Banky.cz Články Půjčka Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými

Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými

12.7.2021 Půjčka

Od příbuzných, od přátel i od sousedů. Přesně tak si často půjčují Češi a Moravané. Ukázal to nedávný průzkum Sberbank. Ne vždy je to ale nejlepší řešení. Ve třetině případů totiž vedou půjčky mezi příbuznými ke zhoršení vztahů v rodině.

Půjčování se přitom netýká zdaleka jen peněz. Lidé si rádi půjčují například:

  • knihy (30 % dotázaných),
  • nářadí (15 % dotázaných)
  • nebo krabičky na jídlo (14 % dotázaných).

Právě krabičky na jídlo a knihy patří k nejproblematičtějším z hlediska vracení. V obou případech uvedlo hned 8 % oslovených, že se k nim půjčené věci už nevrátily.

Většina Čechů a Moravanů má přesto s půjčováním rodině a přátelům dobré zkušenosti. S žádnými zásadními problémy se zatím nesetkalo 55 % oslovených. Zbývajících 45 % už ale má zkušenosti s tím, že jim příbuzní či přátelé půjčku nevrátili.

Každý druhý si půjčuje od rodiny

Jak už jsme zmínili, nejčastěji žádají lidé o pomoc své příbuzné. Právě od rodiny si nejčastěji půjčuje hned polovina oslovených. Víc než čtvrtina půjček míří k přátelům a 16 % lidí nemá problém ani s půjčkou známým, sousedům či kolegům z práce.

U naprosté většiny případů je přitom stěžejní vzájemná důvěra. Potvrdilo to 94 % Čechů a Moravanů.

Platí to přitom jak u půjčování věcí, tak peněz.

Vracení peněz? 12 % lidí s tím má problémy

Právě o peníze žádají lidé své příbuzné, přátele či známé úplně nejčastěji. Víc než 40 % půjček se týká peněz.

A právě takové půjčování bývá nejrizikovější. Zatímco krabičku od jídla nebo knížku většina lidí oželí (i když nerada), s penězi je to horší. A čím větší je půjčená částka, tím větší problémy může přinést.

Tím spíš, že podle průzkumu Sberbank hned 12 % lidí půjčené peníze nevrací. Tedy každý osmý člověk

Třetina lidí dokonce přiznala, že se jí právě kvůli půjčování zhoršily vztahy v rodině.

Podmínky si vyjasněte předem

První problém často vzniká už při samotném půjčení peněz. Lidé si totiž zpravidla nedomluví konkrétní podmínky splácení a vše považují za automatické.

Každá strana má ale jiná očekávání. Ať už se týkají výše splátek, termínu splacení či dalších okolností.

Rezerva? Chybí skoro polovině lidí

Potíž je i v tom, že řada lidí nemá dostatečnou rezervu na nečekané výdaje. Právě kvůli tomu si často musí půjčovat. A kvůli tomu také mohou mít později problémy se splácením.

Taková situace se týká skoro poloviny lidí. Letos na jaře to ukázal průzkum fintechové organizace Fér Fintech. Podle jeho výsledků hned 47 % lidí nemá finanční rezervu nebo má dokonce dluhy.

Většina dotázaných má přitom s půjčováním špatné zkušenosti. Že doplatili na uzavření nevýhodného finančního produktu nebo služby, uvedlo 55 % oslovených. Zpravidla se jednalo o půjčky nebo pojištění.

Čtyři pětiny z nich vidí chybu v tom, že nedostali správné informace.

Predátorů výrazně ubylo

Historicky bývaly problematické zejména mikropůjčky. Na trhu byly tisíce poskytovatelů a řada z nich patřila k nepoctivým. Situaci naštěstí výrazně zlepšila novela zákona o spotřebitelském úvěru, která platí od prosince 2016.

Trh se poté výrazně pročistil. Přesto i nadále najdete na trhu společnosti, které nabízí půjčky s úrokem až 40 %.

Spoléhejte na banky a ověřené firmy

Důležité je proto spoléhat na ověřené poskytovatele. Nejspolehlivější obvykle bývají banky a velcí poskytovatelé jako:

Právě tyto společnosti se spolu s bankami pravidelně umisťují mezi nejlepšími v Indexu odpovědného úvěrování, který organizuje Člověk v tísni.

Výhoda: jasně stanovené podmínky

Bankovní i nebankovní půjčky od ověřených poskytovatelů mají jednu velkou výhodu. Dopředu máte jasně stanovené podmínky. Vyhnete se tak potížím, které hrozí při půjčování od přátel a příbuzných.

Smlouvu si přitom můžete v klidu prostudovat a pokud něčemu nerozumíte, požádáte o vysvětlení.

Na trhu je navíc velká konkurence. Pokud se vám tedy nabízené podmínky nelíbí, můžete se obrátit na jiného poskytovatele.

Sledujte RPSN i možné pokuty

A podle čeho byste měli půjčku vybírat? Určitým vodítkem může být úrok. Ve skutečnosti ale ukazuje pouze část nákladů, které s úvěrem souvisí. A které musíte platit.

Zajímejte se tedy spíš o RPSN.

Tato zkratka znamená roční procentuální sazbu nákladů a jsou v ní započítané jak úroky, tak veškeré poplatky, které s půjčkou souvisí. Například za sjednání úvěru nebo za jeho vedení. Díky tomu vidíte, kolik opravdu přeplatíte.

S výběrem nejvýhodnější nabídky vám pomůže naše srovnání půjček. Jednotlivé poskytovatele v něm seřadíte nejen podle RPSN, ale i na základě dalších podmínek. Například podle:

  • výše splátky,
  • poplatku za vedení úvěru
  • nebo možnosti mimořádné splátky.

Před podpisem smlouvy nezapomeňte ještě jednu věc. Zkontrolujte si pokuty spojené s pozdním splácením. Právě na nich totiž některé firmy nejvíc vydělávají.

Pokud ale sáhnete po velkých a ověřených poskytovatelích, nemusíte se ničeho bát.

ANKETA k článku Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými

Máte špatné zkušenosti s půjčováním peněz v rodině?

Počet odpovědí: 112

KOMENTÁŘE k článku Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Diners Club - nejlevnější kreditní karty skončily, jakou kreditku si vybrat?

2.6.2022 Půjčka

Rakouský vlastník značky Diners Club (DC), pod kterého spadá i český, slovenský a polský trh, se rozhodl kreditní karty Diners Club ukončit. A tím i všechny služby, včetně bonusů, pojištění a úvěrů. Máte kreditku Diners Club? Řekneme vám, co bude teď následovat. Poradíme, jak to udělat, aby vám nepropadly bonusy, jak splácet čerpanou půjčku z kreditky, do kdy bude platit pojištění a vstup do salonků, ale hlavně: čím tuto kreditní kartu nahradit.

Zesplatněný úvěr – kdy k zesplatnění dochází a co bude následovat?

11.5.2022 Půjčka

Co je zesplatnění půjčky, kdy má poskytovatel na takový krok nárok a co to znamená pro dlužníka? Co poskytovatel udělá s takovým úvěrem a proč je zesplatnění úvěru rychlejší u půjček podnikatelských než ve světě spotřebitelském? Může k zesplatnění dojít i z jiných důvodů, než je nesplácení? A jak se při finančních potížích vyhnout zesplatnění půjčky? Jestli vás zajímají odpovědi na tyto otázky, jste tu na správném místě.

Průzkum: refinancování půjčky využil každý třetí. Ušetřili i přes 10 000 Kč

5.3.2022 Půjčka

Další možnost, jak ušetřit, i cesta z dluhové spirály. To je refinancování půjčky. Lidé díky němu mohou zlevnit své úvěry o tisíce korun. Ukázal to aktuální průzkum jedné z malých bank mezi tisícovkou respondentů, kteří mají spotřebitelský úvěr.

Srovnání úvěrů: za půjčku 50 000 Kč přeplatíte i dvojnásobek

7.2.2022 Půjčka

Kolik přeplatíte při půjčce 50 000 Kč? Může to být 1 722 Kč, ale může to být také až 95 371 Kč. Tedy téměř dvojnásobek samotné půjčky. Vyplývá to z aktuálního Indexu odpovědného úvěrování, který pravidelně zveřejňuje nezisková organizace Člověk v tísni.

Zonky hlásí konec manuálních investic. Zůstává jen Rentiér

27.9.2021 Půjčka

Vyberete si úvěr, do kterého chcete investovat, a pošlete peníze na účet. Zhruba tak běžně fungují investice do půjček. V případě společnosti Zonky už to ale neplatí. Tento zprostředkovatel totiž od listopadu možnost manuálních investic ruší. Jejím klientům tak zbývá jen služba Rentiér, která peníze investuje za ně.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od