky,
  • poplatku za vedení úvěru
  • nebo možnosti mimořádné splátky.

Před podpisem smlouvy nezapomeňte ještě jednu věc. Zkontrolujte si pokuty spojené s pozdním splácením. Právě na nich totiž některé firmy nejvíc vydělávají.

Pokud ale sáhnete po velkých a ověřených poskytovatelích, nemusíte se ničeho bát.

ANKETA k článku "Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými"

Máte špatné zkušenosti s půjčováním peněz v rodině?
Počet odpovědí: 111

KOMENTÁŘE k článku Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Zonky hlásí konec manuálních investic. Zůstává jen Rentiér

Zonky hlásí konec manuálních investic. Zůstává jen Rentiér

27.9.2021, Půjčka, Autor: Jan Budín

Vyberete si úvěr, do kterého chcete investovat, a pošlete peníze na účet. Zhruba tak běžně fungují investice do půjček. V případě společnosti Zonky už to ale neplatí. Tento zprostředkovatel totiž od listopadu možnost manuálních investic ruší. Jejím klientům tak zbývá jen služba Rentiér, která peníze investuje za ně.

Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

6.9.2021, Půjčka, Autor: Jan Budín

Na kolik mě půjčka vyjde, můžu ji splatit předčasně a kolik budu měsíčně splácet? Právě tyto tři otázky si lidé při sjednávání půjčky pokládají nejčastěji. Vyplývá to alespoň z nového průzkumu Air Bank.

Manželská půjčka

Manželská půjčka

3.9.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

Někdy si půjčku berou lidé jen sami na sebe, často se ale zadluží v jednom úvěru oba manželé. Buď proto, aby společně dosáhli na vyšší částku, nebo si podpis smlouvy oběma manželi vyžádá banka. Pravidelně se tak děje u hypoték a často u manželských úvěrů nad půl milionu korun. Jak fungují manželské půjčky, kdo za co ručí a kdy je v pořádku vzít si úvěr bez souhlasu manžela?

Novomanželská půjčka

Novomanželská půjčka

19.8.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

Brát si novomanželské půjčky bývalo dříve zcela běžné. Stát je poskytoval bezúročně, některé podniky ani nevyžadovaly jejich vrácení (splácení). Novomanželská půjčka byla brána jako investice do nově získaných zaměstnanců v regionech, kam bylo složitější nové obyvatele přilákat. Ale co půjčka pro novomanžele dnes? Funguje ještě a je také zdarma? 

AirBank půjčky - která půjčka je ta pravá?

AirBank půjčky - která půjčka je ta pravá?

11.8.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

I banku prý můžeme mít rádi. Tak se pojďme podívat, jestli nám právě Air Bank dává podněty k tomu, abychom si ji mohli oblíbit. Podíváme se na AirBank půjčky, které nám v současnosti tato banka nabízí. Jaké zkušenosti přináší Air Bank půjčka, co ji odlišuje od ostatních bankovních úvěrů? jak přísně Air bank žadatele o půjčku hodnotí. Jde vůbec o banku, které se dá věřit, když je ve stejné finanční skupině jako Home Credit nebo Kamali? A zůstane i nadále českou bankou pod názvem Air Bank?Banky v ČR