Banky.cz Články Půjčka Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými

Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými

12.7.2021 Půjčka

Od příbuzných, od přátel i od sousedů. Přesně tak si často půjčují Češi a Moravané. Ukázal to nedávný průzkum Sberbank. Ne vždy je to ale nejlepší řešení. Ve třetině případů totiž vedou půjčky mezi příbuznými ke zhoršení vztahů v rodině.

Půjčování se přitom netýká zdaleka jen peněz. Lidé si rádi půjčují například:

  • knihy (30 % dotázaných),
  • nářadí (15 % dotázaných)
  • nebo krabičky na jídlo (14 % dotázaných).

Právě krabičky na jídlo a knihy patří k nejproblematičtějším z hlediska vracení. V obou případech uvedlo hned 8 % oslovených, že se k nim půjčené věci už nevrátily.

Většina Čechů a Moravanů má přesto s půjčováním rodině a přátelům dobré zkušenosti. S žádnými zásadními problémy se zatím nesetkalo 55 % oslovených. Zbývajících 45 % už ale má zkušenosti s tím, že jim příbuzní či přátelé půjčku nevrátili.

Každý druhý si půjčuje od rodiny

Jak už jsme zmínili, nejčastěji žádají lidé o pomoc své příbuzné. Právě od rodiny si nejčastěji půjčuje hned polovina oslovených. Víc než čtvrtina půjček míří k přátelům a 16 % lidí nemá problém ani s půjčkou známým, sousedům či kolegům z práce.

U naprosté většiny případů je přitom stěžejní vzájemná důvěra. Potvrdilo to 94 % Čechů a Moravanů.

Platí to přitom jak u půjčování věcí, tak peněz.

Vracení peněz? 12 % lidí s tím má problémy

Právě o peníze žádají lidé své příbuzné, přátele či známé úplně nejčastěji. Víc než 40 % půjček se týká peněz.

A právě takové půjčování bývá nejrizikovější. Zatímco krabičku od jídla nebo knížku většina lidí oželí (i když nerada), s penězi je to horší. A čím větší je půjčená částka, tím větší problémy může přinést.

Tím spíš, že podle průzkumu Sberbank hned 12 % lidí půjčené peníze nevrací. Tedy každý osmý člověk

Třetina lidí dokonce přiznala, že se jí právě kvůli půjčování zhoršily vztahy v rodině.

Podmínky si vyjasněte předem

První problém často vzniká už při samotném půjčení peněz. Lidé si totiž zpravidla nedomluví konkrétní podmínky splácení a vše považují za automatické.

Každá strana má ale jiná očekávání. Ať už se týkají výše splátek, termínu splacení či dalších okolností.

Rezerva? Chybí skoro polovině lidí

Potíž je i v tom, že řada lidí nemá dostatečnou rezervu na nečekané výdaje. Právě kvůli tomu si často musí půjčovat. A kvůli tomu také mohou mít později problémy se splácením.

Taková situace se týká skoro poloviny lidí. Letos na jaře to ukázal průzkum fintechové organizace Fér Fintech. Podle jeho výsledků hned 47 % lidí nemá finanční rezervu nebo má dokonce dluhy.

Většina dotázaných má přitom s půjčováním špatné zkušenosti. Že doplatili na uzavření nevýhodného finančního produktu nebo služby, uvedlo 55 % oslovených. Zpravidla se jednalo o půjčky nebo pojištění.

Čtyři pětiny z nich vidí chybu v tom, že nedostali správné informace.

Predátorů výrazně ubylo

Historicky bývaly problematické zejména mikropůjčky. Na trhu byly tisíce poskytovatelů a řada z nich patřila k nepoctivým. Situaci naštěstí výrazně zlepšila novela zákona o spotřebitelském úvěru, která platí od prosince 2016.

Trh se poté výrazně pročistil. Přesto i nadále najdete na trhu společnosti, které nabízí půjčky s úrokem až 40 %.

Spoléhejte na banky a ověřené firmy

Důležité je proto spoléhat na ověřené poskytovatele. Nejspolehlivější obvykle bývají banky a velcí poskytovatelé jako:

Právě tyto společnosti se spolu s bankami pravidelně umisťují mezi nejlepšími v Indexu odpovědného úvěrování, který organizuje Člověk v tísni.

Výhoda: jasně stanovené podmínky

Bankovní i nebankovní půjčky od ověřených poskytovatelů mají jednu velkou výhodu. Dopředu máte jasně stanovené podmínky. Vyhnete se tak potížím, které hrozí při půjčování od přátel a příbuzných.

Smlouvu si přitom můžete v klidu prostudovat a pokud něčemu nerozumíte, požádáte o vysvětlení.

Na trhu je navíc velká konkurence. Pokud se vám tedy nabízené podmínky nelíbí, můžete se obrátit na jiného poskytovatele.

Sledujte RPSN i možné pokuty

A podle čeho byste měli půjčku vybírat? Určitým vodítkem může být úrok. Ve skutečnosti ale ukazuje pouze část nákladů, které s úvěrem souvisí. A které musíte platit.

Zajímejte se tedy spíš o RPSN.

Tato zkratka znamená roční procentuální sazbu nákladů a jsou v ní započítané jak úroky, tak veškeré poplatky, které s půjčkou souvisí. Například za sjednání úvěru nebo za jeho vedení. Díky tomu vidíte, kolik opravdu přeplatíte.

S výběrem nejvýhodnější nabídky vám pomůže naše srovnání půjček. Jednotlivé poskytovatele v něm seřadíte nejen podle RPSN, ale i na základě dalších podmínek. Například podle:

  • výše splátky,
  • poplatku za vedení úvěru
  • nebo možnosti mimořádné splátky.

Před podpisem smlouvy nezapomeňte ještě jednu věc. Zkontrolujte si pokuty spojené s pozdním splácením. Právě na nich totiž některé firmy nejvíc vydělávají.

Pokud ale sáhnete po velkých a ověřených poskytovatelích, nemusíte se ničeho bát.Jít na srovnání půjček

ANKETA k článku Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými

Máte špatné zkušenosti s půjčováním peněz v rodině?

Počet odpovědí: 114

KOMENTÁŘE k článku Půjčky v rodině? Třetině lidí se kvůli nim zhoršily vztahy s blízkými

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Výhody, nevýhody a rizika nebankovních půjček

11.9.2023 Půjčka

Nebankovní půjčky mají své výhody. O tom není sporu. Jenže se pojí i s významnými nevýhodami, nesou s sebou značná rizika. Abyste se jim dokázali vyhnout, a využít především výhody nebankovních úvěrů, musíte o rizicích a nevýhodách vědět vše důležité. Správně tušíte, že všechny potřebné informace jsme sestavili právě do tohoto textu.

Půjčka na IČO pro OSVČ: komu poslouží a jak vybrat tu nejlepší

30.8.2023 Půjčka

Půjčka na IČO neboli podnikatelský úvěr je specifickou půjčkou určenou do podnikání. Vzhledem k tomu, že cílí na jednotlivce, nikoliv na firmy, často se označuje i jako půjčka pro živnostníky nebo půjčka pro podnikatele. A s běžnou spotřební půjčkou má jen pramálo společného, upravuje ji jiná legislativa a jsou pro ni typické jiné podmínky získání i následného splácení.

Srovnání nebankovních půjček: Co byste měli vědět

19.7.2023 Půjčka

Přemýšlíte o půjčce? Jedno z prvních rozhodování, které vás nemine, bude o poskytovateli: požádáte o bankovní, nebo o nebankovní půjčku? Abychom vám rozhodování usnadnili, připravili jsme průvodce nebankovními půjčkami online. Ukážeme vám, co je nebankovní půjčka, od koho se dá získat, jaké má nevýhody, ale i výhody. Chybět nebude ani návod, jak vybrat nejvýhodnější nebankovní půjčku.

Půjčíte si 20 000 Kč, zaplatíte 29 000 Kč. Podívejte se, na koho si dát pozor

3.7.2023 Půjčka

Na konci měsíce jim nezbývá nic, nebo jsou dokonce v minusu. Taková je situace mnoha chudších domácností – zejména rodin s dětmi. Řada z nich proto v zoufalé situaci volí úvěr. Často se však jedná jen o oddálení problému, který časem kvůli úrokům ještě víc nabobtná.

Riskantní půjčky. ČNB potrestala poskytovatele pokutou 3 000 000 korun

19.6.2023 Půjčka

Půjčovali peníze. A příliš se nezajímali o to, jestli je klienti zvládnou splácet. Přesně tak postupovala firma Fair Credit Czech. Česká národní banka ji proto nyní potrestala a udělila jí pokutu 3 miliony korun.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena