Banky.cz Články Politika Řecko dluhy platit nebude

Řecko dluhy platit nebude

20.3.2015 Politika

Další kolo jednání s věřiteli o řeckém dluhu nabralo nečekané obrátky. Řecko oznámilo, že dluhy platit nebude a naopak začalo vyhrožovat Německu konfiskací majetku. Řecký ministr financí přes video poslal Německu vztyčený prostředníček.

Dluhy platit nebudeme

Řecku neustále chybí peníze a bez mezinárodní pomoci hlavních věřitelů (MMF, ECB, Evropská komise) hrozí velmi rychlý krach v řádu týdnů. Věřitelé však dále již půjčovat Řecku nechtějí a za realizaci jakékoliv dodatečné půjčky požadují provedení reforem, zejména privatizaci rozsáhlého státního majetku (v řecké státní správě a státních podnicích pracují 2/3 ekonomicky aktivního obyvatelstva). Řecko privatizaci realizovat sice chce, ale výtěžek hodlá nově „investovat“ do důchodů a platů státních zaměstnanců (tedy zkonzumovat) místo úhrady dluhů. Jinak řečeno, řeckému důchodci přijde jeho ve srovnání s ČR 3,5x větší průměrný důchod stále málo (v Řecku je zhruba stejně draho jako u nás, Řecké HDP na hlavu je oproti ČR výrazně nižší) a věřitelé v čele s Německem jsou ti zlí, že na to Řecku nechtějí půjčit.

Majetek Německu zkonfiskujeme

Řecko zkoušelo na jednáních s věřiteli blafovat i vyhrožovat, ale nic z toho k dalším schváleným půjčkám nevedlo. Nyní tedy zkouší zcela novou taktiku – přejít z obrany do útoku – a začíná Německu vyhrožovat konfiskací majetku (první položkou na seznamu je budova Goethe Institutu v Aténách, kde se Řekové učí německy), pokud jim neuhradí škody způsobené za druhé světové války. Tento požadavek není jen velmi úsměvný, je i velmi nebezpečný. Během minulého století došlo jistě ke spoustě křivdám a nespravedlnostem, ale vše bylo smluvně urovnáno a od roku 90. panuje v Evropě ku prospěchu všech poměrně stabilní prostředí. Historii nelze přepisovat ani ji příliš napravovat. Po řeckém požadavku na dodatečné reparace (jedny už v minulém století dostalo) by mohl pokračovat minulý týden premiérem Viktorem Orbánem vyhlášený nárok na Zakarpatskou Ukrajinu (kde podle něj žije dost Maďarů na to, aby mohlo Maďarsko toto území anektovat – chudák Ukrajina, teď má území-chtivého velkého Putina z východu a malého ze západu). Následovat by mohly požadavky sudetských Němců vůči Čechům, české požadavky vůči Rakousku coby nástupci Habsburské říše a kdoví kam, resp. do jakého století zpětně bychom se ještě dopracovali. Je skutečně nutné kvůli těmto nereálným malichernostem rozbíjet poválečné uspořádání Evropy, které je po dlouhá léta garantem míru a stability?      

Jste jedničky, milí věřitelé

Korunu událostem posledních dvou týdnů dodalo zveřejněné video z konference ze Záhřebu 2013, kde se Janis Varufakis vyjadřoval k řeckému dluhu a ochotě ho splácet. Doslova tehdy řekl, že by bylo lepší podobně jako Argentina zkrachovat a ukázat Německu coby hlavnímu věřiteli prostředníček, což plynule doprovodil stejným gestem, jaké kdysi použil v Poslanecké sněmovně i premiér Topolánek. Jistě, v roce 2013 nebyl ještě Janis Varufakis řeckým ministrem financí, ale pouze opozičním politikem. Nyní ale už oficiální funkci má, a protože pro Řecko místo krachu volí žádosti o další půjčky, měl by se od tohoto videa s prostředníčkem distancovat. On však zvolil jinou strategii – zapírat. Chlapský image Bruce Willise není jen o motorce a plešce, je i o jednání na úrovni, kterým by v tomto případě bylo spíše postavení se k problému čelem a uznání chyby a ne trapné zapírání hodné leda záškoláka. Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Řecko dluhy platit nebude

Nebylo by lepší Řecko z eurozóny vyloučit?

Počet odpovědí: 483

KOMENTÁŘE k článku Řecko dluhy platit nebude

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Maláčová chce zrušit slevu na dani pro ženy v domácnosti

5.10.2019 Politika

24 840 Kč – tolik činí roční sleva na dani z příjmu pro pracujícího muže za manželku v domácnosti. Podle Maláčové (ČSSD) si tyto peníze rodiny nezaslouží. Neměla by levice naopak rodiny podporovat a navrhovat např. společné zdanění manželů?

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

23.3.2019 Politika

Zatímco průměrný důchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácená rodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč při dělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi?

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

14.9.2018 Politika

ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy. 

Odbory chtějí zkrátit pracovní dobu

2.5.2018 Politika

Odbory požadují zvýšení minimální mzdy na 13 700 Kč, prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů a zkrácení týdenní pracovní doby na 37,5 hod. Rozumné požadavky vedoucí ke všeobecnému blahu zaměstnanců nebo levicový populismus?

Štěch: Zvýšíme daně OSVČ, aby se jim nevyplatilo podnikat

26.6.2017 Politika

Ekonomiku trápí nedostatek pracovních sil. Někdo vidí řešení v migraci pracovníků z Východu, jiný by rád do práce nahnal nezaměstnané. Pan Štěch (ČSSD) navrhuje přidusit OSVČ, aby se jim nevyplatilo dále podnikat. Může takové opatření vyřešit nedostatek zaměstnanců?

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena