Banky.cz Články Půjčka Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými

Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými

Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými
12.7.2021 Půjčka

Od příbuzných, od přátel i od sousedů. Přesně tak si často půjčují Češi a Moravané. Ukázal to nedávný průzkum Sberbank. Ne vždy je to ale nejlepší řešení. Ve třetině případů totiž vedou půjčky mezi příbuznými ke zhoršení vztahů v rodině.

Půjčování se přitom netýká zdaleka jen peněz. Lidé si rádi půjčují například:

  • knihy (30 % dotázaných),
  • nářadí (15 % dotázaných)
  • nebo krabičky na jídlo (14 % dotázaných).

Právě krabičky na jídlo a knihy patří k nejproblematičtějším z hlediska vracení. V obou případech uvedlo hned 8 % oslovených, že se k nim půjčené věci už nevrátily.

Většina Čechů a Moravanů má přesto s půjčováním rodině a přátelům dobré zkušenosti. S žádnými zásadními problémy se zatím nesetkalo 55 % oslovených. Zbývajících 45 % už ale má zkušenosti s tím, že jim příbuzní či přátelé půjčku nevrátili.

Každý druhý si půjčuje od rodiny

Jak už jsme zmínili, nejčastěji žádají lidé o pomoc své příbuzné. Právě od rodiny si nejčastěji půjčuje hned polovina oslovených. Víc než čtvrtina půjček míří k přátelům a 16 % lidí nemá problém ani s půjčkou známým, sousedům či kolegům z práce.

U naprosté většiny případů je přitom stěžejní vzájemná důvěra. Potvrdilo to 94 % Čechů a Moravanů.

Platí to přitom jak u půjčování věcí, tak peněz.

Vracení peněz? 12 % lidí s tím má problémy

Právě o peníze žádají lidé své příbuzné, přátele či známé úplně nejčastěji. Víc než 40 % půjček se týká peněz.

A právě takové půjčování bývá nejrizikovější. Zatímco krabičku od jídla nebo knížku většina lidí oželí (i když nerada), s penězi je to horší. A čím větší je půjčená částka, tím větší problémy může přinést.

Tím spíš, že podle průzkumu Sberbank hned 12 % lidí půjčené peníze nevrací. Tedy každý osmý člověk

Třetina lidí dokonce přiznala, že se jí právě kvůli půjčování zhoršily vztahy v rodině.

Podmínky si vyjasněte předem

První problém často vzniká už při samotném půjčení peněz. Lidé si totiž zpravidla nedomluví konkrétní podmínky splácení a vše považují za automatické.

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Každá strana má ale jiná očekávání. Ať už se týkají výše splátek, termínu splacení či dalších okolností.

Rezerva? Chybí skoro polovině lidí

Potíž je i v tom, že řada lidí nemá dostatečnou rezervu na nečekané výdaje. Právě kvůli tomu si často musí půjčovat. A kvůli tomu také mohou mít později problémy se splácením.

Taková situace se týká skoro poloviny lidí. Letos na jaře to ukázal průzkum fintechové organizace Fér Fintech. Podle jeho výsledků hned 47 % lidí nemá finanční rezervu nebo má dokonce dluhy.

Většina dotázaných má přitom s půjčováním špatné zkušenosti. Že doplatili na uzavření nevýhodného finančního produktu nebo služby, uvedlo 55 % oslovených. Zpravidla se jednalo o půjčky nebo pojištění.

Čtyři pětiny z nich vidí chybu v tom, že nedostali správné informace.

Predátorů výrazně ubylo

Historicky bývaly problematické zejména mikropůjčky. Na trhu byly tisíce poskytovatelů a řada z nich patřila k nepoctivým. Situaci naštěstí výrazně zlepšila novela zákona o spotřebitelském úvěru, která platí od prosince 2016.

Trh se poté výrazně pročistil. Přesto i nadále najdete na trhu společnosti, které nabízí půjčky s úrokem až 40 %.

Spoléhejte na banky a ověřené firmy

Důležité je proto spoléhat na ověřené poskytovatele. Nejspolehlivější obvykle bývají banky a velcí poskytovatelé jako:

Právě tyto společnosti se spolu s bankami pravidelně umisťují mezi nejlepšími v Indexu odpovědného úvěrování, který organizuje Člověk v tísni.

Výhoda: jasně stanovené podmínky

Bankovní i nebankovní půjčky od ověřených poskytovatelů mají jednu velkou výhodu. Dopředu máte jasně stanovené podmínky. Vyhnete se tak potížím, které hrozí při půjčování od přátel a příbuzných.

Nejlevnější půjčka od Zonky

Smlouvu si přitom můžete v klidu prostudovat a pokud něčemu nerozumíte, požádáte o vysvětlení.

Na trhu je navíc velká konkurence. Pokud se vám tedy nabízené podmínky nelíbí, můžete se obrátit na jiného poskytovatele.

Sledujte RPSN i možné pokuty

A podle čeho byste měli půjčku vybírat? Určitým vodítkem může být úrok. Ve skutečnosti ale ukazuje pouze část nákladů, které s úvěrem souvisí. A které musíte platit.

Zajímejte se tedy spíš o RPSN.

Tato zkratka znamená roční procentuální sazbu nákladů a jsou v ní započítané jak úroky, tak veškeré poplatky, které s půjčkou souvisí. Například za sjednání úvěru nebo za jeho vedení. Díky tomu vidíte, kolik opravdu přeplatíte.

S výběrem nejvýhodnější nabídky vám pomůže naše srovnání půjček. Jednotlivé poskytovatele v něm seřadíte nejen podle RPSN, ale i na základě dalších podmínek. Například podle:

  • výše splátky,
  • poplatku za vedení úvěru
  • nebo možnosti mimořádné splátky.

Před podpisem smlouvy nezapomeňte ještě jednu věc. Zkontrolujte si pokuty spojené s pozdním splácením. Právě na nich totiž některé firmy nejvíc vydělávají.

Pokud ale sáhnete po velkých a ověřených poskytovatelích, nemusíte se ničeho bát.

ANKETA k článku Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými

Máte špatné zkušenosti s půjčováním peněz v rodině?

Počet odpovědí: 116

KOMENTÁŘE k článku Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Kde zjistím dluhy: Návod na snadné zjištění dluhů

Kde zjistím dluhy: Návod na snadné zjištění dluhů

16.7.2024 Půjčka

V České republice je v současné době 645 700 dlužníků v exekučním řízení a na začátku roku 2024 exekutorská komora evidovala 4 059 035 exekucí. Chcete si být jistí, že nemáte žádné dluhy u bank a nebankovních institucí nebo že nedlužíte na finančním úřadě či na sociálním pojištění? Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak zjistit své dluhy.

Novela insolvenčního zákona: Tříleté oddlužení pro všechny

Novela insolvenčního zákona: Tříleté oddlužení pro všechny

15.7.2024 Půjčka

Dluhy pryč za 3 roky? Možná ano. Poslanci totiž schválili zkrácení oddlužení z 5 let na 3 roky pro všechny dlužníky (spotřebitele každého věku i podnikatele). Dosud měli tříletou lhůtu pouze senioři a invalidé ve druhém a třetím stupni. Změna vychází z evropské směrnice, která požaduje tříleté oddlužení jen pro podnikatele. Ale česká vláda se zavázala, že se bude zkrácení oddlužení vztahovat i na spotřebitele

Jak sehnat peníze: Půjčky a investice pro každého

Jak sehnat peníze: Půjčky a investice pro každého

12.7.2024 Půjčka

Potřebujete rychle peníze? Půjčka je lákavá, ale pozor na její rizika a skryté poplatky. Chcete své peníze rozmnožit? Investice je dlouhodobější cesta, ale může přinést zajímavé zisky. Nevíte, jak se rozhodnout? Přečtěte si náš článek, který vám pomůže zvážit výhody a nevýhody různých nástrojů pro navýšení příjmu, a najít tu nejlepší cestu k vašim finančním cílům.

Půjčka bez registru: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

Půjčka bez registru: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

2.7.2024 Půjčka

Půjčka bez registru je jedním z mnoha typů spotřebitelského úvěru, zároveň patří k nejdiskutovanějším. Dost totiž mate svým zjednodušeným názvem, navíc málokdo tuší, že má ve skutečnosti dvě verze. Název sám o sobě působí dost podezřele, budí dojem porušování pravidel daných zákonem o spotřebitelském úvěru. 

Půjčka na splátky: Jak najít tu nejlepší nabídku pro splácení dluhů

Půjčka na splátky: Jak najít tu nejlepší nabídku pro splácení dluhů

27.6.2024 Půjčka

Ocitli jste se v situaci, kdy je pro vás stále těžší hradit splátky včas? Řešením může být snížení splátek, v extrémním případě jen další půjčka na splátky. Zatímco první varianta je velmi výhodná, a dosáhnete na ni s refinancováním nebo konsolidací půjček, s druhou zmíněnou variantou buďte velmi opatrní: často totiž vede do dluhové pasti a nepříjemných exekucí. Ukážeme vám, jak najít tu nejlepší nabídku pro splácení dluhů.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena